Precizia sagetii si acordarea arcului

Constructia unei sageti....
Post Reply
parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii
Precizia sagetii si acordarea arcului

Post by parlog » 16 Dec 2012, 12:21

Un lucru foarte important in viziunea mea, este "machingul" perfect intre arc si sageata.In acest sens ,daca simbioza este perfecta...ar mai ramane cel de-al 3-lea lucru care sa completeze aceste:arcasul si antrenamentul.Tate cele bune: :) Astept sa impartasiti din experiena voastra.
http://www.youtube.com/watch?v=ZnSia7n69wE
Last edited by IT_support on 16 Dec 2012, 14:54, edited 1 time in total.
Reason: inserat player

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Precizia sagetii si acordarea arcului

Post by AlinAndreica » 16 Dec 2012, 18:24

Intr-adevar e cea mai eficienta metoda de tuning dar am observat ca daca nu ai un release bun erorile sunt foarte mari.Nu am incercat cu release mecanic,dar acelasi arc cu aceeasi sageata,aceeasi intindere, trasa de 2 persoane diferite dau rezultate diferite pe hartie.Un alt aspect important e pozitia nock-ului pe coarda.Daca il cobori prea mult, pe hartie se va vedea ca e prea sus (din cauza ca sageata va lovi fereastra sau mana in cazul arcurilor fara fereastra).Deci solutia e sa pui nock-ul provizoriu mult mai sus si sa-l cobori putin cate putin.Urma verticala a sagetii pe hartie incepe sa se micsoreze pe masura ce tot cobori nock-ul pe coarda.Cand ruptura pe hartie incepe sa creasca inseamna ca ai coborat prea mult nock-ul si locul lui e in pozitia anterioara unde a lasat urma cea mai mica.Asta o spun pentru ca e posibil sa nu reusim sa obtinem un punct (cazul ideal) si asta din cauza releasului nu tocmai perfect.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Precizia sagetii si acordarea arcului

Post by Mugurbb » 17 Dec 2012, 06:34

Cred ca punct obtii doar cu suport de sageata. Daca tragi de pe maner acoperit numai cu blana sau piele sunt sanse mici sa ajungi la punct.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Precizia sagetii si acordarea arcului

Post by deceneus » 17 Dec 2012, 22:47

Pentru arcurile traditionale ,(chiar si pentru cele moderne cu fereastra), este foarte discutabil ce informatii iti ofera paper tuningul.Dupa mine paper tuningul este pierdere de timp. Pentru nock sus sau jos iti ofera cat de cat o imagine ,asta daca tii arcul perfect vertical,daca tragi cu el inclinat deja iti da cu virgula.Banuiesc ca toata lumea stie ce inseamna paradoxul arcasului, puteti sa vedeti asta in filmuletele de mai jos, .......asa ca va rog sa urmariti miscarile sagetii, sa analizati logic si sa-mi spuneti si mie in ce moment si la ce distanta poti obtine gaura perfecta? :d
http://www.youtube.com/watch?v=WzWrcpzuAp8


http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=aNI ... ature=fvwp


Singura metoda pentru a gasi sagetile potrivite arcului este bareshaft tuningul. In momentul cand sagetile fara pene lansate din arc au acelasi punct de impact cu sagetile cu pene poti sa fi sigur ca ai sageata perfecta pentru arcul respectiv.Doar ca asta ,cum se spunea si mai sus,depinde foarte mult de experienta,tehnica si releasul arcasului.
Last edited by IT_support on 20 Mar 2013, 20:16, edited 1 time in total.
Reason: inserat player
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Precizia sagetii si acordarea arcului

Post by deceneus » 17 Dec 2012, 22:49

"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Precizia sagetii si acordarea arcului

Post by florinarnaut » 17 Dec 2012, 23:37

deceneus wrote: sa analizati logic si sa-mi spuneti si mie in ce moment si la ce distanta poti obtine gaura perfecta? :d .
Sageti din lemn.
Nu poti obtine o gaura perfecta!dar acest test te poate ajuta sa intelegi pe "viu' cum se deplaseaza sageata la plecare din arc.
Sageata trasa dintr-un arc fara fereastra sau cu fereastra "necentrata" parcurge primii metrii(2m - 3m) extrem de instabil.Testul cu hartie te ajuta sa diminuezi aceasta instabilitate sau sa-ti triezi sagetile cele mai performante. :)
.............
Eu cred ca testul cu hartia merita facut...apoi fiecare cu concluziile lui ;)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Precizia sagetii si acordarea arcului

Post by AlinAndreica » 17 Dec 2012, 23:45

Parerea mea e ca e bun paper tuningul.Hartia nu o rupe mijlocul sagetii cand se indoaie ci capatul de la nock.La o sageata potrivita nu are voie sa "bata" coada lateral sau sus/jos.Nock-ul trece prin acelasi loc cu varful chiar daca luam in calcul paradoxul.Ideea e ca exista o sincronizare intre varf si coada.Si la testul "bare shaft" se face la fel.Se verifica cum au intrat sagetile in tinta,daca sunt perpendiculare sau coada e in stanga sau dreapta.Daca sunt inclinate spre dreapta inseamna ca sunt prea rigide si invers(acelasi principiu ca la paper tuning).Penele se pun ulterior pentru o mai buna si rapida stabilizare a sagetii.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Precizia sagetii si acordarea arcului

Post by deceneus » 18 Dec 2012, 08:26

Da,fiecare cu experienta si convingerile lui. Eu fac bareshaft tuning pe "tarlaua" mea,adica la compound si de obicei imi ia intre doua zile si o saptamana sa gasesc combinatia perfecta: spin sageata,lungime sageata,greutate varf,inclinarea camelor (nock travel),came timing,puterea arcului,centrarea arrow-restului,inaltimea nock pointului,etc pana reusesc sa fac ca un bareshaft sa mearga "atza" si sa aiba acelasi POI (point of impact) cu sagetile cu pene la 50 de metri. Dupa un astfel de reglaj,unde nu mai incap dubii ca sageata nu e cea potrivita, pot sa dovedesc ca folosind aceleasi sageti nu obtii de la orice distanta un "bullet hole" la testul cu paper tuningul.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply