pene de curcan?

Constructia unei sageti....
Post Reply
Calinix
Membru al forumului
Membru al forumului
pene de curcan?

Post by Calinix » 30 May 2007, 20:18

am si io o mica problema- de unde pot face rost de pene de curcan, k prin sibiu nu prea se gasesc.
Datimi va rog nijte locatii de unde as putea lua(pe unde se gasesc de obice)
ms :)

Diego90
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Diego90 » 31 May 2007, 10:54

daca chiar vrei pene de curcan, meri in zona saliste sau pe la tarani mai bine zis si intreabai daca nu cumva au un curcan si incearca sa vb cu ei sa obtii ceva pene, stiu ca e o metoda mai ciudata dar poate mere ;)

Calinix
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Calinix » 31 May 2007, 16:40

mersi de sfat. apropo, as putea sa foloses alt tip de pene in afara de pene de curcan kre sar putea gasi in oras?

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Post by edwaits » 31 May 2007, 22:13

in oras mai greu dar daca ai ceva cunoscuti la tara.............
vorbeste cu Florin poate iti vinde de la el de pe stoc
kazuki tomokawa

Calinix
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Calinix » 16 Jun 2007, 18:41

mersi de solutie :)

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 30 Oct 2007, 15:58

Salut
am facut rost in sfitsit de pene de curcan de la o matusa. Am primit tot felul de pene. Aseara am umplut bucataria de puf. am avut mult de lucru cu ele. dintr/un curcan cu penele din aripi crecd ca pot face vreo zece sageti.Voi folositi doar penele de pe aripi (alea mai groase) sau si pe celelalte mai moi?

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 31 Oct 2007, 01:36

Eu am folosit si penele de pe coada, si penele inferioare de pe aripi, dar is mult mai putin rezistente decat penele primare de pe aripa.
Sunt un pic mai drepte parca.

Penele de curcan se jupoaie foarte usor de pe nervura, le prinzi de varf intre degetele aratator si mare, de capatul penei si doar tragi in directii diferite de capatul ei.
Odata jupuita, tai pielitele prea mari cu o foarfeca si pot fi lipite foarte fain fara fletching jigul ala, in caz in care nu ai. Trebuie un pic de grija la aliniere.

http://groups.msn.com/ferretsarcheryweb ... thers.msnw

Aici puteti vedea cum se face.

Penele de gasca se jupoaie foarte greu si neuniform, de cele mai multe ori este afectata forma penei si am ajuns la concluzia ca e mai bine sa le tai pe lungul nervurii si apoi sa smirgheluiesc nervura.

Penele de gasca is foarte bune, mai aerodinamice decat cele de curcan (ma refer la celel de curcan domestic de pe la noi), mai putin zgomotoase,mai rezistente la apa, dar mai putin rezistente la uzura.

Interesant la penele de gasca este ca pot fi folosite si penele depe bordul de atac, care au o forma foarte aerodinamica, poti fi lasate netunse si arata foarte fain.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 01 Nov 2007, 21:43

am revenit cu citeva poze cu pene de curcan taiate la 8, 11, 13 cm

Image
Image
Image
Image
am păstrat si celelalte jumatati de pe penele moi pentru flu-flu
Image
Aceasta e una mai scurta (de 60) pe care o voi testa cu arcul lui Andrei de 32kg

Post Reply