arc mic, spin mare

Constructia unei sageti....
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
arc mic, spin mare

Post by dady » 11 May 2009, 21:00

care ar putea sa-mi zica in mare care ar fi dezavantajele folosirii sagetilor cu spin mare si greutate mica la un arc cu forta mica?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arc mic, spin mare

Post by dady » 12 May 2009, 00:05

Arata tot!
adica? sau atata tot? tre sa fac niste teste, adica sa vad cat de in stanga ca oricum ochest in dreapta tintei.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc mic, spin mare

Post by akila » 22 Jun 2009, 16:46

Pai iti dai seama ca e greu sa zici exact cat de mult in stanga sau in dreapta... daca tragi la distanta mica, diferenta nu va fi prea mare....dar deja la 30m,40m, se poate sa fie destul de mult...adica tu sa vrei sa tragi in centru si ele sa se duca pe langa panou....acuma nu cred ca ar fi asa o mare problema...ca pana la urma e logic....din moment ce tragi cu un arc slab ca si forta, oricum nu poti folosi sageti grele care in mod sigur vor fi mai rigide....sagetile vor fi si ele in functie de arcul cu care tragi...adica mai usoare si mai elastice.....acuma nah...cat de usoare vrei sa fie???ca cele de carbon?? nu prea cred ca ai cum ...ar insemna sa tragi cu niste scobitori :d .....glumesc..

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arc mic, spin mare

Post by dady » 22 Jun 2009, 19:12

eu intrebam pt ca vreau sa inlocuiesc cele de fag cu cele de bambus, care sunt mult mai usoare si au spin mult mai mare.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: arc mic, spin mare

Post by florinarnaut » 22 Jun 2009, 21:43

Salut!
Am un raspuns evaziv ...dar daca nu dispui de inalta tehnologie pt tot felul de masuratori ...testarea e o solutie de succes!
Eu procedez in felul urmator: construiesc 3..5..10..20 de sageti , cu cit mai multe cu atit mai bine , cele care "gasesc" tinta , trag cu ele la tinta :) pe celelalte le folosesc pt tras la distanta, si e placut, nu conteaza ca spinul nu e cel corespunzator fortei arcului. Si ca sa motivez cumva afirmatia...imi place f.m. sa urmaresc sageata ... traiectoria..cit a intrat in sol etc
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: arc mic, spin mare

Post by Vreascu » 23 Jun 2009, 09:52

Salut...referitor la subiectul asta am gasit ceva informatii utile pe acest site...
http://www.bowproshop.com/tuninglongbowsrecurves.html

Ideea e aceiasi cu ce zicea si Florin...sageti mai rigide pleaca in stanga...sageti mai elastice pleaca in dreapta. Din ce am inteles eu de pe situl de mi-a sus e ca e mai bine sa fie un pic mai rigide sagetile decat mai elastice. Si cica daca e totusi prea rigid shaftul se mai poate compensa...remedia punand un varf mi-a grelut...Fizica fenomenului nu o pot eu explica...dar intuiesc ca e ceva legat de masa-inertie...Ce mi se pare iarasi interesant e ca pentru teste se folosesc atat sageti cu pene cat si fara pene...

Image

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arc mic, spin mare

Post by dady » 23 Jun 2009, 11:08

astea se intampla pe distante scurte, 1-10m dar mai incolo mai ales daca ai si pene putin in unghi sageata ar tre sa se stabilizeze, deci ar tre sa fie pe traiectorie, adica dreapta. nu? si parerea mea e ca daca e mai mare shaftu se si stabilizeaza mai repede, si curbarea sagetii provenita de la paradox nu mai e asa mare.

Post Reply