Am si yo o intrebare

Constructia unei sageti....
Post Reply
Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului
Am si yo o intrebare

Post by Greenarrow » 05 Mar 2008, 00:58

Vreau sa ma ajutati si pe mine sa inteleg care e treaba cu spinul sagetii pentru ca am tot auzit pe forum de spin si tot nu reusesc sa-mi dau seama.Multumesc anticipat!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Am si yo o intrebare

Post by akila » 06 Mar 2008, 12:42

Pentru fiecare arc in mod normal ar trebui sa ai un set de sageti,...asta daca ai arcuri de forte diferite..este exact ca la armele de foc..fiecare arma cu calibrul ei si cu munitia ei logic.Nu am sa intru in date tehnice...Florin ar putea sa-ti explice cel mai bine...in principiu este cum a zis Tribunu...la un moment dat acest spin coneaza foarte mult daca vrei sa scoti maximum de precizie de la un arc traditional...eu pe viitor ma gandesc foarte serios sa-mi fac sagetie pentru fiecare arc in parte...probabil ca ma voi si axa pe o anumita tarie la arc, ca sa-mi fie mai usor...ca asa..e destul de greu..mi-ar trebui in prezent vre0 7 tolbe cu sageti ..

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Am si yo o intrebare

Post by gabriel » 06 Mar 2008, 17:52

Greenarrow wrote:Vreau sa ma ajutati si pe mine sa inteleg care e treaba cu spinul sagetii pentru ca am tot auzit pe forum de spin si tot nu reusesc sa-mi dau seama.Multumesc anticipat!
Spin=valoarea rigiditatii unei sageti,care trebuie adaptata la arcul cu care se trage.Metoda americana pentru a controla spinul unui tub pentru sageta este de a –l aseza pe 2 punte distantate cu 26 de toli ,si de care agatam in centru o greuttate de 2 livre.Masura deflectiei observate in centru va da o valoare care corespunde aproximativ fortei arcului la o alonja de 28 de toli.Exista un tabel, daca vrei ti-l dau.
Rezultatul obtinut ttrebuie corectat in functie de lungimea totala a tubului folosit,de greutatea virfului (daca e mai greu da impresia ca folosesti un tub mai rigid), si daca arcul este sau nu cu feresatra de tragere.
Daca arcul are fereastra , va fi mai tolerent cu o mai mare gama de spinuri si in general arcasii prefera sa traga cu sageti mai rigide decit este necesar.Daca nu este fereastra de tragere (ca la longbow) , va trebui adesea sa utilizezi sageti mai putin rigidepentru care ele sa poata negocia mai bine paradoxul sagetii.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Am si yo o intrebare

Post by akila » 06 Mar 2008, 20:21

Asta era explicatia mai stiintifica....stii ...cand m-am apucat de facut arcuri si sageti...parea simplu asa la inceput...gasesti un bat drept il usuci si faci sageata din el...numai ca nu e chiar asa de simplu...e multa fizica, matematica, stiinta in treaba asta cu arcurile, sagetile si altele de genu asta....foarte bine explicatia Gabriel...exista tot felul de tabele, se poate si construi un aparat de masurat spinul sagetii...este un topic chiar aici pe forum...la tehnica de construit sageti...a postat Florin acolo un spin tester...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Am si yo o intrebare

Post by Greenarrow » 06 Mar 2008, 22:12

Va multumesc pentru ajutor baieti.Din cate mi-ati explicat ca sferturi am inteles...mai e chestia aia nasoala cu unitatile de masura folosite.O sa trebuiasca sa ma uit pe un tabel ceva si sa transform in unitatile noastre.Bafta in continuare la construit arcuri;)

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Am si yo o intrebare

Post by gabriel » 07 Mar 2008, 04:05

Greenarrow wrote:Va multumesc pentru ajutor baieti.Din cate mi-ati explicat ca sferturi am inteles...mai e chestia aia nasoala cu unitatile de masura folosite.O sa trebuiasca sa ma uit pe un tabel ceva si sa transform in unitatile noastre.Bafta in continuare la construit arcuri;)
N-ai ce face, la arcuri e pe unitati englezesti vechi(darparca e mai frumos, nu?)

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Am si yo o intrebare

Post by ender » 07 Mar 2008, 10:36

s-a mai dezbatut subiectul unitatilor de masura, parerile sunt impartite, o solutie este link-ul spre Convertor-ul de unitati de masura, disponibil in partea dreapta sus, alaturi de alte link-uri utile, sub banner:
______________________________________________________
* Convertor * FAQ * Search * Members * Logout [ ender ]
______________________________________________________

O zi superba, la toti,
Sergiu

Post Reply