sageti de bambus

Constructia unei sageti....
nightride
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: sageti de bambus

Post by nightride » 03 Apr 2009, 16:22

:) am tras cu ele, sunt foarte foarte bune! Usoare, foarte rezistente, se stabilizeaza repede, mult mai tari decat celealte cu care am tras (brad, etc) si simti viteza in ele cand ai lasat coarda. imi place foarte mult cum le-a facut dady, sa puna poze sa vedeti si voi.

e setul meu preferat de sageti, dintre toate cu care tragem :)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: sageti de bambus

Post by dady » 04 Apr 2009, 00:32

salut, uite cam asa arata sagetile, dupa cum a zis si adi nu se compara cu cele de fag sau mai ales cele de brad, acuma depinde si cu ce arc tragi, fiind destul de tari merg la arcuri mai tari, au spinul mult mai mare decat cele de fag la aceeasi grosime. si sunt foarte usoare, nu le-am cantarit dar se vede clar diferenta fata de cele de fag. nu trebuie lacuite, astea din imagini erau pline de noroi de la ultima trager si cu carpa umeda le-am sters in 5 min.

Image
Image

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: sageti de bambus

Post by Vreascu » 04 Apr 2009, 10:28

Uite si primele mele sageti din bambus ...
Image
Image
Image

Abia astept sa le testez si eu ...azi ...Sper sa nu imi plezneasca varfurile de os ca fu multa munca la ele... :)

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: sageti de bambus

Post by anasazzy » 04 Apr 2009, 13:10

faine sageti baieti ,apropo de virfuri daca aveti in oras ceva magazune de vinatoare sar putea sa aiba si virfuri de sagti de carbon de diferite greutati 5 gr 9 gr , sint aproape la fel ca cele facute la strung de dady si merg foarte bine bagate in bambus,eu am facut sageti de fag sau stejar gaurit pe mijloc cu spiral de 5 mm si inca mai merg.alegerea buna ar fi cele de 5 gr ,sa iasa centrul de greutate doi cm spre virf fata de mijlocul sagetii [asa ar fi idealul de centrare :d ]
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sageti de bambus

Post by metzger » 04 Apr 2009, 19:08

super sagetile amindorura, eu cu a lui vreascu nu as trage le-as tine in vitrina super virfurile mai ales cel zimtat parca e un dinte de rechin.
Last edited by metzger on 04 Apr 2009, 22:32, edited 1 time in total.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: sageti de bambus

Post by Pisic » 04 Apr 2009, 20:50

poti sa tragi linistit cu ele,numa sa nu nimeresti vun perete,sau ceva piatra,in rest e ok...ca sa le faci mai repede mergi la un polizor,faza rea e ca o sa puta oribil,cam ca la dentist,mai rau inca,ar fi bine sa iti pui si o masca de protectie,prafu ala nu e prea bine sa ajunga in plamani
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply