IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Constructia unei sageti....
Post Reply
Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30
Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by Nittaku » 10 Mar 2013, 00:30

Cam acesta este si motivul pentru care imi aleg shafturile putin supraspinate si intotdeauna am manusa in mana cu care tin arcul! Nu mereu poti vedea daca shaftul este fisurat! :-s
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by Mugurbb » 10 Mar 2013, 15:18

Buna idee Greuceanu cu acesta postare.

Mai adaug cateva informatii despre subiect: http://www.meta-synthesis.com/archery/archery.html

Am vrut sa adaug linkul catre fotografiile cu accidente datorate ruperii sagetii dar nu vreau sa vi se faca rau.

Deci :"Verificaţi-vă periodic amănunţit întregul echipament şi sumar înainte de fiecare tragere şi pe parcursul ei!"
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by NIMROD » 10 Mar 2013, 16:25

Cum spuneau si tovarasii mei arcasi, un spin prea mare sau f mare poate provoca accidente (cum sa vazut in postari)---si in plus vrei sa tragi o sageata in galben(ex.Cluj si ea merge la --------Gherla ) =)) =)) =)) ---deci aceste 2 lucruri se pot intimpla

cu stima nim

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by Nittaku » 11 Mar 2013, 00:06

Eu am inteles ca un spin prea mic raportat la puterea arcului duce la accidente, nu un spin prea mare, m-am inselat?
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
Alin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:08 Jan 2008, 19:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Gherla
Location:Gherla

Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by Alin » 11 Mar 2013, 00:23

NIMROD wrote:Cum spuneau si tovarasii mei arcasi, un spin prea mare sau f mare poate provoca accidente (cum sa vazut in postari)---si in plus vrei sa tragi o sageata in galben(ex.Cluj si ea merge la --------Gherla ) =)) ---deci aceste 2 lucruri se pot intimpla

cu stima nim
Petru , daca ai de trimis niste sageti la Cluj... si ele ajung la Gherla, nu ma supar deloc, dar.... sa fie macar o duzina si de 45-50# >:d<

Salutari de la Gherla.
Alin

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by NIMROD » 11 Mar 2013, 08:05

Salut Nittaku ,cind masori un shaft pe aparat daca este tare i-ti va da o valoare mai mica iar la un shaft moale o valoare mai mare

ex :un spin de 35-----------18,86mm----------iar in inch 0,742

45------------14,66mm-----------------------0,577

65-------------10,15mm------------------------0,400

tabelul este ff util si se gaseste la tehnica si materiale ---dispozitiv de masurat spinul nr 2 postat de Florin Arnaut ~o)

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by Nittaku » 11 Mar 2013, 23:52

In filmulet cu cat era spin mai mic, 25-30, cu atat se unduia shaftul mai mult si la aceea valoare chiar s-a si rupt, de aici trasesem eu concluzia ca spinul mai mic este de evitat. Multumesc pentru lamuriri!
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by anasazzy » 12 Mar 2013, 04:13

simbata care a trecut am avut un accident similar sageata era lovita de alta in tinta si sa rupt, mi-a deviat jumatatea cu pene peste fata a fost o lovitura echivalenta cu un pumn dat din fundul " gradinii" :d mi-au tiuit urechile citeva ore de la lovitura ,am fost norocos ca nu sa infipt doar o lovitura puternica. voi verifica mereu sagetile de acu inainte
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by Arthelad » 12 Mar 2013, 09:43

@NIttaku
ca multe alte chestii, spinul se poate exprima in mai multe feluri
0.600, 0.500, 0.400 reprezinta cat de mult se indoaie shaftul sub greutatea x (o anumita greutate), asadar, cu cat spinul e mai mic, cu atat merge la un arc mai puternic

25-30, cum e in film exprima direct forta arcului pentru care se potriveste sageata, asadar, cu cat spinul e mai mare, cu atat merge la un arc mai puternic

nu trebuie confundate, pt ca tocmai asa se ajunge la accidente

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: IMPORTANŢA COVÂRŞITOARE A SPINULUI SĂGEŢII

Post by florinarnaut » 17 Mar 2013, 19:25

Salut,
referitor la spin sageti:
- caracteristici de tipul: forta arc(model!), lungime shaft, lungime intindere, greutate varf, determina sau in baza acestor date se calculeaza un spin dinamic(practic ce se vede in film).
Un spin dinamic corect face ca sageata sa zboare cu deviatii minime stanga - dreapta.
E foarte posibil ca pt un arc de 50lbs sa folosesti shafturi cu spin static(masurat pe spintest) 45 - 48 daca sageta are 29inch si varf de 80gr, iar daca shaftul are 31 inch si varf de 120gr sa fie necesare shafturi cu spin static de 52 - 55.
Cu alte cuvinte am vrut sa subliniez ca spinul static corect nu se alege doar in functie de forta arcului ci si de lungimea shaft-ului si de greutatea varfului!
Daca spinul static e mai mic uzeaza prematur sageata,daca spinul e prea mare dauneaza arcului;Ambele pot cauza mai curand sau mai tarziu accidente.

Numai bine si fara accidentari!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply