lungimea sagetii

Constructia unei sageti....
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Re: lungimea sagetii

Post by Sharpshooter » 31 Jul 2008, 09:30

Despre lungimea sagetii, eu cred ca trbuie sa fie cu maximum 2 cm mai mare decat intinderea , astfel incat la full draw sa iti ramana 2 cm din sageata in afara arcului... Daca le faci mai scurte, la limita , pot aparea accidente , se poate intampla din exces de zel sa intinzi un pic mai mult si sa dai drumu la sageta dupa ce aceasta a trecut de arc (spre tine ) si te poti rani rau de tot, exista si probabiltatea sa distrugi bratul superior de la arc... Astea ar fi valabile in teorie , dar fiecare face cum crede de cuviinta , Osmiu spre exemplu care intinde variabil adica cteodata mai mult cateodata mai putin ar trebui dupa parerea mea sa-si faca sageti la lungimea maxima la care intinde.... Intinsul asta variabil , cateodata mai mult cateodata mai putin , te induce in eroare la trasul la tinta fixa la distanta fixa pentru ca se modifica forta arcului , intinzand mai mult, arcul este mai tare si sageata are mai putina cadere , deci intr-o tragere sagetile vor fluctua pe verticala , in principiu exista 2 variante sa stabilesti aceeasi intindere de fiecare data , iti iei un reper de ancorare (la colul gurii, la obraz, la ureche , in spatele urechii, fiecare cum vrea , ) si duci de fiecare data mana acolo , sau pentru cei ce intind foarte mult cum este scorillo (am vazut in poza duce mana undeva mult in spate ) observi varful sagetii, sa-ti ramana de fiecare data aceeasi lungime in afara arcului. In felul asta , arcul se va intinde de fiecare data la fel si teoretic daca pastrezi la fiecare armare pozitia , ar trebui sa mai ai de corectat decat stanga dreapta , si sagetile se vor grupa foarte frumos.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by akila » 31 Jul 2008, 17:01

Ca bine zici ......cred ca am mai spus mai demult ce lungime folosesc la sageti....eu intind 72cm , la coltul gurii...asa m-am invatat, asa trag eu bine....asa ca lemnul sagetii este cu 4cm mai lung decat acesti 72cm....cam 3 cm se pierd ca intra in varf..acuma depinde is de varf...si 1 cm daca fac self-nok la sageti....daca nu fac self- nok, atunci pun in ple doar acei 3 cm care se pierd in varf....si cand intinda sageata, aceasta ajunge pana la varf...chiar unde incepe tubul metalic al varfului....nu am patit niciodata accidente....ramane doar varful ca si masura de siguranta sa zic asa...oricum deja mi-am format reflexul , si intind exact pana unde trebuie....

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by cristiflorin » 31 Jul 2008, 22:46

La ceea ce spui, Osmiu, e bine de completat ca tu tragi cu un arc puternic, daca bine imi amintesc. Din cauza fortei mari a arcului, si daca am avea un grafic al fortei/intindere s-ar vedea mai limpede cum si de ce mica diferenta de lungime devine mai putin semnificativa.
In acelasi timp acest aspect ma duce cu gindul, (si nu doresc absolut de loc sa incep alte polemici despre forta arcului), la faptul ca odata cu cresterea fortei arcului, pe un design de arc traditional, energia sagetii nu va creste la fel de mult (ex> comparind dpua arcuri, un flatbow de vreo 16 kg care arunca sageata cam 100 m cu un arc asiatic de 32 kg care arunca aceeasi sageata cam la 125 m, adica la crestere dubla a fortei, doar 25 % cistigati in distanta).
Intrebarea mea ar fi, pentru Osmiu urmatoarea> daca ai folosi un draw mai mic, astfel incit sa nu fie vizibila dramatic o modificare la nivelul distantei optime de tragere, (inainte sa inceapa sa cada sageata) nu ai economisi forta in cazul acumularii tragerilor repetate? Bine, poate nu e cazul… dar asa, in principiu?

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by Sharpshooter » 01 Aug 2008, 12:06

Offtopic Fratilor , au am un arc de 35 de livre si pot sa zic ca am tras cu o sageata peste 250 m si nu m-am fortat , as fi tras mai mult dar nu aveam loc (trecea peste gardul bazei sportive si cadea dracu in cap la cineva ) . Eu zic ca distanta la care "bate un arc " nu este neaparat importanta ....datorita simplulul motiv ca nu poti avea acuratete la distanta aia (doar daca te antrenezi si tragi doar asa) Importanta este eficienta , cat din forta arcului se imprima sagetii , si traiectoria pe care o are sageata (traiectorie data tot de arc , aceesi sageata poate avea traiectorii diferite trasa din arcuri diferite ) . Am scris asta nu ca sa ma laud doamne fereste , ci ca sa vin in sprijinul celor spuse de osmiu mai devreme ca este extrem de importanta constructia si eficienta arcului si ca arcuri diferite pot sa traga la distane surprinzatoare .
Folosesc sageti de aluminiu de 29" foarte usoare cu pene mici (am ales sagetile astea sa scot maximum din arcul de putere mica ) Sunt gata sa reeditez evenimentul pentru cateva beri reci ....pentru cei ce se indoiesc de cele spuse mai sus...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by Sharpshooter » 01 Aug 2008, 17:55

Pene de plastic easton 235 (cauti pe net dimensiunea) varfuri Easton nibb point (am si altele mai grele dar nu-mi plac deci nu le folosesc ) Nock-uri de plastic easton x-nock si shaft-uri de aluminiu de 29" lungime Easton Platinum Plus 1816 cu diametrul de 6,7mm . Nu am idee cat cantaresc ca nu am un cantar de precizie dar eu nu am avut in mana pana acum sageata mai usoara . desi exista dar sunt rare . Am ales sagetile astea ca sa scot maximum din arcul de putere mica . Si sa sti intre noi fie vorba ca nu am gresit deloc . Am vrut initial niste varfuri de field de la Saunders care se infiletau intr-un insert , si mi-am comandat si varfuri si inserturi , am cautat cele mai usoare varfuri dar din pacate nu am gasit sa cumpar . Cele mai usoare sunt de 65 grains si eu am luat de 85 grains, am facut 5 sageti si am tras cu ele , sagetile "dadeau din coada"si aveau cadere , am renuntat la ele si mi-am luat nibb points asa cum aveau sagetile pe care le-am luat din UK .
Astea sunt varfurile pe care le-m dorit initial SAUNDERS
Image
Si astea sunt varfurile de la EASTON
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by cristiflorin » 01 Aug 2008, 22:47

Ce tip de arc e cel de 35 lbs, Robin..?

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by cristiflorin » 01 Aug 2008, 23:04

Man, cred ca a vrut sa scrie 50metri pe sec, nu 5, o mica scapare, se intelege

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by Greenarrow » 02 Aug 2008, 00:33

Salutare,am citit aici pe forum ceva de o sageata aruncata la peste un kilometru....mi-e putin cam greu sa cred ,dar tot ce se poate.Eu stiam ca recordul este de aproape 900m.Imi puteti da si mie sursa sau articolul unde scrie despre acest record.....ca sunt tare curios si vreau sa ma conving .Merci anticipat.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lungimea sagetii

Post by Sharpshooter » 02 Aug 2008, 09:50

Asa cum spunea Trolek forumul asta e ca o piata in care ne certam care o are mai lunga mai dreapta si mai noduroasa.... Osmiu , esti un baiat de milioane dat ai o gura cat o sura si de multe ori nu te controlezi... asta nu e neaparat rau , sa faci putina katerinca nu strica dar cateodata intreci masura... Fast arrow esti razboinic ca stramosii nostri daci nu ai lasa sa treaca nimic de la tine in ruptul capului... incet incet postarile astea se transforma intr-un razboi de orgolii , si fiecare vrea sa-si impuna punctul de vedere cu vorbe grele si taioase.... Acuma pun o intrebare ... UNDE ESTE MODERATORUL NOSTRU? SA MODEREZE ...sa mai taie din posturi sau sa le mute la divergente .... discutia a luat o turnura urata .....
Pe 20 sept Fast arrow vei fi in Timisoara ... am sa-ti demonstrez live cat de departe merge o sageata de a mea trasa din arcul meu , ce-ti propun este a iei o ruleta de teren de cel putin 20 m sa masuram exact distanta ..... Si in felul asta vom vedea , si iti fac propunerea asta ca sa nu aruncam cu vorbe ci cu fapte .
Osmiu , ai ratat esenta postului meu anterior dar am sa te ajut . Concluzia pe care am vrut sa o tragi este ca , design-ul si forma arcului contribuie in mare masura la eficienta lui , adica poti sa tragi mai putin cu un arc tare decat cu un arc slab folosind aceeasi sageata . (ceea ce nu e cazul tau ca la tine arcul mai tare a trimis sageata mai departe ) daca ai un arc tare si ineficient , pus langa unul mai slab dar cu randament mai bun eficienta mai mare , poti avea surprize legate de distanta .
Eu sunt de formatie umanista adica nu ma pricep la vectori impulsuri si alte cifre dar , celor interesati le putem demonstra cele afirmate de mine printr-un filmulet in care sa se surprinda tragerea respectiva si masuratoarea ulterioara care sa fie postat pe forum . Eu zic ca realitatea , si proba practica bat teoria si ca singurul mod de a te convinge despre o afirmatie este sa o incerci practic.
Arcul pe care il folosesc este un Take down laminat "Hunting recurve " cu fereastra de tragere . Am sa pun si o poza
Image
Revin cu o rugaminte ... nu va mai cretati cu atata agresivitate Osmiu , cand tu intrebai pe aici cu ce se mananca arcurile si cam ce presupune tirul cu arcul si erai la inceput , fast arrow costruia deja arcuri si participase chiar si la competitii , nu vreau sa fiu rautacios dar... din respect pentru cei mai vechi... care stiu lasa tonul ala de piata si de bazar ... , cand ai avut ceva de intrebat , oamneii au sarit sa te ajute nu au sarit sa-ti dea in cap .... Este valabil si pentru Fast Arrow , lupii tineri (figurativ vorbind bineinteles) vor si ei dreptul la opinie si incearca sa vina tare din urma sa ajunga sa cunoasca si sa experimenteze cat mai multe . E adevarat ca fiecare are stilul sau de a se exprima unii mai taios altii mai diplomatic dar pana la urma o opinie e o opinie si trebuie respectata ....deci ....lasa si pe altii sa spuna ce au de spus ...
Daca oricare dintre voi incepe un post repay in felul urmator : " Prietene te inseli amarnic" sau " Nu ai idee ce vorbesti " sau persoana vizata se va simti obligata sa ripisteze pentru ca vede postul ca pe un atac direct. Daca in schimb ai posta in felul urmator : "Parerea mea este ...." sau " Am experimentat urmatorul lucru...." oamenii nu o vor mai simti ca pe o plama peste fata si vor incerca sa patrunda in esenta a ceea ce ai zis fara sa se mai lege de foma si suprafata ....
Offtopic... Cat de plictisit sunt azi la servici daca am scris tot pomelnicul asta si daca m-am apucat sa dau sfaturi de conduita "forumistica" ... nici mie nu-mi vine sa cred ...
NU VA MAI CRETATI , CE E BUN PENTRU UNU NU E BUN PENTRU ALTUL ... REDUCETI TOTUL LA EXPERIENTA PROPRIE SI ASTA NU E BINE ...TREBUIE SA INCERCI SA VEZI SI ALTE PUNCTE DE VEDERE ... SI CEL MAI IMPORTANT TREBUIE SA TRAGETI CAT MAI MULT SI SA LASATI PROSTIILE SI ORGOLIILE
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lungimea sagetii

Post by eduardbilanin » 02 Aug 2008, 17:10

Salutare.

Nu stiu daca o sa ajute la ceva postul meu,dar incerc sa vin cu un exemplu concret.Acum vreo 2-3 saptamini,bunul meu prieten Scorillo a venit sa traga citeva sageti impreuna cu noi cei din Severin.Am avut okazia sa testam noul sau arc Hwarang(cam 80#@33") impreuna cu un alt arc Hwarang al prietenului meu Florin din Severin si arcul meu de 122#@28".Concluzia este urmatoarea.Am tras si cu sageti grele si cu sageti usoare.La capitolul sageti grele,distanta de tragere a fost aproximativ egala.Spun aproximativ caci tot Hwarangul a cistigat..La capitolul sageti usoare Hwarangul m-a executat cu 50m.Eu am tras o singura concluzie.Un arc greu nu este cu adevarat mai eficient decit daca este construit ca atare(al meu este greu ce-i drept,dar are limbile mult mai greoaie,coarda mult mai groasa,etc.Iar asta ii ia din eficacitate)DAR........azvirle sageti cu muuuuuuuult mai grele la distante apreciabile,iar asta il facea un arc de razboi eficient,din cauza greutatii proiectilului ce il putea manipula.Daca se poate trage o concluzie de aici,ma bucur ca am participat la discutie.

Post Reply