"Accesorii" pt coarda

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
"Accesorii" pt coarda

Post by florinarnaut » 14 Feb 2010, 21:02

Salut!

Sigur ca pt cei mai multi ,"ciucurii" montati pe coarda nu sint o noutate...dar pt cei care vad pt prima data e bine de stiut care este rolul lor; au rolul de a atenua vibratiile corzii si transmiterea lor catre nock-uri. Este ceva simplu, util si usor de realizat.
Materiale folosite pot fi: lina naturala, fisi de pile argasita,cauciuc siliconic etc...
Eu am folosit lina naturala...
Image
Am bobinat cca 50 de spire pe 3 degete..
Image
Image
Image
Image
Image
Image
La arcurile refkex ,pt strunire ,fara riscuri, e nevoie de o coarda ajutatoare , nu e mare lucru dar extrem de utila mai ales la arcuri peste 20 kg/f; varianta cea mai simpla:
Image

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Manutzu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "Accesorii" pt coarda

Post by Manutzu » 11 Apr 2011, 20:14

salutare!Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb din ce pot sa-mi fac si eu o coarda pentru arcul meu.Pentru ca deocamdata am un siret de adidas :(( :((
Astept un raspuns!
Multumesc Mult!!!! ^:)^

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "Accesorii" pt coarda

Post by gabriel » 14 Apr 2011, 05:23

Foarte frumos verdele cu negru! Si daca aveti de unde, faceti aceleasi lucru cu fir de par din coada de cal.Arata foarte bine... si slava domnului, mai avem cai(inca).

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: "Accesorii" pt coarda

Post by Mugurbb » 14 Apr 2011, 22:02

Si eu folosesc ciucuri de lana pe coarda. Ii fac putin diferit dar ajung sa arate si sa foloseasca aceluiasi scop. Este foarte importanta pozitia pe coarda. Cativa centimetri mai sus sau jos, modifica mult zgomotul facut de arc. Trebuie cautata pozitia in care arcul e cat mai "tacut". Insa, din pacate, se pierde ceva din viteza sagetii.

Manutzu wrote:salutare!Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb din ce pot sa-mi fac si eu o coarda pentru arcul meu.Pentru ca deocamdata am un siret de adidas :(( :((
Astept un raspuns!
Multumesc Mult!!!! ^:)^
Depinde de arc. Daca este traditional sau recurve poti incerca din clasicul Dacron, BCY B500, BCY B55 sau Brownell B-50.
Succes!!!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: "Accesorii" pt coarda

Post by Dediu00ro » 19 Apr 2011, 08:30

Manutzu poti sa iti faci din orice material aproape, si din elasticuri din alea de bani.
Dintr-un plover mai vechi, orice fir il iei il faci cum la facut florinarnaut il tai, pui pe coarda invarti coarda sa stea pe ea si esti gata.

Eu am observat ca marimea pufului nu este neaparat necesara, si eu cu pufuri mai mici am primit acelas rezultat ca si cu pufuri duble aproape. Totu e sa le gasesti pozitia buna pe coarda, ca ele sa anuleze vibratiile de diferite frecvente.

Pierzi ceva viteza cu pufuri cam 3-4 fps(posibil mai mult daca pufu e mare), dar si anuleaza zgomotul si vibratiile foarte mult, si cica ar da o viata sporita arcului tau.....asta nu stiu sigur dar e posibil.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: "Accesorii" pt coarda

Post by gabizi » 19 Apr 2011, 10:07

Manutzu wrote:salutare!Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb din ce pot sa-mi fac si eu o coarda pentru arcul meu.Pentru ca deocamdata am un siret de adidas :(( :((
Astept un raspuns!
Multumesc Mult!!!! ^:)^
Dediu00ro wrote:Manutzu poti sa iti faci din orice material aproape, si din elasticuri din alea de bani.
Si dupa aia obtii cea mai mare prastie =))
cum se tine? pe verticala sau pe orizontala? =)) =)) =))

Scuzati de offtopic, dar nu m-am putut abtine

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: "Accesorii" pt coarda

Post by Dediu00ro » 19 Apr 2011, 10:49

UUUppsss omu a intrebat din ce sa faca o coarda, nu pufuri pentru coarda am inteles eu gresit. Sorry
:)) :))
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: "Accesorii" pt coarda

Post by ArrowsMaker » 22 Oct 2011, 10:38

Manutzu wrote:salutare!Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb din ce pot sa-mi fac si eu o coarda pentru arcul meu.
Gasesti la magazinele cu materiale pentru pescuit fir textil din care iese o coarda excelenta.

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: "Accesorii" pt coarda

Post by gabizi » 22 Oct 2011, 10:54

Si eu am cautat fire in magazine de "sport" (adica pt pescari) . Eu vroiam sa le folosesc la matisaj.
Insa asa cum se vand ele la metru sunt destul de scumpe, si ai sanse sa iesi mai scump decat cu clasicul Dacron!

Post Reply