tinta din cutie de carton umpluta cu spuma

Tolbe, tinte, protectii...
sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34
Re: tinta din cutie de carton umpluta cu spuma

Post by sspoll » 01 Nov 2009, 00:56

:d salutare tuturor
sunt nou pe forum. sunt un pasionat de arcuri si sper ca in curand sa pot sa ma apuc si eu de al meu..nu-mi plac arcurilede comert...imi plac cele facute depersoane particulare cere le fac dupa metoda traditionala. bafta in continuare

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: tinta din cutie de carton umpluta cu spuma

Post by baloghbela00_HD » 01 Nov 2009, 11:07

Apropo , referitor la tintele cu spuma , cine vre sa mai incerce este si spuma de lipit polistiren la fel ca si cel folosit la montare timplarie termopan , lemn . Dar deosebirea este ca aceasta spuma nu expandeaza , deci ramine mai dens .Bafta
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tinta din cutie de carton umpluta cu spuma

Post by dady » 01 Nov 2009, 12:28

daca nu ar fi spuma asta casanta de la un momentdat as incerca sa fac o tinta 3d, o forma de iepure, fazan, curcan sau vulpe, sper ca din discutiile astea sa se ajunga la o solutie care sa-mi dea avant, deocamdata raman la idee, nu cred ca are rost sa ma apuc stiind ca dupa ce o fac (cu matrite, sprayuri...) la prima sageata sa crape in 2 :). ma gandeam cum ar rezista daca printre spuma am pune fasii de material, eventual zona de centru sa fie inlocuibila, un cilindru de 25-30 cm diametru si inaltime 15cm sa nu trebuiasca refacuta toata tinta. as putea incepe cu o forma mai compacta gen purcelus ca la un curcan de ex daca-i dai in gat sau in coada cam or sa zboare bucati din el :)). primul pas va fi un model din polistiren expandat pt ca e ieftin si usor de lucrat si modelat apoi o matrita din ghips si in functie de ajutorul vostru voi vedea cu ce voi umple :D

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta din cutie de carton umpluta cu spuma

Post by metzger » 02 Nov 2009, 08:59

marcile DENBAVEN si TITAN nu sunt casante, dupa intarire isi pastreaza ceva elasticitate (pina la un punct), ele se pot rupe dar nu se vor sparge. CERESIT nu e bun pt asa ceva pt ca devine casant pirie si crapa chiar si cind il presezi cu mina dupa ce s-a intarit. Poti sa iti faci un fel de matrita cu forma dorita sa o captusesti cu celofan sau nylon pe care sa o armezi cu plasa din fibra de sticla . din cit am tras eu la tinta mea am observat ca sageata trece prin ochiurile plasei de fibra si nu o rupe ci largeste ochiurile plasei asa ca va rezista destul de mult in plus de asta la iesire nu pleaca cu bucati din tinta , gaurile sunt curate se poate vedea pe partea celalta prin ele asa ca pot fi reparate dupa citeva trageri(reumplute cu spuma).

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tinta din cutie de carton umpluta cu spuma

Post by dady » 02 Nov 2009, 09:52

poate pui cateva poze cu tinta dupa tragere ;)

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta din cutie de carton umpluta cu spuma

Post by metzger » 12 Nov 2009, 01:57

Asa se comporta tinta cind se trage in ea
Image

Image

Cam atiit trec sagetile prin ea uneori au trecut mai mult cu vreo 10 cm ca in poza
Image
Nici o sageata nu a rupt bucati din tinta si nici una nu a ajuns sa sa infinga pina la pene ca sa le strice.
per total sunt multumit de tinta cu toate ca pt arcul meu ar merge si ceva mai groasa de exemplu cutie de banane sau alta cutie de cel putin 25-30 de cm casa nu treaca de loc sagetile prin ea.
Sper sa ajute pe cineva si consider ca e ok pt un arcas cu buget redus(pt arcurile traditionale 10-15 cm grosime cred ca sunt de ajuns ca sa opreasca sageata)

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta din cutie de carton umpluta cu spuma

Post by cristian_iepure » 13 Nov 2009, 06:29

folia perimetrala e chiar izoprenul de care vorbeai

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta din cutie de carton umpluta cu spuma

Post by metzger » 13 Nov 2009, 11:35

Meci pt info cred ca voi face inca o tinta pt pus la tara

Post Reply