Subtiat shaft - domide

Constructia unei sageti....
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Re: Subtiat shaft - domide

Post by Sharpshooter » 17 Aug 2014, 04:35

Salut , parerea mea este ca incerci marea cu degetul dar este dreptul tau . Uite ce-ti propun : cumpara un set de sageti de aluminiu sau de carbon , toate identice ca si spina lungime si greutate , apoi pune-te pe tras , foarte important sa fie imperecheate cu arcul adica selectata spina din tabelul producatorului potrivita pentru arcul tau . Incepi sa tragi cateva sute de sageti sa zicem 10 serii de 10 sageti (eu as trage serii de 6 maxim 7 sageti) si contiunua asa 2 luni de zile . La fiecare sageata care merge mai sus mai jos mai la stanga sau mai la dreapta va fi vina tragatorului adica a ta , faptul ca sagetile sunt identice si imperecheate cu arcul elimina eventualele probleme legate de echipament . Cand ajungi sa tragi cu carboane sau aluminiu 10 sageti in galben rosu adica stapanesti tehnica , poti experimenta cu lemne , si apoi poti sa ne impartasesti si noua cele descoperite de tine cu privire la spina . Toti am inceput asa , este foarte greu sa spui ma frate am tras prost , este mult mai usor sa dai vina pe echipament . Cand ai un echipament bun , si nu mai poti da vina pe sageti sau arc sau coarda sau alte faze , singurul vinovat esti tu si incepi sa lupti cu tine si sa te perfectionezi astfel incat sa ajungi din ce in ce mai bun . Cand ajungi la un anumit nivel poti trece pe sageti de lemn pastrand tehnica si adaptand-o pentru fiecare sageata in parte .Parerea mea
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Subtiat shaft - domide

Post by domide » 19 Aug 2014, 16:13

Si ce te faci, cand tragi foarte bine cu un set de sageti de lemn, apoi incerci cu un set din carbon (cumparate dupa tabel), si tragi prost..? Pe cine dai vina?

Eu zic, va este vorba de mult antrenament si sa iti cunosti bine echipamentul. Dar mai sunt si zilele acelea in care iti iese, sau iti vine sa arunci sagetile ;)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Subtiat shaft - domide

Post by domide » 19 Aug 2014, 16:29

Ca si exemplu, concursul de la Lugoj, Victor la antrenamente nu a tras bine cu sagetile noi. Din pacate, doua sageti din setul vechi cu care era obisnuit, au naparlit si in concurs a tras cu sagetile noi - necunoscute. Rezultatul, Petre nu mai contenea: "ce bine trage!!". Este vorba de antrenament.
Un tip de la Timisoara, a tras pana noaptea tarziu, - aveam febra - si ma enerva la culme, tragea de la doi metri ca nu vedea tinta si zgomotul de la impact imi umfla creierul. A doua zi am tras cu el in grupa, eu am inceput binisor, am terminat dezastruos, el a fost constant (cred un singur miss de la distanta ca avea un arc slab), apoi dupa finala de 6, (tot fara miss) a luat locul 3. Deci... Antrenament!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Subtiat shaft - domide

Post by Sharpshooter » 19 Aug 2014, 23:42

Pai asta zic si eu , sa tragi mult sa te perfectionezi pentru a putea pune degetul pe rana si sa zici da domle uite sagetile astea zboara asa adica mai sus sau mai jos sau mai la dreapta . Dar pana sa ajungi sa dai verdicte tre sa fi foarte bun foarte stapan pe tehnica . Daca tu odata intinzi mai mult odata mai putin odata declansezi intr-un fel odata in alt fel , si folosesti si sageti de lemn atunci cu siguranta vei spune sagetile sunt de vina , proaste domle zboara stramb , dar daca ai sa tragi cu sageti identice si de fabrica nu mai potii da vina pe sageti ... ci pe tine si ai sa lupti sa te perfectionezi exersand mereu milioane de sageti pana ajungi sa stapanesti tehnica . Apoi cand tehnica e perfecta , poti sa formezi opinii si pareri si sa zici da domle sagetile astea sunt mai tari sau mai slabe de spina decat imi trebuie mie la arcul meu . Parerea mea . Oricum cu cat exersezi mai mult cu atat vei trage mai bine . Asta e clar!
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Subtiat shaft - domide

Post by ArrowsMaker » 24 Aug 2014, 01:24

Sharpshooter wrote:Apoi cand tehnica e perfecta , poti sa formezi opinii si pareri si sa zici da domle sagetile astea sunt mai tari sau mai slabe de spina decat imi trebuie mie la arcul meu. Oricum cu cat exersezi mai mult cu atat vei trage mai bine . Asta e clar!
N-am afirmat niciodata ca sunt un tragator bun, cel putin nu cu arcul, dar nu cat de bine trag EU era ideea topicului... Tehnica mea n-o sa fie niciodata perfecta, deoarece am facut un calcul simplu si am constatat ca trebuie sa renunt la serviciu ca sa pot trage cateva milioane de sageti!
Dar iti dau dreptate: daca o sa vreau sa progresez trebuie sa ma antrenez.

Sa ma ierti daca gresesc, dar am senzatia ca sesizez la tine o oarece aversiune (ca sa nu zic dispret) fata de "lemne".
Daca obiectivul tuturor membrilor acestui forum ar fi acelasi, si anume sa devina campioni la tirul cu arcul, probabil ca fiecare ne-am cumpara un arc bun, niste sa geti perfecte, de fabrica, si ne-am pune pe treaba, caz in care nu prea am mai avea ce sa discutam pe aici...

Dar... nu e!

Post Reply