cresterea spine-ului

Constructia unei sageti....
Post Reply
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
cresterea spine-ului

Post by cristian_iepure » 29 Aug 2008, 04:48

Credeti ca se poate rigidiza un shaft de lemn de fag de 8mm, matisindu-l cu fir de fibra de sticla apoi aplicand un strat de rasina epoxidica? Eu unul cred ca diseara ma apuc de teste...Dupa cum cred eu va creste cel putin rezistenta la impact a shaftului. Vreau sa matisez de la virful penelor pina la virful sagetii. Ceva idei? intentia e sa folosesc sageti cit mai subtiri si usoare la un arc mai tarisor.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: cresterea spine-ului

Post by dady » 29 Aug 2008, 08:56

stiam ca prin ardere mai creste spinu... "ardere" nu chiar sa arzi lemnu da la caldura, ca atunci cand le indrepti

valentinm
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cresterea spine-ului

Post by valentinm » 29 Aug 2008, 11:43

am citit undeva ca treaba asta se face si prin aplicarea de straturi succesive de lac.
se scufunda shaft-ul intr-un recipient plin cu lac (un tub de pvc sau ceva asemanator).

creste putin diametrul shaft-ului (in functie de numarul de straturi), dar creste considerabil si spine-ul.
eu n-am incercat pentru ca n-a fost nevoie.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: cresterea spine-ului

Post by cristiflorin » 29 Aug 2008, 22:36

Cred ca te complici inutil. Ia-ti eventual niste shafturi de Al, (oricum nici alea de pin nu sunt grele) decit sa risipesti fibra si rasina. Da una nu strica daca faci, asa de placerea experimentului. Eu am cumparat mai de mult bete de cort, pin sa realizez ca sunt prea grele si scurte, am zis ca ce idee buna mi-a venit. :d
Dar nu ne-ai zis despre arc detalii de tip si forta, si ce performante urmaresti.

Post Reply