tinta cu bule

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
tinta cu bule

Post by dady » 27 Oct 2009, 16:12

Salutare, tot intentionam sa fac o tinta din material izolant de genu la cel din care au fost tintele de la Sucevita (pt cei ce au fost), e ca si cel de parchet doar ca e mai gros, cam la 1,5-2 cm si nu am gasit (e adevarat ca nici nu am cautat mult) in schimb am cumparat un mobilier la junior care era infoliat in pungi d-alea cu bule ce ne bucuram noi cand pusca de le apesi :D. fiind destul de multa, am zis sa incerc sa fac o tinta din ea. a iesit o tinta de 30 cm lata si cu un diametru de 40 cm. am testat-o de la 2-3m si sagetile intra cam 10-15 cm, deci mici sanse sa iasa macar varfu pe partea cealalta. De ce-mi era "frica" era sa nu agate sagetile foliile cand le scot si sa traga de ele fara sa destrame tinta, nu se intampla si ies f usor, o alta frica era (dupa ce am patit la Dumbraveni, ca trageam in polistiren extrudat si de la frecare la intrare se topea polistirenu pe varfuri) sa nu se topeasca de la frecare foliile, nu se intampla nici asta. poa sa stea afara ca nu pateste nimic, am tras vo 20 de sageti in ea nu se vede nimic, oricum pina sa iau macar jumatate din bule mai trece ceva vreme :D, e f usoara, cam 1,5 kg, la diam de 40cm eu zic ca e numai buna pt tras pina la 50m. o sa pun cateva poze deseara sa vedeti rezultatul.
numa bine

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tinta cu bule

Post by dady » 27 Oct 2009, 20:54

Image
Image
Image

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tinta cu bule

Post by dady » 27 Oct 2009, 20:58


metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta cu bule

Post by metzger » 28 Oct 2009, 12:20

avram wrote:Ai putea inlocui bulele de aer cu bule de cauciuc!
da asa e... le poti umple cu seringa

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tinta cu bule

Post by dady » 29 Oct 2009, 12:32

am testat tinta cu mai multe sageti, pt o juma de ora de lucru si pt material gratis e super tinta, nu trec sagetile de ea si se scot f usor, si se pare ca o sa tine destul de mult.

olifaga
Membru al forumului
Membru al forumului

buna seara

Post by olifaga » 24 Jan 2010, 22:21

buna seara,a m revenit si eu, daca mi se ingaduie o intrebare.... ce tinta opreste cel mai bine sagetiile, si ce materiale se gasesc in comert la fabricarea acestora.. ma refer la sagetile de aluminiu de 30''. lemn, polistiren dens(cel roz e bun de folosit la asa ceva?) ce alte materiale se pot folosii. Multumesc frumos si astept raspunsurile voastre.

Post Reply