lungimea sagetii

Constructia unei sageti....
User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj
Re: lungimea sagetii

Post by Pisic » 02 Aug 2008, 21:44

eu zic ca s-a ajuns cam departe cu ingineria si fizica pe aici.....Sprite...think clear....eu zic sa o lasati mai moale...
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by Greenarrow » 03 Aug 2008, 02:19

Salutare,Osmiu eu nu te-am facut mincinos ci doar am zis ca mi-e greu sa cred si ca vreau sa citesc din sursa din care ai citat.....si am citit si am vazut.Un om ca sa fie convins tre sa vada cu ochii lui....si am vazut...era simplu sa pui linku cu informatiile si atat nu tre sa ne atacam.Numai bine si sa aveti cat mai multe sageti in tinta.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by eduardbilanin » 03 Aug 2008, 09:11

Asta este rolul unui forum.Din asemenea discutii(mai mult sau mai putin inflacarate)se pot invata multe.Eu am vazut in forumurile din strainatate discutii ce se terminau infinit mai repede,desi erau foarte aprinse si jignitoare.De.......strainii nu au singe latin pe forumurile alea.Nu este nici,o problema atita timp cit cineva nu ia de sus pe altcineva.Am observat asta.Daca se intimpla asa,atunci discutia degenereaza si se aprind spiritele.Dar este normal sa se intimple asa pe forum,deoarece in spatele tastaturii ,suntem oarecum EGALI.Parerea mea.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by eduardbilanin » 03 Aug 2008, 16:19

Corect si........AMIN!!!!!!!!!!!End of story!

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by Sharpshooter » 10 Aug 2008, 11:02

Osmiu, sageata aia teoretic este cea mai lunga care se fabrica .... adica chiar si asa mai trebuia taiat un cm din tub , pentru ca avea acolo pe shaft un mark cu limita maxima admisa. Daca vrei sageti mai lungi, am vazut pe un site din marea britanie sageti de 1 m lungime (shaft-ul) sunt sageti de aluminiu pentru KYUDO adica tras cu asimetricul japonez... dar banuiesc ca sunt foarte scumpe.
Sageti de aluminiu cu grosime mai mica spina mai mare si lungime mare nu prea sunt adica daca scade grosimea , scade si lungimea maxima la care se fabrica shaft-urile si scade si spina .... Exista daca esti dispus sa platesti sageti de competitie de carbon foarte usosare si foarte subtiri 5-6mm care de echipeaza cu spin wings niste pene speciale , sagetile sunt foarte rigide si foarte usoare dar sunt exorbitante ca pret costa cam 430 de dolari duzina fara taxe si fara transport in state sunt cele mai bune sageti care se fac de distanta si de tinta , se trage cu ele la 90 m la concurs . Sunt Aluminium -carbon o combinatie intre cele 2 materiale , sageti usoare si rigide . Am sa pun si o poza.
Image
O solutie ar fi sa tai jos penele originale de la eclipse si sa pui pene de plastic mai mici si mai inguste dar atentie este posibil sa destabilizezi sageata si sa trebuiasca sa modifici si varful...
Eu nu as incerca sa bag spuma poliuretanica in sageata .... dar este o idee si daca vreti puteti incerca ...eu cred ca se va strica dinamica sagetii...
Sagetile cu care trag eu sunt usoare adica o sageata completa cantareste 15-16 grame asta ca sa vin in sprijinul a ceea ce am zis mai demult legat de distanta la care "bate " arcul....
Eu personal , si repet aici este parerea mea si decat a mea nu vad rostul acestor trageri la distante uriase .... poate doar ca o chestie de orgoliu sau mandrie dar.... sa tragi la 200 m (fara sa ai pretentia ca poti controla ceva ) mi s-ar parea normal daca m-as antrena sa trag la razboi poaie de sageti asupra inamicilui , sau daca m-as antrena la disciplina Claut archery (nu sunt sigur ca am scris bine si imi cer scuze ) care este detivata din tragerea de razboi... Mie mi se pare normal sa trag la distante unde pot controla sageata si tinta , in cazul traditionalului 30-50 m max . Ma gandesc ca trag pe un camp si ca pana cade sageata la 200 m trec 10 sec cel putin si ca in 10 sec poate trece vreun localnic pe acolo sau poate trec animale sau se pot intampla multe ..... si o sageata care vine de sus , capata in plus fata de forta initiala cu care s-a tras acceleratie gravitationala si poate rani serios pe cineva .... Arcurile traditionale sunt sau erau folosite la vanatoare distanta maxima la care sunt eficiente pentru vanatoare este de maximum 30 m dupa distanta asta se intampla urmatoarele : sageata are cadere prea mare , pana ajunge in tinta (a se intelege animal vanat) dureaza destul ca sa-i dea sansa animalului sa se miste destul cat sa nu-l mai nimeresti sau sa-l lovesti altundeva decat unde ai planificat , si in ultimul rand peste distanta asta sageata nu mai raneste mortal si doar raneste superficial animalul care fuge cu sageata si moare dupa 2-3 saptamani probabil din cauza unei infectii cauzate de rana (informatiile astea sunt preluate de pe un forum de arcasi din state care vaneaza cu recurva laminata deci traditional )
Osmiu daca vrei sa tragi cat mai departe ai 3 variante dupa cum vad eu ....
1) modifica penajul la sagetile pe care le ai , s-ar putea sa castigi pana la 50 m (ma refer la ECLIPSE)
2) cauta sa cumperi un shaft de Kyudo de aluminiu si fa-ti sageata cu varf usor si pene mici
3) cauta sa cumperi o sageata sau mai multe ca cele din poza de mai sus .
P.S. ne spui si noua care este primul care a depasit 300m?
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by Greenarrow » 10 Aug 2008, 14:46

Salut,as vrea sa adaug ceva la cele zise de Torlek,acum depinde de ce zona din america de sud e vorba.....desi cred ca in toata america de sud(Mare parte din ea fiind acoperita de padurea amazoniana) se foloseau decat varfuri din lemn dur...amazonieni nu am auzit sa fi avut varfuri din obsidian(silexu se gasea prin europa :d )...ameriindienii din America de nord incepand din Mexic si pana in Canada foloseau la inceput varfuri din obsidian,iar odata cu sosirea colonishtilor au inceput sa utilizeze pe langa varfurile din obsidian si varfuri din fier.Acum revenind la indienii din amazonia....un varf de lemn e destul de usor in comparatie cu unul din piatra sau metal,deci e logic ca foloseau nishte varfuri destul de lungi,dar mai ganditi-va ca ei oricum foloseau pe post de sageti(si inca folosesc) plante asemanatoare cu trestia,deci aveau sageti usoare.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by cristiflorin » 11 Aug 2008, 12:48

Revenind la lungimea sagetii... Am vreo trei sageti mai lungi cu care, daca trag de aproape am observat ca pot aprecia mai bine si mai constant ''gap-ul'', distanta perceputa dintre virful sagetii si tinta.

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by falco » 29 Aug 2008, 13:39

ce inseamna sa tragi balistic cu arcu ? :-

richardmg
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by richardmg » 29 Aug 2008, 13:58

sa ti cont de greutatea sagetii, viteza ei, distanta pana la tinta si parabola care i-o imprimi ca sa ajunga la tinta? cred :- ...

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by Sharpshooter » 29 Aug 2008, 16:20

sa tragi cu bolta .....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply