varfuri

Constructia unei sageti....
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: varfuri

Post by florinarnaut » 18 Jun 2009, 21:33

Salut!

Pasiune inseamna sa dai totul si sa primesti ....nu mare lucru...din prima ...dar daca ai putintica rabdare ...satisfactiile
sint extraordinare....pardon scuze..primesti juma cit ai dat...sfat! nu t-e baga!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

tiger_vld
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by tiger_vld » 19 Jun 2009, 16:10

ok i-am trimis mp la florin si o sa astept raspuns...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by akila » 05 Aug 2009, 11:07

Salut..vad ca se tot discuta pe tema asta cu varfurile "home made"....eu unu am renuntat de mult, cu toate ca la un moment dat imi ieseau varfuri egale ca si greutate, lungime, etc...., pentru ca nu merita atata munca, cand un varf pe piata e pana in 2ron...acuma daca vreti musai sa faceti varufri de genu asta...o solutie si mai ieftina decat aia cu bara si cu teava, ar fi varfurile din os....si aici ar putea interveni Vreascu, sa puna niste poze cu sagetile lui...daca nu cumva sunt deja poze cu sagetile sale cu varf de os....osul e ieftin, dintr-o bucata de aia de ies mai multe varfuri, iar ca scule, nu-ti trebuie decat un fierastrau de traforaj sa decupezi varfurile, si ceva smirghel sa le slefuiesti si sa le dai forma....e un pic de munca dar e super ieftin....si is destul de rezistente daca nu dai cu ele de pereti....se pot face diferite forme...pentru tras la tinta cea mai indicata forma e cea romboida....ca sa poata fi scoase usor din tinta sagetile.....acuma voi decideti....e doar o idee...si ca aspect ar arata asa mai primitive, ceea ce nu e rau deloc....bafta...poti cauta si pe google, "bone arrow heads"....si vezi ce gasesti...poate te inspira ceva...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: varfuri

Post by Pisic » 20 Sep 2009, 17:10

am mai lucrat azi la un varfulet pt o sageata mai speciala (o sa apara si aia cand va fi gata)...inca nu e terminat,mai trebuie sa tai cam jumate din el;l-am facut cam in 20 de minute,din tabla de cupru si cositorit
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: varfuri

Post by akila » 25 Sep 2009, 12:10

Frumos....nu stiu cum o sa reziste la impact....materialul e moale...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: varfuri

Post by Pisic » 25 Sep 2009, 14:06

stiu ca e moale,dar sageata va fi mai mult de expo;vai face alt varf mai lung si mai ascutit pt ceea ce imi tre
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: varfuri

Post by Pisic » 25 Sep 2009, 18:04

am mai facut 2,e chiar misto sa indoi cupru... :))
Image
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply