Ghid de constructie

Constructia unei sageti....
Post Reply
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Ghid de constructie

Post by ------ » 18 May 2007, 16:43

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre pasii principali in constructia sagetilor.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Beţe de săgeată

Post by cristiflorin » 08 Jun 2007, 00:19

Sunt curios cum faci bete rotunde din profile paƒtrate. FolosesŸti doar hartie abrazivaƒ sau ai o sculaƒ specialaƒ? o lamaƒ semicircularaƒ?

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 14 Jun 2007, 14:33

Pentru saƒgeti eu am inceput saƒ folosesc bete de pin, din cele care se gaƒsesc la Praktiker. acestea au dimensiunea de 10mm
Pentru a le subtia folosesc masŸina de gaƒurit sŸi hartie abrazivaƒ. Procedez in felul urmaƒtor: introduc un capaƒt al batului in mandrinaƒ, tin cu mana dreaptaƒ masina de gaƒurit pe genunchi, iar cu mana stangaƒ in care am bucata de sŸmirghel, tin batul, deplasand-o pe lungime pentru a slefui uniform. Sžmirghelul trebuie acoperit cu o carpaƒ, pentru a proteja mana de caƒldura datorataƒ frecaƒrii. Din cand in cand, verific cu sŸublerul grosimea la care am ajuns, pentru a da batului grosimea de 8,8 mm
Pentru moment nu am gaƒsit decat pene de cioaraƒ, dar sper saƒ gaƒsesc un material suficient de flexibil pentru a inlocui penele cu giruete. Panaƒ ce se va introduce paypal-ul saƒ le putem comanda de pe net.
Am vorbit cu un tip de la un magazin de vanatoare si pescuit, unde aveau sŸi compound-uri sŸi saƒgeti saƒ aducaƒ materiale, dar deocamdataƒ nu cred caƒ o va face.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 22 Jun 2007, 23:51

eu ma gindeam ca ce bun ar fi un strung pt lemn pt rotunjit, si asa mi/a venit ideea cu masina de gaurit.
si ideea ta vis a vis de largitea cu smirghel a taieturii e buna. eu tot am cautat o vreme o raspila mica cu care sa fac nock/ul la capatul cu pene, pina sa citesc ca as putea face taietura cu firezul si s/o largesc astfel

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 23 Jun 2007, 00:05

uitasem ceva
la un mag. de art. sportive am gasit vergele pt undite. cele mai ieftine costa doar sase lei una (sunt trei vergele telescopice, fara inele si nimic altceva). vergeaua intermediara are cam un metru, e ultra usoara, poate de zeci de ori mai usoara decit lemnul, si ideala pt o sageata de fibra, CARBON, care de altfel e foarte scumpa. acum nu stiu cit e de rezistenta. materialul e foarte subtire si ma gindesc la posibilitatea de a umple vergeaua cu spuma, pentru a o rigidiza. voi lua una sa o testez.
ce ziceti, ar merge?

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

sageti

Post by anasazzy » 09 Dec 2007, 16:21

salut arcasilor .eu ca bucurestean am descoperit brico store.au bete de fag ,dublu zimtat de 8 mm .sint dopurile de lemn care se folosesc la mobila ,doar ca sint la metru nu taiate .eu le iau zimtarea cu smilgher si asta este ramin de 7mm. arcul meu are cam 20 kg si rezista nu am rupt niciuna.sint un pic strimbe dar se indreapta usor . eu le indrept cu o luninare,nu au nevoie de flacara mare.produs de import ungaria pret :2.70 ron per bucata.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Post by anasazzy » 28 Dec 2007, 14:54

aseara am primit cadou 10 fildpointuri :) , buba era cum sa le folosesc ca sint de carboane :? asa ca mi-am stors bine de tot mintea si tot nu gaseam solutia :evil: , asta pina a venit baiatul unui prieten sa-i lipesc ceva pene pe sageti si mi-a dat ideea salvatoare, :lol: :cind te gindesti ca are doar 11 ani iti vine rau: :shock: ma intrebat dece nu gauresc sageata in capat si asta am facut si a mers, am reusit sa fac 4 bete ce le aveam de rezerva .am matisat capatul si iata ca am sageti extra :lol: cu virfuri sexy . ImageImage.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Post by anasazzy » 28 Dec 2007, 16:32

sagetile rezista foarte bine la soc .am tras de sase ori in gard cu scinduri de stejar sa vad daca se rupe batul sau cedeaza la virf.se pare ca nu sint probleme la bat de stejar .

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 06 Jan 2008, 19:52

Iulian, mare atentie, cu tehnica asiatica sageata face o miscare de oscilatie in plan orizontal, sau mai degraba un fel de balans si se stabilizeaza mai greu decat cu tehnica europeana, astfel ca la distanta scurta, foarte frecvent se intampla ce ai patit tu.

http://www.youtube.com/watch?v=aNI9BG87qcI


Pentru distanta scurta trebe penaj mare, 20-25 cm lungime, 3 cm inaltime, eventual spiralat, si de preferat sageti cu varful mai greu - sau cel putin asa au folosit chinezii.

Dar distanta scurta inseamna 10-20 de metri, la 3 metri nu stiu cu ce ai putea trage ca sa nu se rupa.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 06 Jan 2008, 20:25

Eu am tras in 7 metri cu sageti de brad si nu am rupt nici una... :D ..poate am avut noroc

Post Reply