Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

ce am mesterit iarna asta

Constructia unei sageti....

ce am mesterit iarna asta

Mesajde Rider » 08 Feb 2013, 16:41

cum in perioada asta am avut timp iata ce am mesterit

scula pentru cresting
100_4803.JPG

100_4806.JPG

suport pentru shafturi,sageti etc
100_4808.JPG

raft pentru shafturi(poza asta nu mi-a prea iesit :-w )
100_4821.JPG

am pregatit ceva shafturi sa testez masinaria pentru cresting,inca nu sunt hotarit in privinta culorilor :d ....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rider
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Orastie
judet: Hunedoara
Varsta: 34

Re: ce am mesterit iarna asta

Mesajde domide » 09 Feb 2013, 19:10

Din "ceva" shafturi, poate repari si sageata rupta marti :))

Apropo's, toate sunt din tei?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 146 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: Deva H
Varsta: 40

Mesajde Rider » 09 Feb 2013, 20:44

am pregatit 12 shafturi finisat,primul strat de lac urmeaza cresting dar inca nu m-am hotarit la culori....(pe viitor o sa incerc sa nu mai deschid usi cu tolba :)) ...)
toate sunt tei...am incercat sa fac din ceva pin dar nu mi-au placut cum au iesit....multe noduri dificil de ocolit....anu asta sper sa gasesc ceva mesteacan sint curios sa vad cam ce shafturi ar iesi....
Rider
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Rider » 10 Feb 2013, 12:05

Greuceanu scrie:Imi place ce-ai lucrat, mai ales ideea cu rolele conducatoare la masina de pictat.Si eu vreau sa-i fac un "upgrade" la a mea, poate intra si asta in calcul, ca-i faina ideea.

rolele le-am luat de la praktiker pentru o scula de indreptat shafturi(practic le-am pus pe o scindura la vreo 30cm departatare invirtit shaftu cu mina sa vezi unde are bataia dupa care pus pe o bucata de lemn cu un canal in ea si tras cu surubelnita,se vede bucata aia de lemn in poza cu raftul pt shafturi)
inainte la masina mea de cresting aveam un motor cam slabut daca vroiai sa apesi shaftu sa-i mai anulezi din bataie se oprea motorul :)) asa ca m-am inspirat de la Nomad si am pus motorul de la filetanta,cum era problema cu lasatul urmelor pe shafturi m-am gindit ca e mai bine cu role ca nu lasa urme....
Rider
Membru al forumului
Membru al forumului

Înapoi la Tehnica si materiale