vopsit pene

Constructia unei sageti....
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: vopsit pene

Post by florinarnaut » 24 Apr 2009, 22:50

dady wrote:sau poti sa le feresti de ploaie :)), eu mi-am colorat o pana cu marker verde si a ramas cat de cat culoarea, de 2 sapt am uitat-o in locul unde trageam si dupa o sapt am gasit-o, nu are nimic, zic asta pt ca a stat la soare.

Multumesc! Cu "creioane colorate am incercat "
Cineva auzind de pasiunea mea fata de ....pene de curcan....m-a fericit cu o legatura..( manunchiul de pene era bine strins cu o sirma) ..dar intentia CONTEZA ...mi-am propus ..sa folosesc la maxim "cadoul"
A fost placut!
PS. Cin" le uda l-e usuca!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: vopsit pene

Post by florinarnaut » 25 Apr 2009, 22:41

Mersi Razvan! hai ca o las mai moale cu tipul asta de pene colorate...ce sa-i faci ...pasiuneeee!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: vopsit pene

Post by Pisic » 26 Apr 2009, 10:09

daca e vopsea deaia calumea no sa aiba nimic,singura problema ii cu fiertu,sau incalzitu penelor in apa,parca le mai subtiaza unpic,da daca is de curcan,pene mari si tari nu se simte,cele mai bune pene colorate is alea de la natura :)),de pe alea sigur nu cade vopseaua,da unele nu-s prea bune,alea de fazan is faine,numa daca nu le lasi in umeleala mai mult timp...se fac ca un pamatuf,si nu le mai poti face nimic,eu am avut o sageata cu pene de cioara,si am lasat-o in gradina,sub iarba cateva zile,umezeala destula,am tras de doua ori cu ea si penele erau ca noi
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: vopsit pene

Post by florinarnaut » 28 Jan 2010, 00:16

[quote="florinarnaut"]Am incercat o metoda de vopsire a penelor supusa "atentiei" in acest topic si rezultatul m-a impresionat!
Am folosit din penele vopsite atunci abia acum si ..cam asa arata..]

Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: vopsit pene

Post by florinarnaut » 28 Jan 2010, 22:47

fast_arrow wrote:Salut!

Arata foarte frumos! Poate ne dai si noua reteta! :d
Din cate am mai citit e foarte important ca mediul sa fie acid pentru ca sa adere vopseaua la pana si sa aiba luciu!
Da mersi, la vremea respectiva nu stiam ca penele pt o sageata tre sa fie din aceias aripa,nu amesteci stinga cu dreapta,mai mult,fiecare pana din aripa e identificata ,numerotata,are nume,o intrega poveste.
Acuma metoda cu vopsit pene o privesc altfel..dar daca ai sacrificat un curcan si esti arcas nu cred ca renunti la pene...dovada subsemnatul.
Reteta de vopsit: e clar ca sint niste pasi de urmat in pregatirea penelor inainte de vopsire,cum spunea Florin,dar eu am pus penele intr-o solutie rece ca temperatura, de apa sare otet si colorant de oua,si a iesit ce se vede.
Important pt cei care vor sa incerce sa nu depaseasca temperatura de vopsire,a solutiei, t=65-75 gr C.Durata vopsirii e ...cind prinde culoarea pe pene sint gata,se iau de pe foc ,nu se scot afara, se lasa in soluti pina se racesc complet.
Cam asta e.. o poza cu pliculetul de colorant folosit:
Image
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: vopsit pene

Post by dady » 29 Jan 2010, 00:02

ti-ai dat seama de la hexagoanele alea desfacute de pe mingea de fotbal? ca alea sunt din piele si sa nu puta de obicei se pune sare :d

Post Reply