Greutatea sagetii

Constructia unei sageti....
Post Reply
Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului
Greutatea sagetii

Post by Maryus » 15 Mar 2008, 22:09

Care este raportul dintre greutatea lemnului sagetii,varfului,nokului,si penelor?
PS: ce e nok?

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Greutatea sagetii

Post by Maryus » 16 Mar 2008, 14:17

Este si vreun raport sageata-arc?
deoarece am citit pe aici si peste tot scira:Am sa imif ac niste sageti potrivite pentru arcul asta

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Greutatea sagetii

Post by akila » 16 Mar 2008, 16:02

salut...pai de ex.. batul poate avea cam 30 grame, varful parca vreo 7 grame iar penele nu mai stiu ...oricum ajunge cam 37-38-40 grame o sageata care ar merge la un arc de 25-30 de kg....acuma daca stai putin si te gandesti e si logic cumva,,,sincer nu stiu exact care e raportul optim in ce priveste taria arcului si greutatea sagetii...dar iti dai seama...nu poti sa tragi o sageata de 100 de grame de ex. cu un arc de 14 kg...e clar ca e in functie si de taroa arcului...dar acest raport daca ma gandesc bine il da spinul sagetii....pentru ca pentru un arc de 30 de kg sa zic, sageata trebuie sa aiba un anumit spin(spinul este explicat foatre bine intr-unul din topicurile de la sageti)...pentru ca cel spin sa fie corespunzator arcului de 30 kg, batul respectiv trebuie sa aiba o anumita grosime, asta inseamna ca si greutatea batului se modifica...pentru un arc mai tare de 30 kg..sa zicem de 50kg...batul din care sa face sageata trebuie sa aiba un spin de valoare mai mica decat pentru arc de 30kg...ceea ce inseamna ca trebuie sa fie mai rigid decat cel dinainte....asta inseamna ca va fi si mai greu un pic si tot asa....aceste valori sunt influentate de spinul care trebuie sa corespunda tariei arcului respectiv....nu stiu daca m-am facut inteles....am incercat sa explic mai simplu....uite...pentru un arc de 20 kg sageata ar trebui sa aiba un spin de 0.58.... ca sa iti faci o idee...un bat de la praktiker de 10mm in diametru are un spin de 0,24...deci e mai rigid...si cantareste cam 33 grame....deci ca acel bat sa atinga 0,58 spin, el trebuie sa fie putin mai elstic..asta inseamna ca mai trebuie subtiat putin...cam pe la 8.7mm cred ca ai obtine acel spin de 0,58....la aceasta grosime de 8,7mm batul va fi clar si putin mai usor...undeva pe la 27 grame sa zicem....eiii la acest bat de 25-27 grame daca ii mai adaugi varf, nok de plastic, si pene, iesi undeva la 37-38grame o sageata...sper ca m-am facut inteles acuma :lol: ...ca sa iti dai seama mai bine cum e cu spinul, cauta la tehnica sageti ...si vezi spin tester...ai sa-ti dai seama de ce ziceam cu valorile alea..si vezi ca s-a discutat recent tot pe la sageti pe aici de spin ...e ca la arme...fiecare arc cu munitia lui...

Post Reply