varfuri

Constructia unei sageti....
Post Reply
User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj
varfuri

Post by Pisic » 20 Feb 2009, 23:45

varfuri facute din teava de otel de 8 mm si 7,5 interior,cu varf tot din otel bagat fortat in teava,polizat,smirgheluit cu masina de gaurit,etc....toate varfurile vor fi ca ala din mana,fara sa fie diferenta de ,,nivel,,intre teava si insertia aia,si vor fi 12 de aceiasi lungime

Image
Image
Image
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: varfuri

Post by dady » 21 Feb 2009, 12:51

he he, f faine, 2 sugestii: incearca daca poti sa polizezi intrarea in gaura, cam juma de cm si shaftu sa-l faci unpic conic, adica sa aiba o zona de 7,6 grosime si apoi cam unde se termina varful sa aiba cam 1cm de fade de la 7,6 pina la 8 sau cat are shaftu, astfel zona aia la impact sau cand le lipesti se forteaza si fixeaza mai bine, iar al 2-lea sfat e dupa ce le-ai facut la aceeasi lungime si ai finisat si varfurile sa le cantaresti daca ai posibilitatea si sa le mai shlefuiesti din lungime sa ajunga la aceeasi greutate.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: varfuri

Post by Pisic » 21 Feb 2009, 19:23

parchetu e pus bine :P e doar prafuit.....eu l-am montat cu tata :),varfurile is destul de greute,dar dupa ce le scutez vor fi ok,capatul nu intra prea mult in teava,am inrosit teava,si am pus varful,dupa racire metalu se contracta,nemai fiind nevoie sa introduci varfu 1-2 cm ca sa stea fix,am si testat un varf deasta,a gaurit cu usurinta o galeata de vopsea :)) (din greseala bineinteles,galeata a fost resuscitata imediat,hemoragia fiind mica )

faza faina la tipu asta de varfuri e ca poti sa faci si un fel de warhead ,cred ca o sa incerc unul zilele astea
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: varfuri

Post by Pisic » 14 Mar 2009, 21:32

acuma uitandu-ma pe primitive archer,mi-am adus aminte de o sageata gasita la clubul copiilor.sageata avea cam 20 de ani vechime,dar era pastrata binisor,am mai gasit si un arc rupt,dar asta nu-i important.
ma gandeam cum sa fac sa nu mai imi iau din deget cu matisaju varfurilor penelor,si mi-a venit in minte sageata de la club,penele erau lipite in niste santuri taiate in shaft,influenteaza asta cumva spinul sagetii,rezistenta,si restu?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by kboom » 14 Mar 2009, 23:01

Teoretic o sa fie afectata sageata, dar practic daca santurile sunt mici nu o sa fie schimbari vizibile !

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: varfuri

Post by dady » 15 Mar 2009, 15:35

e mai usor sa-ti pui o manusa decat sa faci santurile alea

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by cristian_iepure » 16 Mar 2009, 06:07

dar cum reusesti sa-ti ranesti degetele la matisat? le matisezi cu sarma otelita? eu matisez cite 10-12 segeti, dar inafara de o usoara amorteala in picioare si ceva plictiseala de la un moment dat n-am nimic. Renunta la santurile alea din shaft, e pierdere de vreme...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: varfuri

Post by Pisic » 16 Mar 2009, 17:03

eu trag mai ciudat,adica,cum tin arcul in mana stanga,sageata mi se sprijina pe degetul gros in partea dreapta,chiar unde e articulatia degetului,si se loveste varful penelor de deget si imi ia tot timpul din piele,chiar daca varful penelor e taiat inclinat si matisat.pe partea cealalta am incercat sa trag,dar merge nasol rau :)),parca nici nu pot vedea tinta prea bine pe partea aia,oricum ,acum mi-am facut o protectie din piele,cam ca un inel,care se continua cu o ,,pelerina,care se agata la incheietura mainii,merge bine,si imi ramane degetu intreg
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: varfuri

Post by dady » 16 Mar 2009, 18:10

sa-nteleg ca tragi cu ring? si pui sageata in afara? daca da eventual studiaza unpic tehnica asta si vezi altii cum trag. pt ca nu am auzit nicaieri sa faca cineva santuri la pene. nush cui ii vin ideile astea, mai degraba le slefuiesti dupa lipire sau lacuiesti matisaju sau orice altceva da nu faci santuri :)

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: varfuri

Post by Pisic » 16 Mar 2009, 19:16

ideea cu santurile nu era a mea,pe sageata se vedeau santurile facute frumos,erau facute cu ceva masina,se vedea ca nu era facuta de ceva copil plictisit,oricum eu nu pot sa fac santurile alea,ca nu am cu ce,asa ca o sa slefuiesc mai mult cotorul,incat sa fie foarte subtire.
eu nu trag cu inel,trag cu 3 degete,unu sus,si doua jos,aparatoarea pt deget (degetu ala belit) ii in forma de inel,nu ii manusa cu doua degete,ci ,,manusa'' cu un deget,imi pot misca mana mai liber,ii ca si fara chestia aia
sageata cade perpendicular pe coarda ( daca e perpendicular pe coarda,e perpendiculara si pe arc) ca am facut matisajul din doua culori,avea o sectiune de 1 cm din ata alba,care marca unde tre pusa sageata sa fie perpend...
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply