Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Pene waterproof

Constructia unei sageti....

Pene waterproof

Mesajde AlinAndreica » 01 Apr 2013, 22:54

Sunt in comert(pe site-urile de afara) diverse pudre sau solutii contra umiditatii penelor,dar ma gandeam la spray-urile de impermeabilizat pantofii.A incercat cineva asa ceva ? Sau ce folositi,daca folositi ? Ma uitam si eu la prognoza meteo pentru intalnirea de la CJ...
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 39 times
Been thanked: 8 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 39

Re: Pene waterproof

Mesajde cipri » 01 Apr 2013, 23:22

Eu am incercat un spray pentru haine si incaltaminte de la decatlon ,funccioneaza bine pina ratezi o tinta si se freaca de pamint sau de iarba .
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: santander
judet: cantabria
Varsta: 36

Mesajde domide » 01 Apr 2013, 23:50

AlinAndreica scrie:Sunt in comert(pe site-urile de afara) diverse pudre sau solutii contra umiditatii penelor,dar ma gandeam la spray-urile de impermeabilizat pantofii.A incercat cineva asa ceva ? Sau ce folositi,daca folositi ? Ma uitam si eu la prognoza meteo pentru intalnirea de la CJ...

Daca va faceti griji pentru vreme, prafurile si solutiile nu ajuta. Poate ceva descantece :))

Eu zic sa fim optimisti, fie vremea buna, rea, o sageata tot vom da ;)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 147 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: Deva H
judet: Hunedoara
Varsta: 40

Mesajde obe22 » 02 Apr 2013, 11:46

Mai demult le-am dat si cu d'ala de pantofi si cu spray de bord cu silicon. Nu le-am testat in vreme foarte ploioasa si n-am vazut diferente de comportament fata de cele neimpermeabilizate deci nu pot sa confirm eficienta tratamentului, dar de stricat n-am stricat nimic, asa ca poti incerca fara probleme. Dupa niste trageri oricum stratul impermeabil se duce.
obe22
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 13 times
Been thanked: 9 times
locuiesc in:: Hunedoara
judet: Hunedoara
Varsta: 0

Mesajde kebabu » 04 Apr 2013, 17:13

Cel mai ok si mai practic lucru la care ma gandesc ar fi sa dai penele cu grasime/untura/ulei ... dar si acestea poate se sterg de haine si nu mai raman cu stratul propiu zis.
kebabu
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde AlinAndreica » 04 Apr 2013, 17:44

kebabu scrie:Cel mai ok si mai practic lucru la care ma gandesc ar fi sa dai penele cu grasime/untura/ulei ... dar si acestea poate se sterg de haine si nu mai raman cu stratul propiu zis.

Nu cred ca e o solutie pentru ca penele devin cleioase si se strica.
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 39 times
Been thanked: 8 times
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 39

Mesajde ciprian muntean » 04 Apr 2013, 17:58

AlinAndreica scrie:Nu cred ca e o solutie pentru ca penele devin cleioase si se strica.

Hmmm zic si eu... trebuie sa intrebam gasca... ea cum face de nu se prinde apa pe penele ei. Tot o grasime foloseste...
Dar trebuie sa fim optimisti, chiar de va fi inourat, nu o sa ploua :P
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro
ciprian muntean
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 34 times
Been thanked: 77 times
locuiesc in:: Sibiu
judet: Sibiu
Varsta: 49

Mesajde kebabu » 04 Apr 2013, 19:13

de la gasca mi-a si venit ideea :) acuma ce sa zic :) pe pantofi/ghete se mai dadea cu sau de oaie pentru pene in schimb in momentul actual nu imi trece nici o ideea
kebabu
Membru al forumului
Membru al forumului

Înapoi la Tehnica si materiale