Pene

Constructia unei sageti....
Locked
JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului
Pene

Post by JohnTheRipper » 02 Mar 2009, 21:49

Mai acestia forumisti, zgarcenia mea a atins cote maxime. Is curios daca is destul de stabile sagetile cu 2 pene de 4 inch (appx. 10 cm). Penele is de curcan. Bun. Ma fac mai zgarcit. Is destul de stabile sageti cu 2 pene de 3 inch? Sagetile o sa fie cam de 28 inch(=71 cm) si o sa fie cu varfuri de tir. Toata sageata nu o sa depaseasca in nici un caz 30 de grame. Multumesc pentru sfaturi, si sper ca o sa intelegeti zgarcenia unui roman!

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Pene

Post by edwaits » 02 Mar 2009, 22:11

cu 2 pene...............e de rau............incearca si vei vedea
kazuki tomokawa

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pene

Post by Greenarrow » 02 Mar 2009, 23:03

Salut,daca vrei sa folosesti sageti cu 2 pene,iar penele sunt dealea cumparate,nu cred ca o sa fie chiar asa de bine.Eu personal facusem mai demult niste sageti amazoniene cu 2 pene,dar penele erau destul de late,pentru stabilitate.Cel mai bine e sa te convingi singur...deci incearca!!

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pene

Post by andreih » 03 Mar 2009, 01:48

Poate suna pedagogic, sau fals dar cand doresti ceva chiar se poate.. nu credeam sa gasesc pene dupa ce am cautat mai bine de un an,
DAR
n-am abandonat, am intrebat toti colegii, toti cunoscutii, care are rude la tara, care are vecini care au curcani, gaste, etc.. i-am asaltat pe toti, plictisit, enervat, dar am inceput sa primesc... (bine aici daca esti orgolios nu prea merge ca mai si rad de tine din plin)
nu am multe, dar suficiente pentru vreo 30 de sageti, ce mai, o comoara :) Is de curcan si albe, dar sunt bune..

sau varianta 2: mergi la piata si cumperi un curcan, din carne faci supa si friptura si penele iti vin gratis :)

Poti sa cumperi pene gata taiate in forma si vopsite, dar daca iti doresti ceva natural si sa le faci in ce forma vrei tu si mai ieftin daca nu chiar gratis, iti spun eu ca TOTUSI SE POATE!!!

Despre numarul de pene la sageata sunt si eu curios cum se comporta o sageata cu 2,3 sau 4 pene +fluflu.. mai ales cea cu 4 pene.. chiar sunt curios sa simt daca e vreo diferenta si o sa fac o data de test, dar cu 3 parca si arata mai bine.... ;)

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pene

Post by cristian_iepure » 03 Mar 2009, 04:44

in China antica aveau sageti cu doua pene, dar intr-adevar, cum Greenarrow spunea, penele erau mai late decit de obicei. Fa si tu una si vezi cum se stabilizeaza. :)

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pene

Post by JohnTheRipper » 03 Mar 2009, 08:15

Ok merci mult de raspunsuri. Nu credeam ca o sa primesc atatea. Apropo, ca un sfat pentru toti, puteti cauta in Gilau la macelarii de curcani pene, ca si asa numa le arunca!

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Pene

Post by dady » 03 Mar 2009, 09:46

2 is prea putine (dar daca sunt late deja au rol de planare) si 4 is prea multe, prea mare frecarea, se apropie de flu-flu. la rachete tot 3 se folosesc (normal , nu pene ;) )

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Pene

Post by Sharpshooter » 03 Mar 2009, 11:57

Nu ma pot abtine sa nu fiu rau , este inadmisibil ce se intampla dupa ce mi-am racit gura si rupt tastatura incercand sa va explic (la cei noi veniti pe forum ) si sa va invat cate ceva din cele experimentate de mine se pare ca pur si simplu ori iti bati joc de noi , ori nu intelegi nu vrei sa bagi la cap nimic din cele ce ti s-au spus . Cu acest post ai pus capac.... auzi tu sa tragi cu 2 pene ... da de ce nu tragi tu cu prastia sau cu elasticu' de la chiloti ... ca e gratis ... In ceea ce te priveste , eu consider ca esti o cauza pierduta deci din clipa asta nu mai primesti sfat raspuns sau consiliere din partea mea . Pune mana citeste toate cele scrise pe forum ca ai sa gasesti raspuns la toate intrebarile tale , intai studiaza si incearca sa intelegi , dupa aia vino cu intrebari , si in nici un caz din astea de bascalie . Sa fiu si mai acid in continuare , estimez ca ai undeva la 14-15 ani dupa cum postezi , probabil ai sa intelegi mai multe cand o sa te faci mai mare ....
Tirul cu arcul nu se face dupa ureche si nu se face cu mizerii improvizate e vorba de siguranta ta si de cea a persoanelor din jurul tau nu poti sa pui in primejdie siguranta nimanui cu echipamentele improvizate de tine din cauza de "zgarcenie" din cauza de ignoranta si incapatanare da , dar sa nu mai dai tu banii pe o pana ... in fine mi se pare pueril si strigator la cer...
Pana la urma daca ai inteles ceva din post-ul asta bine daca nu (eu ma astept sa nu fi inteles nimic) iar bine ... pana la urma fiecare face cum il taie capu'
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pene

Post by eduardbilanin » 03 Mar 2009, 15:54

BEATI PAUPERES SPIRITU!!!!!

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pene

Post by JohnTheRipper » 03 Mar 2009, 18:07

@robinhooddetimisioara: nu mi -sa parut deloc rautacios ce ai zis tu, ii mai mult un wake-up call, si iti multumesc pentru asta. Am cautat destul de mult pe forum despre acest subiect si nu am gasit nimic. In legatura cu zgarcenia, a fost mai mult o acoperire pentru ca parintii mei nu ma finanteaza absolut DELOC pentru acest sport. Oricum, o sa incerc sa vad cum merge cu doua si daca merge bine o sa va zic. Apropo, nu is deloc ignorant, chiar daca am 16 ani, si am inteles tot din ce ai zis tu acolo. Chiar nu is ce iti imaginezi tu ca is (probabil ca tu crezi ca sunt un clubber dinala care sta toata noaptea in cluburi si bea pana moare si asculta si manele). Si imi pare rau daca am suparat pe cineva. Cer ca acest thread sa fie inchis, daca se poate chiar sters.

Locked