Subtiat shaft - domide

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Subtiat shaft - domide

Post by domide » 05 Nov 2013, 22:56

Salutare!

Incet, incet, am terminat amenajarea atelierului (mai am de inchis un perete si usa - dar inca este cald afara) si am incercat sa subtiez niste shafturi. Initial, au fost facute de Sia (Calin) din tei, dar diametrul lor nu imi era pe plac. In sensul ca daca doream sa folosesc varfuri paralele cu filet, era o nebunie sa centrez varful. In al doilea rand am incercat sa le fac mai usoare.

Pentru inceput am confectionat "ascutioarea". Am gaurit concentric cu doua burghie, unul cu diamentrul de 9mm, si celalat de 12mm. (cu 12mm pana la jumatate). Am facut o taietura tangenta la gaura de 9mm, si am facut reglaje fine din raspila.... Pentru o aschiere buna, am reascutit si lustruit un cutit de rindea.

La toate operatiunile, am luat modelul de pe YouTube, asa ca tot omul :')

Dupa cateva incercari si reglaje asta am reusit. In cca 10min, am rezolvat 15 shafturi. Mai trebuie finisate, ajustate la spin si greutate, dar va fi alta poveste.

http://i882.photobucket.com/albums/ac30 ... 443deb.mp4[/photobucketvideo]

Vreau sa pun si o intrebare:
Ce este mai important la un set de sageti, pentru o constanta marita, sa fie cu acelasi (aproximativ) spine, sau sa fie de aceeasi greutate?

Stiu ca ideal ar fi sa indeplineasca ambele conditii, dar in cazuri "disperate", voi ce ati alege?


P.S. Daca v-a deranjat Cezar, sper ca ați dat volumul incet. A lătrat tot timpul :))
Last edited by cipm66 on 06 Nov 2013, 10:51, edited 2 times in total.
Reason: inserat player photobucket (mai bine folosesti Youtube)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Subtiat shaft - domide

Post by Sharpshooter » 06 Nov 2013, 09:44

Eu cred ca mai importanta este spina decat greutatea . Greutatea o poti regla fara sa modifici betele daca adugi ceva material in interiorul varfurilor . Din punctul meu de vedere diferente de pana la 3-4 grame sunt neglijabile . Depinde foarte mult cu ce tragi cat de tare este arcul si daca are sau nu fereastra .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Subtiat shaft - domide

Post by domide » 06 Nov 2013, 10:33

Am sa incerc sa reglez greutatea prin adaugare de greutate, dar am sa caut sa fie si acelasi FOC.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: Subtiat shaft - domide

Post by ovidius » 06 Nov 2013, 20:24

se zice ca ideal ar fi ca diferenta de greutate sa fie de 1g ....sipine-ul sa fie cam acelasi.....eu asa am observant ca spine ul conteaza mai mult...tu sti ce sageti am eu.. doar le ai admirat :)) ..de la 35 la 40 g....spine-ul de la 75 in sus

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Subtiat shaft - domide

Post by ArrowsMaker » 18 May 2014, 16:04

Nu sunt cunoscator, dar atata timp cat nu se da amenda pentru greseli, imi dau si eu cu parerea:
Cu conditia ca diferenta de spin sa nu fie dezastruoasa, adica atat cat sageata sa nu loveasca fereastra, eu cred ca este mai importanta greutatea.
Asta vorbind strict de diferenta dintre cele doua! Pentru ca altfel, de exemplu, forma, dimensiunile si unghiul de inclinare al penelor pot influenta traiectoria mai mult decat o diferenta de 5 grame intre sageti!

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Subtiat shaft - domide

Post by florinarnaut » 19 May 2014, 21:36

Salut,
nu trebuie confundat SPINUL STATIC cu SPINUL DINAMIC.Alegerea spinului dinamic corect, determina sageata perfecta pt arcul respectiv.
Spinul static, masurarea lui, te ajuta doar sa sortezi betele din puncte vedere flexibilitate.Apoi urmeaza cantarirea.In acest mod obtii seturi bazate pe flexibilitate si greutate aproximativ egale.Treaba asta reprezinta doar o faza de inceput,pregatitoare,cca 25-30% din setul de care ai nevoie.
Spinul dinamic este influentat de: spinul static, lungimea sagetii,greutate varf,marimea ferestrei,forta arc,model-tip arc.Aceste elemente se jongleaza pt a obtine setul dorit.
Spinul dinamic e cel care determina un zbor corect al sagetii.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Subtiat shaft - domide

Post by Sharpshooter » 20 May 2014, 04:36

O completare la cele spuse anterior : daca ai diferente mari de spin , sagetile o sa aiba o fluctuatie pe orizontala , adica unele vor merge mai la dreapta si altele mai la stanga , daca ai diferente de greutate , sagetile mai grele o sa aiba cadere mai mare ata de cele mai usoare . Acuma dintr-un arc de la 45 de livre in sus , diferentele de greutate dunt neglijabile pentru ca pana intr-un reletiv 30 de metri sagetile indiferent de greutatea lor o sa mearga oarecum liniar , la distante mai mari intr-adevar o sa aiba cadere dar pana in 30 de metri o sa zboare relativ drept daca arcul e exploziv , declansarea e buna si penajul nu este pus helical . Deci revin parerea mea spin-ul e mai important decat greutatea , o diferenta de pana la 3-4 grame e neglijabila daca ai un arc peste 45 de livre si te rezumi la distante de pana in 30 de metri . Daca toate sagetile au acelasi spin si sunt construite corect si la fel o sa zboare relativ in acelasi loc daca si tragatorul stapaneste tehnica . Daca ai diferente de spin chiar daca executi aceeasi tehnica si sagetile au aceeasi greutate sagetile vor merge mai la stanga sau mai la dreapta depinde daca batul este mai tare sau mai moale . Pentru a se evita aceste probleme eu recomand incepatorilor sa-si cumpere un set de sageti de aluminiu sau de carbon , toate au acelasi spin si aceeasi greutate dar atentie imperecheate cu arcul si cu lungimea de intindere . Apoi cu aceste sageti tragatorul isi va insusi tehnica corecta urmand apoi sa treaca pe sageti de lemn odata ce stie cum sa aprecieze corect dinamica sagetii .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Subtiat shaft - domide

Post by domide » 21 May 2014, 00:51

mai fac si eu o completare
"Apoi cu aceste sageti tragatorul isi va insusi tehnica corecta urmand apoi sa treaca pe sageti de lemn odata ce stie cum sa aprecieze corect dinamica sagetii"

Pentru a invata bine de la inceput, si a deprinde o tehnica corecta, NU folositi arcuri mai tari de 35lbs, chiar daca sunteti suficient de fortosi pentru 60lbs... Stiu ca unii vor comenta (in sinea lor), dar in ultima vreme, am vazut pe la mai multi tragatori instinctiv, diverse metode de exersare, dar toti deprindeau mestesugul cu arcuri mai slabe.

si da spinul este mai important, daca ne gandim si d.p.d.v. al sigurantei tragetii - exemplul de la Somesul Rece, cu o sageata de carbon sectionata in trei... si nu ma indoiesc de faptul ca sagetile erau bine alese pentru acel arc.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Subtiat shaft - domide

Post by Mugurbb » 22 May 2014, 22:07

domide wrote:
...

Pentru a invata bine de la inceput, si a deprinde o tehnica corecta, NU folositi arcuri mai tari de 35lbs, chiar daca sunteti suficient de fortosi pentru 60lbs... Stiu ca unii vor comenta (in sinea lor), dar in ultima vreme, am vazut pe la mai multi tragatori instinctiv, diverse metode de exersare, dar toti deprindeau mestesugul cu arcuri mai slabe.
...
si da spinul este mai important, daca ne gandim si d.p.d.v. al sigurantei tragetii - exemplul de la Somesul Rece, cu o sageata de carbon sectionata in trei... si nu ma indoiesc de faptul ca sagetile erau bine alese pentru acel arc.
X2
Silence is golden and Duct Tape is silver.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Subtiat shaft - domide

Post by ArrowsMaker » 15 Aug 2014, 21:31

Sharpshooter wrote: Daca toate sagetile au acelasi spin si sunt construite corect si la fel o sa zboare relativ in acelasi loc daca si tragatorul stapaneste tehnica . Daca ai diferente de spin chiar daca executi aceeasi tehnica si sagetile au aceeasi greutate sagetile vor merge mai la stanga sau mai la dreapta depinde daca batul este mai tare sau mai moale .
Imi cer scuze ca revin... neavand argumente am renuntat la a-mi sustine parerea bazata la momentul acela doar pe certitudini empirice...
De curand am vazut neshte experimente...
Fereastra pozitionata astfel incat axul shaftului sa fie aproximativ in centrul fizic al arcului (aproximativ din cauza diametrului variabil al sagetii) a nascut urmatoarele rezultate (dupa 240 de sageti, 15 m, bull's eye la 120 cm fata de sol) :
1. spin identic la cele 6 sageti, greutate 3 la 25 gr si 3 la 30 gr = abaterea punctului mediu al loviturilor la aprox 7 cm in bataie (cele de 30 gr au mers mai jos)
2. greutate identica de 25 gr, spin diferit, 3 la 40 si 3 la 55# = abaterea punctului mediu al loviturilor la aprox 2 cm stanga pentru cele de 55# (arc de 45#)

Sa-mi fie cu iertare, nu vreau sa contrazic pe nimerica pentru ca stiu ca nu stiu aproape nimica, zic doar ce-am constatat cu ochii mei proprii (adevarul e ca vara asta e atat de cald la buzau incat surplusul de bere poate anula tot ce cred eu ca am vazut, deci oricine ma contrazice are dreptate).

Nota: Punctul mediu al loviturilor = ca la armata, adica la AKM, deci probabil ca orice asemanare cu cineva sau ceva real (AKA punctul mediu al imprastierii sagetilor ) e o pur si simpla inchipuire...

Post Reply