Suport arcuri din Bambus autohton

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38
Suport arcuri din Bambus autohton

Post by baloghbela00_HD » 05 Mar 2011, 21:56

Salutari domnilor.Anul trecut am taiat niste bambus dintrun sat de linga Deva si l-am pus la uscat .Intre timp arcurile s-au inmultit si trebuia sa fac un suport pt a le depozita.criza fiind un sfetnic bun sa nu cheltui bani ,am scos betele de bambus si iata ce a iesit :Image
Image
Image
Image
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Suport arcuri din Bambus autohton

Post by Pisic » 05 Mar 2011, 22:02

cum crestea bambusul ? :-O
acuma am plantat si eu,si astept sa vad cum se comporta la vara

fain suportul si fain ca si ai ce pune pe el :)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Suport arcuri din Bambus autohton

Post by baloghbela00_HD » 05 Mar 2011, 22:27

Poate fac eu rost de puieti .Nu promit ,dar incerc .De unde am luat eu era o padure de bambus.Am fost iarna si bambusul era verde .Crestea lung 5 - 6 m dar nu mai gros de 5 cm diametru .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Suport arcuri din Bambus autohton

Post by Pisic » 06 Mar 2011, 11:55

prima data am cautat seminte in Romania....erau ceva de genu 30 de seminte cu 50 de lei....
si pana la urma am luat de pe ebay cu 2 dolari jumate-50 de seminte;am luat 100 si transportul a fost undeva pe la 1 dolar jumate,in total am iesit cam pe la 20 de lei

partea nasoala este cu incoltitul la seminte,pui in pamant 10,si iti creste unu sau doi lujeri (in cam o luna sau doua)
am facut alta chestie....am pus semintele in servetel umed,si le-am pus intr-un plic deala de plastic ce se sigileaza (punga cu fermoar)-intr-o saptamana si unpic au incoltit cam toate,dar cand le-am pus in pamant cred ca le-am udat prea tare ca a crescut unu :))

ce am luat eu e bambus moso-gigant....astept sa se incalzeasca afara sa le pun in gradina....chestia ii ca odata ce l-ai pus in gradina is sanse sa nu mai scapi de el numai daca ti vreo doi ani o punga neagra pe sol
daca are lumina,caldura si apa (trebuie udat in ffiecare zi) creste foarte repede,cica si un metru pe zi....dar ii trebuie si sol cat de cat bun-iarna zice ce rezista pana la -20 de grade celsius
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Suport arcuri din Bambus autohton

Post by Casspius » 06 Mar 2011, 15:07

Cel despre care spui ca este invaziv, nu este bambus Florin. Seamana , dar nu este. In Dobrogea ii spunem "trestie de curte", iar denumirea stiintifica este Arundo donax. Bambusul adevarat apartine genului Bambusa.
Unele specii au fost aclimatizate in Romania. Daca aveti fotografii cu specimenele de care vorbiti, va rog pune-ti fotografii. Este mai usor de identificat specia in felul asta. Voi incerca sa imi dau seama despre ce este vorba si, in functie de identificare, pot oferi informatii.
Numai bine

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Suport arcuri din Bambus autohton

Post by Pisic » 06 Mar 2011, 18:59

nu,florin are dreptate.....is doua tipuri de bambus-clumping bamboo si running bamboo (asa tin minte ca le zice)-nu mai stiu fiecare cum se intinde dar bambusul este foarte invaziv.....isi face radacinile pe sub pamant si numa iasa la suprafata in gradina vecinului :)) plus ca se poate inmulti megausor....ori se pun bucati mai marisoare de bambus in pamant,din care cresc radacini si se dezvolta planta,ori la incheieturile segmentelor se pune pamant si ii cresc radacini,se taie segmentul cu radacina si se planteaza in sol;sau se ia o tufa de bambus si se rupe cu radacina in mai multe grupuri care se pun separat....bambusul face parte din familia ierbii,si se comporta la fel....nu trebuie sa plantezi iarba,ca ea creste oricum...asa si cu asta....l-ai plantat undeva,trebuie sa te astepti oricand sa te trezesti cu el sus

acuma cu incalzirea asta globala nu o sa mai treaca mult pana bambusul o sa ajuga ceva planta comuna....problema la noi ii ca mai avem perioade in care temperatura scade foarte mult si asta nu ii face bine plantei

americanii au o metoda de impartire a hartii pe zone climaterice (in functie de media anuala) la care ei le dau tot felu de numere ( de la nush cat la nush cat-gen 7b sau 9a )-Romania se situeaza exact in zona de unde poate incepe bambusul sa traiasca

http://en.wikipedia.org/wiki/Hardiness_zone

bambusul creste prin zona 7 sau mai sus....la noi era zona 6 acum ceva timp.....
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Suport arcuri din Bambus autohton

Post by Casspius » 07 Mar 2011, 17:15

Ups! Nimeni nu le stie pe toate (sau nu le mai tine minte :() Mda, asa e Pisic, Florin are dreptate.
M-am apucat sa sap prin ceva carti de prin facultate (pe care recunosc cu jena ca se cam depusese praful) si asa stau lucrurile. Ba chiar sunt mai multe specii de bambus care au tendinte de invazivitate.
O sa postez un mail mai eleborat si o sa caut informatii sa vad ce specii anume s-ar preta a fi cultivate la noi. Nu de alta, dar ma racaie sa am si eu un petic in gradina plantat cu bambus :)

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Suport arcuri din Bambus autohton

Post by sspoll » 07 Mar 2011, 19:15

depinde de soi..nu tot bambusu creste gros..si asta nu din cauza limei..este si la bambus ca si la rosii mai multe soiuri daca ai din ala subtire atunci stai mult si bine sa creasca gros sa faci arc din el.

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Suport arcuri din Bambus autohton

Post by Casspius » 08 Mar 2011, 19:25

Fratilor, e o jungla! La propriu si la figurat. Sunt peste 30 de specii de bambus. Diagnoza speciilor insa e cumplita! Practic nici botanistii nu se prea pun de acord.
Concluzia: In Romania habar n-am ce merge si ce nu. Putem doar incerca cu speciile ale caror rasaduri sau seminte le gasim in magazinele de profil.
Eu personal ma declar invins :(

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Suport arcuri din Bambus autohton

Post by crirus » 14 May 2011, 21:21

de unde pot face rost de niste seminte ca vreau sa pun si eu in dosu blocului? :D

Post Reply