Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Dispozitive confectionare shafturi

Constructia unei sageti....

Re: Dispozitive confectionare shafturi

Mesajde florinarnaut » 28 Mar 2013, 23:18

ArrowsMaker scrie:daca ai nevoie de shafturi de 8mm (ca mine, de exemplu) este complet nefolositoare.

..la prima vedere da.
O parte dintre aceste ascutitori sunt prevazute pt un anumit diametru, 7 - 10mm.....etc.
..............
Daca diametrul maxim de iesire este de 10mm ,poti face diametre mai mici fara probleme!
Important este sa atasezi un calibru(cel dorit, in speta 8mm)in imediata apropiere iesirii di ascutitoare si evident sa pozitionezi cutitul "ascutitoarei" corespunzator.
Eu am facut acest lucru si a functionat din prima.
Modificat poza :

"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Brasov
Varsta: 0

Mesajde domide » 28 Mar 2013, 23:52

@ florinarnaut, m-am tot gandit la acel "calibru" pentru diametre mai mici de 10mm... , interiorul "utilajului" este conic. Daca pun un inel doar la iesirea din ascutitoare nu functioneaza. Deasemenea, am vrut sa reglez si lama (asa cum ai indicat in desen), dar cred ca nu ajuta, ar trebui sa fie inclinata spre axul ascutitorii, sper sa fie explicit desenul de mai jos:

Recunosc, nu am testat, dar m-am tot gandit cum sa "recalibrez" ascutitoarea.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 146 times
locuiesc in:: Deva H
judet: Hunedoara
Varsta: 40

Mesajde florinarnaut » 29 Mar 2013, 00:42

domide scrie: cum sa "recalibrez" ascutitoarea.

Cutitul este plasat intrun plan inclinat la fel ca la ascutitoarea de creioane.Spre deosebire de ascutitoarea de creioane , acest cutit nu are taisul drept, este cu raza,ultimul punct(reglabil) de pe aceasta raza pe directia de avans care vine in contact cu lemnul de aschiat (mai spre stanga mai mic,mai spre dreapta mai mare) va da diametrul de iesire.
Calibrul nu va face decat sa dicteze reglarea cutitului pt diametrul ce trebuie obtinut, sa preia vibratiile si implicit sa mentina centrat "shaftul" pe timpul aschierii.
...Cu calibrul sau nu ,cutitul trebuie reglat pt a obtine un diametru care sa treaca efectiv prin ascutitoare.
Probabil nu sunt prea explicit..
Ascutitoarea de creioane este construita pt a obtine la final diametru de 0,5mm.Un varf de mina numai bun de scris. Imaginativa ca jumatate din cutitul acestea lipseste...diametrul de iesire se va marii de la 0,5 ....la cca 4-5mm,CORECT?
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times
locuiesc in:: Brasov
Varsta: 0

Mesajde ArrowsMaker » 29 Mar 2013, 00:54

florinarnaut scrie:
ArrowsMaker scrie:daca ai nevoie de shafturi de 8mm (ca mine, de exemplu) este complet nefolositoare.

..la prima vedere da.
O parte dintre aceste ascutitori sunt prevazute pt un anumit diametru, 7 - 10mm.....etc.

Florin, daca spui asta inseamna ca stii din experienta proprie. Da-mi, te rog, un link, daca ai, pentru ca eu, de cand caut, nu am gasit decat pentru diametru minim de 11/32", adica aproape 9 mm, iar eu am nevoie de shafturi de 8 mm. Acesta este si motivul pentru care am improvizat o "ascutitoare" proprie.
Probabil ca e de vina incompatibilitatea mea cu calitatea de inginer, dar pentru mine, tot ce am gandit logic inainte de a incerca... a picat! :) Am reusit sa pozitionez cutitul doar dupa modificari care au durat cateva ore.
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
locuiesc in:: Buzau
judet: Buzau
Varsta: 43

Mesajde Nittaku » 29 Mar 2013, 01:04

Intreb si eu, sunt certat rau cu ingineria, ce ai gasit pentru diametrul 11/32?
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein
Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Slobozia
judet: Ialomita
Varsta: 30

Mesajde ArrowsMaker » 29 Mar 2013, 17:45

Nittaku scrie:Intreb si eu, sunt certat rau cu ingineria, ce ai gasit pentru diametrul 11/32?

Veritas-ul de mai sus face shafturi de la 11/32 in sus. Ieftin si bun! :)
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Nittaku » 29 Mar 2013, 19:17

Deci acea ascutitoare se numeste veritas. Bormasina am, masa si menghine am, mai ramane sa fac rost de aceasta ascutitoare. Multumesc!
Exista vre-un link sau magazin de unde pot cumpara asa ceva?
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein
Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times
locuiesc in:: Slobozia
judet: Ialomita
Varsta: 30

Mesajde ciprian muntean » 29 Mar 2013, 19:36

Nittaku scrie:Exista vre-un link sau magazin de unde pot cumpara asa ceva?

Pe site-ul Finetools apare http://www.fine-tools.com/duebelherstellung.htm
Intreaba pe Catalin Sorescu - http://www.finetools.ro/ - daca sunt aduse si in Romania, sau nu.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro
ciprian muntean
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 34 times
Been thanked: 77 times
locuiesc in:: Sibiu
judet: Sibiu
Varsta: 49

Mesajde domide » 29 Mar 2013, 23:34

florinarnaut scrie:
domide scrie: cum sa "recalibrez" ascutitoarea.

Cutitul este plasat intrun plan inclinat la fel ca la ascutitoarea de creioane.Spre deosebire de ascutitoarea de creioane , acest cutit nu are taisul drept, este cu raza,ultimul punct(reglabil) de pe aceasta raza pe directia de avans care vine in contact cu lemnul de aschiat (mai spre stanga mai mic,mai spre dreapta mai mare) va da diametrul de iesire.
Calibrul nu va face decat sa dicteze reglarea cutitului pt diametrul ce trebuie obtinut, sa preia vibratiile si implicit sa mentina centrat "shaftul" pe timpul aschierii.
...Cu calibrul sau nu ,cutitul trebuie reglat pt a obtine un diametru care sa treaca efectiv prin ascutitoare.
Probabil nu sunt prea explicit..
Ascutitoarea de creioane este construita pt a obtine la final diametru de 0,5mm.Un varf de mina numai bun de scris. Imaginativa ca jumatate din cutitul acestea lipseste...diametrul de iesire se va marii de la 0,5 ....la cca 4-5mm,CORECT?

M-am mai uitat azi la ascutitoare , iar cutitul nu pare sa fie pe un plan inclinat.... de aici si nedumerirea mea :( .

Maine am sa incerc sa "plimb" cutitul.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 146 times
locuiesc in:: Deva H
judet: Hunedoara
Varsta: 40

Mesajde ArrowsMaker » 02 Apr 2013, 20:04

domide scrie:
Maine am sa incerc sa "plimb" cutitul.

Hai, Mircea, l-ai plimbat? Ca mor de nerabdare sa imi cumpar si eu una :)
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnica si materiale