vopsit pene

Constructia unei sageti....
Post Reply
scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului
vopsit pene

Post by scorillo » 12 Jul 2008, 23:39

Stie cineva cum se vopsesc penele?
Cum se fac ele albe, galbene,verzi, rosii etc.
Coloratul batului nu este suficient pentru a le face usor de gasit in iarba, as vrea sa vopsesc si penele.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: vopsit pene

Post by Sharpshooter » 13 Jul 2008, 22:39

Exista niste nock-uri luminoase cu led ... stiu ca din pacate sunt pt sagetile de aluminiu dar ar trebui sa fie spectacol... acuma daca se ingroapa in iarba.... nu prea te ajuta . Vopsitul se face cu materiale care nu prea sunt pe piata noastra.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: vopsit pene

Post by Pisic » 16 Jul 2008, 21:03

as fi interesat si eu de h2o2 cu 30%,am gasit doar cu 3 %......
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vopsit pene

Post by scorillo » 04 Sep 2008, 22:11

Eeee, s-a rezolvat.

Nu e deloc complicat, dupa cateva teste am reusit sa produc niste culori fainute.

Image

Asadar, de la dreapta la stanga:

Primele doua, pene albe de gasca, vopsite dupa spalare cu Londacolor semipermanent rosu intens, a iesit un rozaliu, dar cred ca se putea mai mult daca aveam ceva experienta.
Urmatoarele doua, pene de gasca gri, decolorate cu Loncolor pt blonde si apoi colorate cu Loncolor, slabut, se pare ca loncoloru e cea mai naspa vopsea si mai pute si ca draqu. Include insa un balsam care da un luciu foarte frumos parulu.... pardon! penelor, chiar este vizibil, asa ca daca bate soarele un pic in pana e posibil sa o vezi lucind, altminteri culoarea nu o face deloc mai vizibila decat inainte.
Urmatoarele doua is pene de gasca gri inchis, vopsite cu Plette xxl rosu, iar ultimele doua is pene de gasca albe vopsite tot cu palette.
In poza par ecolorate parca, dar in realitate culoare este foarte intensa, o culoare reusita, cu siguranta daca voi mai folosi vopsea voi folosi palette.
Chiar si la cele gri inchis a iesit un roscat, nu foarte aprins, dar vizibil.
Probabil ca pentru penele inchise la culoare o solutie mai buna ar fi sa fie albite, dar nu am gasit nimic (cine **** ar vrea sa-si albeasca parul?), asa ca pe viitor le voi face blonde sau chiar platinate. Ceva gen Marlyn Monroe.

Sagetile din poza is cu pene albe naturale si cu penele din lotul Londacolor (primele doua din dreapta). Am pus una alba pentru contrast, combinatia alb/rosu le face mai vizibile, asadar nu este pana de directionare.
Desi culorile sunt sterse, sagetile sunt usor de remarcat. Am ceva experienta cu sageti cu pene naturale si chiar in ciuda rozului pal sagetile sunt vizibile, in orice caz, incomparabil mai usor de gasit decat cele inculori naturale.

Din pacate poza nu scoate in evidenta diferenta uriasa de intensitate dintre primele pene din stanga si primele din dreapta.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: vopsit pene

Post by Pisic » 04 Sep 2008, 22:34

am incercat si eu cu colorant de oua galus,am luat o pana de porumbel (gri) si am fiert-o in colorant galben,a iesit fainut,din porumbel so facut papagal,cred ca albastru sau rosu ar iesi bine,dar trebuie sa fie pana cat de cat alba,sau unpic gri

si inca ceva:ce lungime au penele de pe sageata?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: vopsit pene

Post by dady » 04 Sep 2008, 22:56

mie imi plac cum au iesit, in special ca ramane impresia de natural... faina treaba

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vopsit pene

Post by scorillo » 04 Sep 2008, 23:14

12 cm cea lunga si 10,5 cea scurta.

Cu galus nu am incercat, dar parca nu as fierbe penele, mi se pare prea brutala metoda.
Ramane pe viitor, pentru culri de verde sau albastru, pe care nu prea le gasesti pe cap la femei. Poate doar la unii fotbalisti.

Am uitat un amanunt, penele se jupoaie mult mai usor dupa vopsire.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vopsit pene

Post by scorillo » 05 Sep 2008, 01:05

:)

Dar daca fac o sageta cu pene blonde, are cumva o traiectorie sau un comportament mai particular?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vopsit pene

Post by akila » 05 Sep 2008, 01:59

Super faine penele....felicitari....ideea a fost super.... ;)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: vopsit pene

Post by dady » 05 Sep 2008, 11:34

a incercat cineva sa coloreze pene cu carioci permanent?

Post Reply