lungimea sagetii

Constructia unei sageti....
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: lungimea sagetii

Post by akila » 27 Jan 2008, 11:53

salut....eu nu inteleg o chestie ...cum intindeti voi arcurile astea, de aveti intindere de 83 cm??? :shock: ...am mai zis asta si o mai zic odata ..eu am 192 inaltime si lungimea mea de tragere ete de 72cm, cu coarda la coltul gurii....pe toate forumurile pe care am mai intrat foarte rar gasesti arcasi care sa foloseasca 92" lungimea de tragere...ba mai mult decat atat..am mai vorbit cu niste tipi , ca am ceva lemn un pic mai scurt( la 160cm) si ii intrbam ce design sa folosesc, mai ales ca am o lungime de tragere destul da mare(72cm) si imi spuneau acei arcasi , ca si ei au intidere asa mare, si ca se poate folosi si o lungime de tragere mai mica daca ancorezi mana in barbie, si ca se duc si vaneaza cu arcuri mai mici, folosind o lungime de tragere mai mica.Acestea fiind spuse eu chiar nu inteleg cum ajungeti voi sa intindeti un self-bow la 83 de cm...sper sa nu va suparati pe mine....dar chiar nu inteleg.Duceti mana pana la ureche sau cum faceti???ca ma gandesc ca nu a-ti avea mainile mai lungi decat ale mele.. :?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by akila » 27 Jan 2008, 12:21

No..pai asta e altceva...ar fi bine sa mentionati si ce arcuri aveti cand vorbiti de lungimi de sageti, de full-draw si faze de astea..ca na..eu sa zic ca mai stiu ce si cum...dar poate sunt altii mai noi care nu stiu si e mai bine asa, ca sa nu iasa confuzii sau mai stiu si eu.Asa e arcurile asiatice se intind mult mai mult decat un self-bow..dar cum am mai zis e altceva....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by akila » 27 Jan 2008, 13:45

Da fain...eu am fost derutat pentru ca voi vorbeati cu Mihai de lungimi de astea (80si ceva de cm.), si stiu ca Mihai nu are arc asiatic...de aici si mirarea...cat depsre voi ...nu aveam de unde sa stiu ca si voi aveti arcuri de genu asta :wink: ( de asta am si zis ca e bine de mentionat, ca sa stim despre ce anume discutam)

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by scorillo » 27 Jan 2008, 13:52

Se pot fplosi intinderi mai lungi si cu longbowul, de pilda Edi trage cu tehnica englezeasca de war bow si armeaza undeva la ureche, atinge 82 cm.
Si nu are 190.

Fiecarui arcas ii "vine bine" bine o anumita intindere; de obicei e vorba doar de antenament, dar conteaza si structura osoasa sau musculara.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by eduardbilanin » 28 Jan 2008, 10:53

Cred ca o sageata mai lunga afecteaza paradoxul la plecarea din coarda,in cazul in care sageata pastreaza aceeasi grosime si greutate a virfului ca cea initiala ,mai scurta.Dar o sageata mai lunga permite o intindere mai mare si deci o crestere a fortei de tragere,ce afecteaza in mod direct viteza sagetii si distanta de tregere.Sper sa nu fi spus vreo prostie :D

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by falco » 29 Jul 2008, 21:49

io am avut un arc de cca. 2,05 m, din lemn de salcie. il intindeam pana in spatele urechii, am avut si sageti de 1 m. cea mai mare distanta la care a ajuns o sageata a fost de 70 m, cu vant favorabil; sageata era de alun, nu avea pene si era self-nock. am si acum arcul, dar are un brat fisurat. cred ca se incadreaza la flatbow. p.s.: io am 1,80 m.

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: lungimea sagetii

Post by edwaits » 30 Jul 2008, 09:53

eu am sageti de 79 si 82 cm...................dar am facut 2 bucati de 1 m si un pic ...............cu long bowul intins cat mai mult tot aveau o traiectorie ciudata [sunt poze undeva pe aici cu sagetile] si se stabilizau greu
kazuki tomokawa

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by Sharpshooter » 30 Jul 2008, 16:14

Revenind la topic, nimeni nu ia in calcul ca in afara de greutatea in plus sagetile mai lungi au alta spina . Deci ca sa-i raspund Tribunului , sagetile trebuie imperecheate cu arcul (daca pot sa ma exprim asa) atat in ceea ce priveste lungimea sagetilor in raport cu lungimea la care intinde arcasul, dar si in ceea ce priveste spina (cat de flexibile sunt sagetile , adica cat si cum se indoaie shaft-ul) Foarte important , pentru ca majoritatea traditionalistilor folosesc arcuri fara fereastra , deci trag pe langa arc (metaforic vorbind bininteles) deci sageata , sau mai bine zis spina sagetii ar trebui sa compenseze usoara deviatie indusa defaptul ca se trage pe langa arc. Toata povestea asta am spus-o pentru simplu fapt ca daca Tribunul sa zicem taie sagetile , adica le scurteza la lungime lui de intindere , acestea vor merge altfel decat acum , un bat mai scurt este mai rigid , fiind mai rigid are alta traiectorie sageata . Deci in afara de lungime si faptul ca o sageata mai lunga e mai grea , trebuie tinut cont si de spina , in principiu daca Tribunul vrea sageti mai scurte, (automat si mai usoare) va trebui sa caute shafturi mai flexibile sa-i pastreze teoretic aceeasi traiectorie .... Este si reversul medaliei , nu poti sa tragi cu un arc tare (sa zicem ca ai brate scurte si nu intinzi mult , dar ai puterea sa tragi multe livre) cu sageti subtiri , mai ales de lemn pentru ca se vor rupe la lansare ... Partea asta cu sagetile si arcul este dupa parerea mea , mai bine zis imperecherea sagetilor cu arcul este cel mai greu lucru de realizat .... Dar atunci cand ai reusit , iti rezolva multe probleme legate de tinta ... adica practic trebuie sa finisezi si ajungi sa tragi bine, exersand te transformi intr-un adevarat Robin Hood (sa nu se inteleaga ca subsemnatul ar fi doctor ) . Ca sa complice si mai mult lucrurile , faptul ca folositi bete de lemn face si mai grea aceasta treaba ... din 40 de bete de lemn poate ai sa gasesti 10 cat de cat apropiate ca si spina dar niciodata identice , si faci 10 sageti dupa care rupi 3 si vrei sa iti completezi , setul si faci alte sageti care vor avea alta spina ... si asa mai departe . DAR ASTA E FRUMUSESTEA SI AICI ESTE MAIESTRIA sa tragi punct ochit punct lovit cu sageti de lemn ....si sa nimeresti de fiecare data chiar daca sagetle sunt diferite ... Cam astea ar fi ... Bull's eye la toata lumea
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by cristiflorin » 30 Jul 2008, 18:05

Cred ca nu are nici un rost ca sagetile sa fie mai lungi decit cu vreo 2 cm decit distanta maxima de intindere. Daca nu vrei sa le tai pe astea, fa-le pe urmatoarele mai scurte. Chiar daca o sa le tai, dupa aceea o sa ti se pare la fel, in nici un caz mai putin frumoase.
Fiind ,,patit"', eu as atrage atentia asupra unui detaliu> cind se hotaraste cineva ca va folosi o anumita distanta de intindere, inainte sa taie batul sagetii (shaftul) sa tina cont de tipul de nock pe care il va folosi. Am stabilit ca la ultimele mele sageti voi folosi 76 (pentru un arc asiatic). De abia dupa ce am taiat betele si am facut sagetile cu self nock mi-am dat seama ca voi folosi din lungimea sagetii cam 74 cm. Tot asa, daca veti adauga un nock de plastic, sageata se va lungi cam cu 1,5 cm. Asta daca tineti cont de de aceste masuri la nivel de detaliu. Ideea importanta e ca daca nu putem corela foarte precis spinul si greutatea sagetii cu forta arcului, neavind foarte multe optiuni de alegere pentru lemn sa avem macar sageti de aceeasi lungime. Un centimetru in plus sau in minus se simte la greutatea totala a sagetii. Un tip de pe un forum strain spunea ca putem gindi si invers, adica sa corelam arcul la cele mai bune sageti pe care le putem gasi. :- :))

La distractie poate nu e atit de important, dar la un concurs, de exemplu, chiar e indicat un set perfect de sageti.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by Greenarrow » 31 Jul 2008, 01:11

Salutare,si mie mi se pare foarte buna trestia pt sageti,mai ales daca se trage la distanta,pt ca sunt foarte usoare si destul de rezistente,dar la tina trase de la o distanta sub 20 m cred ca se pot rupe in contact cu tinta...depinde si de forta arcului.Eu voi incerca la tarabele pescaresti din piata sa fac rost de vro 5 vrafuri de undita de trestie....asta contracost...o sa coste ceva,dar macar nu ma mai chinui sa indrept.

Post Reply