Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

"Accesorii" pt coarda

Tolbe, tinte, protectii...

"Accesorii" pt coarda

Mesajde florinarnaut » 14 Feb 2010, 21:02

Salut!

Sigur ca pt cei mai multi ,"ciucurii" montati pe coarda nu sint o noutate...dar pt cei care vad pt prima data e bine de stiut care este rolul lor; au rolul de a atenua vibratiile corzii si transmiterea lor catre nock-uri. Este ceva simplu, util si usor de realizat.
Materiale folosite pot fi: lina naturala, fisi de pile argasita,cauciuc siliconic etc...
Eu am folosit lina naturala...

Am bobinat cca 50 de spire pe 3 degete..

La arcurile refkex ,pt strunire ,fara riscuri, e nevoie de o coarda ajutatoare , nu e mare lucru dar extrem de utila mai ales la arcuri peste 20 kg/f; varianta cea mai simpla:

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Brasov
Varsta: 0

Re: "Accesorii" pt coarda

Mesajde Manutzu » 11 Apr 2011, 20:14

salutare!Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb din ce pot sa-mi fac si eu o coarda pentru arcul meu.Pentru ca deocamdata am un siret de adidas :(( :((
Astept un raspuns!
Multumesc Mult!!!! ^:)^
Manutzu
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde gabriel » 14 Apr 2011, 05:23

Foarte frumos verdele cu negru! Si daca aveti de unde, faceti aceleasi lucru cu fir de par din coada de cal.Arata foarte bine... si slava domnului, mai avem cai(inca).
gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Mugurbb » 14 Apr 2011, 22:02

Si eu folosesc ciucuri de lana pe coarda. Ii fac putin diferit dar ajung sa arate si sa foloseasca aceluiasi scop. Este foarte importanta pozitia pe coarda. Cativa centimetri mai sus sau jos, modifica mult zgomotul facut de arc. Trebuie cautata pozitia in care arcul e cat mai "tacut". Insa, din pacate, se pierde ceva din viteza sagetii.

Manutzu scrie:salutare!Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb din ce pot sa-mi fac si eu o coarda pentru arcul meu.Pentru ca deocamdata am un siret de adidas :(( :((
Astept un raspuns!

Depinde de arc. Daca este traditional sau recurve poti incerca din clasicul Dacron, BCY B500, BCY B55 sau Brownell B-50.
Succes!!!
Silence is golden and Duct Tape is silver.
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 79 times
Been thanked: 54 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 37

Mesajde Dediu00ro » 19 Apr 2011, 08:30

Manutzu poti sa iti faci din orice material aproape, si din elasticuri din alea de bani.
Dintr-un plover mai vechi, orice fir il iei il faci cum la facut florinarnaut il tai, pui pe coarda invarti coarda sa stea pe ea si esti gata.

Eu am observat ca marimea pufului nu este neaparat necesara, si eu cu pufuri mai mici am primit acelas rezultat ca si cu pufuri duble aproape. Totu e sa le gasesti pozitia buna pe coarda, ca ele sa anuleze vibratiile de diferite frecvente.

Pierzi ceva viteza cu pufuri cam 3-4 fps(posibil mai mult daca pufu e mare), dar si anuleaza zgomotul si vibratiile foarte mult, si cica ar da o viata sporita arcului tau.....asta nu stiu sigur dar e posibil.
Show without showing what u know without knowing
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 41 times
Been thanked: 45 times
locuiesc in:: Galati
judet: Galati
Varsta: 24

Mesajde gabizi » 19 Apr 2011, 10:07

Manutzu scrie:salutare!Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb din ce pot sa-mi fac si eu o coarda pentru arcul meu.Pentru ca deocamdata am un siret de adidas :(( :((
Astept un raspuns!

Dediu00ro scrie:Manutzu poti sa iti faci din orice material aproape, si din elasticuri din alea de bani.

Si dupa aia obtii cea mai mare prastie =))
cum se tine? pe verticala sau pe orizontala? =)) =)) =))

Scuzati de offtopic, dar nu m-am putut abtine
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
locuiesc in:: Zalau
judet: Salaj
Varsta: 33

Mesajde Dediu00ro » 19 Apr 2011, 10:49

UUUppsss omu a intrebat din ce sa faca o coarda, nu pufuri pentru coarda am inteles eu gresit. Sorry
:)) :))
Show without showing what u know without knowing
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 41 times
Been thanked: 45 times
locuiesc in:: Galati
judet: Galati
Varsta: 24

Mesajde ArrowsMaker » 22 Oct 2011, 10:38

Manutzu scrie:salutare!Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb din ce pot sa-mi fac si eu o coarda pentru arcul meu.

Gasesti la magazinele cu materiale pentru pescuit fir textil din care iese o coarda excelenta.
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
locuiesc in:: Buzau
judet: Buzau
Varsta: 43

Mesajde gabizi » 22 Oct 2011, 10:54

Si eu am cautat fire in magazine de "sport" (adica pt pescari) . Eu vroiam sa le folosesc la matisaj.
Insa asa cum se vand ele la metru sunt destul de scumpe, si ai sanse sa iesi mai scump decat cu clasicul Dacron!
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
locuiesc in:: Zalau
judet: Salaj
Varsta: 33

Înapoi la Accesorii