pentru Bucuresti

Constructia unei sageti....
Post Reply
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
pentru Bucuresti

Post by cristian_iepure » 11 Aug 2008, 05:15

Am trecut saptamina trecuta prin Cismigiu si e plin de pene de cioara. Aviz amatorilor. Arata bine, am strins citeva zeci, sa vedem ce o iesi din ele.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: pentru Bucuresti

Post by Pisic » 11 Aug 2008, 09:36

eu le taiam pe cotor,in lungime,cu un bisturiu,tre atentie sa nu alunece,dar merge...
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru Bucuresti

Post by akila » 11 Aug 2008, 11:05

salut.....eu folosesc pene de cioiara, si imi plac foarte mult.....se pot si jupi dar e mai greu....mai intai se taie pana la lungimea dorita, pe urma sa inlatura penajul ala mai scurt, pe urma se taie pe lungime cu un bisturiu, incepand cam de la vreo 2cm de capatul ala unde e mai subtire cotorul, spre capatul care e mai gros....aici treaba e mai simpla, ca la un moment dat exista un sant pe care daca mergi usor cu bisturiul, cotorul se despica la fix,,,si partea care ramane e egala ca si grosime....nu mai ramane decat sa freci cotorul pe o bucata de smirghel si e gata....eu am destula experienta cu penele de cioara si imi iese cotorul ala la fix...egal pe toata lungimea lui...daca sunteti asa de interesati de penele de cioara, am sa incerc sa fac un topic si sa va arat cum le fac eu....treaba e ca nu sunt la fel de rezistente ca cele de gasca sau de curcan.....eu am o luna de zile de cand cu concursurile astea si am tras numai cu sageti cu pene de cioara si inca rezista foarte bine...dar daca dai prea mult cu ele pe jos , la un moment dat incep sa se ciobeasca ca sa zic asa....

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: pentru Bucuresti

Post by cristiflorin » 11 Aug 2008, 11:54

E bun titlul tau... glumesc...intimplator, am aflat ca ciorile napirlesc in toata tara in acceasi perioada... :d , incepind din iunie.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru Bucuresti

Post by Greenarrow » 11 Aug 2008, 18:54

Akila eu chiar m-as bucura daca ai deschide topicul acela,ca sa vedem si noi cum faci.Apropo de parcul Cismigiu,daca o sa va plimbati pe aceile acelea o sa descoperiti o groaza de corni care au fructe care asteapta sa fie culese:)).Sunt foarte bune;)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: pentru Bucuresti

Post by dady » 11 Aug 2008, 22:27

se poate face un topic despre prelucrarea penelor in general nu doar despre cele de cioara care par si greu de prelucrat si sensibile. eu am despicat acum vo 2 sapt peste 100 de pene ce gasca si curcan, a inceput sa-mi mearga mana si le cam tai la 1 mm cotoru, cat sa tina pana dreapta, eu cred ca cel mai mult conteaza latimea penei, daca vrei sa tai pana undeva la 15mm iti tre o pana de peste 25mm altfel e slaba, sensibila, se ciufuleste usor. sunt multe de povestit, cred ca sunt multi cu experienta mai mare care au ce zice... deci ar fi chiar indicat un topic

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru Bucuresti

Post by falco » 29 Aug 2008, 13:12

domnu' torlek, corvus corax este corbul- cea mai mare corvida-65 cm. cred ca cioara comuna la care va referiti este cioara de semanatura - corvus frugilegus. alte specii: corvus corone - cioara griva; garrulus glandarius - gaita; pica pica - cotofana=caragata=tarca.
:-b

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru Bucuresti

Post by akila » 29 Aug 2008, 16:05

Nu inteleg la ce aparat de masura te referi.....treaba asta cu lungimea si latimea penelor e exact cum a zis florin.....trebuie sa faci ceva experimente si sa vezi ce iti convine mai mult...de obicei pentru distante scurte e bine ca penele sa fie mai late ca sa se stabilizeze mai repede in aer, ar merge cam 14-15 cm lungime si cam 16-17mm latime in punctul ce mai lat...pentru distante mai lungi se pot folosi pene mai inguste....

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru Bucuresti

Post by falco » 29 Aug 2008, 16:26

o pana din coada unei "ciori comune" cred ca are cca. 20 cm lungime si 3-4 cm latime.

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru Bucuresti

Post by falco » 29 Aug 2008, 16:30

la o pana din aripa nu prea pot sa ma pronunt

Post Reply