varfuri

Constructia unei sageti....
black
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: varfuri

Post by black » 17 Mar 2009, 12:15

tipul asta de rana este specific celor care trag in tehnica asiatica . E unul din cele 2 motive pentru care nock-point-ul este mai sus de jumatatea coardei . Daca tragi cu 3 degete si itzi pleaca pielea de pe degetul ala , ceva e in neregula cu tehnica , zic eu . Canale in shaft se mai fac la sagetzile de flight shooting , da' sunt f subtziri , in ele intra penaj facut din banda magnetica de la diskette . Nu cred ca e cazul la tine . Incearca sa lipesti pe shaft pene jupuite , nu slefuite . Si incearca sa matisezi cu tendon , nu cu atza . Sau , mai simplu , pune-tzi o manusa .

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by eduardbilanin » 17 Mar 2009, 14:12

Se pare ca Black stie ce vorbeste........e bine sa-l asculti.

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by JohnTheRipper » 02 Apr 2009, 16:47

Eh, l-am vazut cum trage. Trage cu sageata pe partea dreapta pentru ca varfurile arcului nu sunt perfect aliniate cu manerul, iar coarda bate putin mai spre dreapta, iar el incearca sa evite paradoxul arcasului foarte mare. Si eu cand l-am vazut prima oara am crezut ca trage cu inel, dar trage cu tehnica mediteraneana(cred) (1+2). Am tras si eu cu arcu lui si ce-i drept ma plesnea rau peste mana sageata, chiar daca trageam cu sageata pe partea stanga. Nu-i bai, isi face el altu mai trainic si mai frumos.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: varfuri

Post by dady » 02 Apr 2009, 21:11

sageata te lovea peste mana sau coarda?

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: varfuri

Post by Pisic » 03 Apr 2009, 22:00

nu-i faza de paradox,pur si simplu cu sageata pe partea stanga a arcului nu pot sa trag bine,parca nu vad prea bine tinta,cand trag pe partea aia sageata merge vai si amar....:))ma loveste coarda la incheietura,da aia nu conteaza,tre sa maresc brace hightul,si ca sa nu mai imi tai degetele cred ca solutia ar fi una foarte banala (...sau banana:)))sa schimb ata de matisaj,acuma folosesc matase (nush de care matase,una foarte finuta,cu fire drepte,continue,nu ca asta care am vazut-o la unii,cu fire impletite,pun o poza,poate imi ziceti voi ce este)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

black
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by black » 18 Apr 2009, 14:51

he he ... varfurile arcului nu sunt perfect aliniate cu manerul ? sunt mai spre dreapta ? pai atunci e un arc foarte bun pentru tehnica asiatica . yumi e construit in felul asta . dezalinierea asta spre dreapta se numeste iriki . si multe alte tipuri de arcuri folosite in tehnica asiatica sunt incalzite si limbile torsionate special pentru a se obtzine acest efect .
in tehnica mediteraneeana , sageata e pe stanga arcului , iar cand dai drumul , coarda se duce initzial spre stanga din cauza buricelor degetelor . adicatelea sageata pe stanga , coarda pleaca spre stanga .
in tehnica asiatica , sageata e pe dreapta arcului , iar cand dai drumul degetului mare , coarda pleaca spre dreapta . adicatelea sageata pe dreapta , coarda pleaca spre dreapta .
in concluzie , coarda pleaca spre partea in care sta sageata.
la tine , sageata e pe dreapta , dar coarda pleaca spre stanga , din cauza release-ului cu 3 degete . la asta se mai adauga si decalajul spre dreapta dintre coarda si maner (iriki) . in tehnica asiatica , la release se face o rotire a arcului in sens trigonometric , lucru pe care tu nu il faci . cam multe necunoscute de luat in calcul .
eu unul , in locul tau , as merge pe drumuri batatorite . adica ori mai degraba pe tehnica mediteraneeana (cu un alt arc) si mi-as spina bine sagetzile , ori pe tehnica asiatica (cu arcul actual) . asa s-a mers de mii de ani . asta as face eu . tu , desigur , potzi face cum vrei .
ai incercat sa pui pene jupuite ?

ps : http://www.youtube.com/watch?v=WzWrcpzu ... re=related

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by tiger_vld » 05 Jun 2009, 16:50

salut! am vazut varfurile shi as vrea sa stiu cum le faci. Adica ce unelte folosesti sau dak le cumperi de undeva plz help!!! ~x(

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: varfuri

Post by Pisic » 05 Jun 2009, 20:09

pai iti trebuie teava de otel de diam 8 mm,sau 9,si ceva tija de otel

teava am primit-o de la vecinu meu,de la incalzirea de la masina de pompieri,el credea ca e de cupru,da era otel...(de teava nush de unde faci rost,diametru asa mic nu prea gasesti),si varfu propriu zis ii facut din tija hexagonala de otel,luata de la chestia aia cu care se amesteca mortaru,de se pune la masina de gaurit.am polizat-o rotunda si am taiat bucati de 10 mm pe care le-am bagat fortat in tuburile taiate din teava,dupaia am polizat varfu sa fie conic,si am pus tot varfu in masina de gaurit de l-am slefuit cu smirghel mai mare,ca sa fie mai frumos :))dar.....

nu merita efortul...:)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by tiger_vld » 18 Jun 2009, 11:33

Ms mult pt sfaturi dar din 2 variante amandoua sunt complicate pt mine: la prima: nu pot sa ma duc taman din arad pana in celalalt capat al romaniei la bucuresti pt niste sageti...A 2-ua: este destul de complicat sa le fac eu singur. am cateva din unelte k bunicul meu a fost tamplar dar nu stiu daca ma lasa sa le folosesc pt k zice k am numai 13 ani. Dar ma lasa la celelalte numai la circular, abrict si flex nu ma lasa... :(( nu stiu ce sa fac... poate le pot comanda prin posta :>

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by viezure » 18 Jun 2009, 15:31

tiger_vld wrote:Ms mult pt sfaturi dar din 2 variante amandoua sunt complicate pt mine: la prima: nu pot sa ma duc taman din arad pana in celalalt capat al romaniei la bucuresti pt niste sageti...A 2-ua: este destul de complicat sa le fac eu singur. am cateva din unelte k bunicul meu a fost tamplar dar nu stiu daca ma lasa sa le folosesc pt k zice k am numai 13 ani. Dar ma lasa la celelalte numai la circular, abrict si flex nu ma lasa... :(( nu stiu ce sa fac... poate le pot comanda prin posta :>

Iarasi ti s-a mai spus de foarte multe ori ca poti comanda de la Florin! Ti s-a mai spus de asemenea ca Florin trimite Posta... deci sincer nu inteleg de ce intrebi acelasi lucru de mai multe ori...
Inteleg ca ai o varsta frageda dar daca nu incerci sa corectezi obiceiurile pe care ti le-ai format, pui 100 de intrebari si nu citesti nici un raspuns nu vei ajunge niciunde!

Sa nu crezi ca am ceva personal cu tine.

Numai bine,
Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 19:41, edited 1 time in total.
Reason: link inexistent

Post Reply