sageti de bambus

Constructia unei sageti....
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
sageti de bambus

Post by dady » 12 Mar 2009, 22:45

a facut cineva sageti din bambus? si daca da, ce varfuri ati folosit si ce nockuri, lingimi, grosimi...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: sageti de bambus

Post by Pisic » 15 Mar 2009, 13:15

daca ai betele la aprox aceleai diametre la capatul cu varful e ok,bagi in tija ceva lemn (are o denumire,nu-mi vine acum in minte),si dupaia poti pune varf de tir.la nockuri,ori le faci direct,self nock,ori bagi iarasi lemn dala si faci tot selfnock,da o sa fie mai rezistent,si mai echilibrezi sageata
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: sageti de bambus

Post by dady » 15 Mar 2009, 15:11

salut, le-am facut aseara cu bambus pe interior si le-am ascutit pt varfuri de field si le-am si pus pt ca asteptam de la cineva niste varfuri facute la strung si nu mai aveam rabdare; si azi mi-au venit varfurile :)), dar le voi folosi la setul urmator. nockurile sunt selfnock si matisate. mai tre penele.

se vede la un bat cum e ascutit si tiate gaurile-s astupate cu bambus cam de 4-5cm lungime
Image
Image
am dat jos matisaju sa le pot ascutii
Image
am facut gaura de 3mm
Image
varfurile puse si matisat
Image
self-nockurile
Image
varfurile care au venit azi
Image
Image

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: sageti de bambus

Post by Pisic » 15 Mar 2009, 19:57

faine varfuri,din ce sunt facute? nu sunt prea grele?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sageti de bambus

Post by cristian_iepure » 16 Mar 2009, 06:01

arata foarte bine, eu n-am avut norocul tau, am fost pe balta duminica si am luat citeva bete de trestie sa vad cum se comporta, am sa fac vreo 3 sageti, asa, de test

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: sageti de bambus

Post by dady » 16 Mar 2009, 10:21

am luat si eu odata trestie, in 3 zile era adunata de la uscare si crapata toata. poate ai noroc de trestie mai buna

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: sageti de bambus

Post by Vreascu » 16 Mar 2009, 11:51

Salutare, arata foarte bine sagetile tale din bambus. Daca imi permiti o intrebare...de unde ai facut rost, cumparat betele? Zilele trecute am facut si eu 4 sageti din trestie cam la 9-10 mm diametru...merg foarte bine. Fiind mai usoare, sunt mai iuti decat cele din fag dar la plecarea din arc fac mult mult zgomot chiar daca am pilit nodurile...La astea din trestie am facut in asa fel sa fie nock-ul deasupra unui nod dar cu tot cu matisaj una tot a crapat ... acuma ma gandesc sa le pun cate un mic cep din lemn de brad la nock... Sper ca tu sa nu ai problema asta...oricum bambusul e incomparabil mai dur...spor la lipit penele...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: sageti de bambus

Post by dady » 16 Mar 2009, 12:06

sa sti ca pare destul de dur, am mai luat si eu trestie da mi-a crapat la uscare si mi-a mai adus cineva "bambus" care era nasol rau, nush daca era bambus dar eu nestiind cum arata exact l-am crezut si am mai dat si 2 lei/bat. astea le-am luat de la baumax. la slefuile nu au disparut detot nodurile dar nu se simt si is f silentioase. astea au cam 8mm la nock si 9-10 la varf.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sageti de bambus

Post by cristian_iepure » 16 Mar 2009, 14:28

dady wrote:am luat si eu odata trestie, in 3 zile era adunata de la uscare si crapata toata. poate ai noroc de trestie mai buna

eu am cam trait prin Dobrogea, trestia se taie numai iarna, cind e uscata beton, daca o tai cind e verde, normal ca va crapa. :) Daca mergi acum pe balta si apuci batul de trestie si apesi mai spre rizom, pocneste instantaneu, nici nu-ti trebuie cutit s-o tai.

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: sageti de bambus

Post by Vreascu » 03 Apr 2009, 15:27

Salut Dady...cum e cu sagetile din bambus? Le-ai finalizat, le-ai probat? Daca sunt gata te rog pune o poza, doua ...sunt curios cum ti-au iesit.
Sper in cateva zile sa pun si eu pe site ceva poze cu sagetiel mele de bambus. Dintr-un noroc am gasit intr-un magazinas pe aici prin iasi niste bete de bambus de la 8 la 12 mm diametru si cu lungimi in juru a 160 cm. La cateva din ele m-am apucat sa le fac varfuri din os (os de picior de vita)...

Post Reply