Astept pareri despre tinta

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Astept pareri despre tinta

Post by Sharpshooter » 19 Oct 2007, 13:17

Salut la toata lumea ,

Mi-am luat de la Spumotim 1 bucata burete 60cm/60/cm/15gm grosime.
Materialul este cel mai dens care se fabrica in sectiile din Timisoara. Am optat pentru fulgi incleiati , deoarece mi s-a parut mai rezistent decat buretele traditional. Bucata de burete este foarte grea si pot sa spun ca e si foarte dens . Cum am testat? am pus buretele pe podea si m-am suit cu picioarele pe el. se comporta ca o bucata solida aproape , eu am aproape 70 kg si nu s-a lasat foarte mult sub greutatea mea.
Acuma, experienta mea cu astfel de bureti(sunt la bucata 4 , e adevarat ca celelalte 3 nu erau din fulgi incleiati) spune urmatoarele : in timpul utilizarii buretele asta are tendinta de a se sfarama , se rup bucati din el mai ales pe partea din spatele tintei, unde la iesire sageata smulge bucati de material din tinta.
Ideea mea era sa imbrac acest burete intr-ul invelis de vinilin sau plastic ceva , invelis pe care l-as lipi cu prenadez sau alt adeziv de buretele propriu zis. Voi ce parerea aveti? Partea proasta ma gandesc eu , este ca buretele e absorbant si nu sta adezivul pe el cat sa faca priza cu invelitoarea.
Am vazut tintele profi din polifoam (desi eu am poliuretan deci calitate mai slaba) au un asemenea invelis
Astept pareri

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 19 Oct 2007, 15:26

vreau mai multe detalii cu privire la tinta de carton, nu prea pricep (de fapt daca nu am vazut niciodata asa ceva nu pot sa-mi dau cu parerea)
Poate explici pe larg cum sta treaba cu tinta de cartoane . Merci anticipat

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 19 Oct 2007, 15:31

Problema buretelui este destul de importanta.
materialultrebuie sa fie suficient de elastic astfel ca sageata sa nu rupa bucati din ea, iar gaura sa fie mica, dupa ce sageata comprima materialul sa aiba capacitatea sa revina la loc, lasand o gaurica mica.
Am folosit polistiren de toate felurile, spuma poliuretanica maimult sau mai putin dura ,paie comprimate (manual cu picioru) sau balot si nimic nu este satisfacator.
Cele mai bune tinte sunt tot cele facute special pentru asta, din izopren gros de 20 de centimetri, cum folosesc cei de la federatia de tir.

La Rasnov nu am reusit sa le descopar decat doua defecte:

1. Aspect lipsit de relevanta, sagetile mele de 1 cm grosime sunt extrem de greu de extras, muncesti din greu sa le scoti .
2. Sunt cam mici, tinta la 50 de metri avea 1m/1m si parea foarte mica, cred ca din cauza materialului...

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 19 Oct 2007, 16:20

Ai idee de unde sa iau materia prima pt o astfel de tinta??? eu nu am gasit in Timisoara .... si cam cat ar costa izoprenul asta?
O tinta profi e peste 100 euro si nu dau atata pe ea



scorillo wrote:Problema buretelui este destul de importanta.
materialultrebuie sa fie suficient de elastic astfel ca sageata sa nu rupa bucati din ea, iar gaura sa fie mica, dupa ce sageata comprima materialul sa aiba capacitatea sa revina la loc, lasand o gaurica mica.
Am folosit polistiren de toate felurile, spuma poliuretanica maimult sau mai putin dura ,paie comprimate (manual cu picioru) sau balot si nimic nu este satisfacator.
Cele mai bune tinte sunt tot cele facute special pentru asta, din izopren gros de 20 de centimetri, cum folosesc cei de la federatia de tir.

La Rasnov nu am reusit sa le descopar decat doua defecte:

1. Aspect lipsit de relevanta, sagetile mele de 1 cm grosime sunt extrem de greu de extras, muncesti din greu sa le scoti .
2. Sunt cam mici, tinta la 50 de metri avea 1m/1m si parea foarte mica, cred ca din cauza materialului...

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 19 Oct 2007, 18:12

Daca te duci la magazinul Nootka, peste drum de prefectura, o sa gasesti niste saltele de dormit din izopren gri-negru, e folosit de muntzomani ca sa doarma pe ele in cort, trebe sa fie in jur de 30-35 lei bucata. Ala e materialul. De-aia si costa tinat noua 100 de euro.
Cu cinci izoprene d-alea poti face o tinta de 100/75 cm si 20 cm grosime, dar nu stiu cum le poti lipi sa nu se desprinda, iti trebe un adeziv gen prenadez, elastic dar ceva mai rezistent decat prenadezul. Tintele alea la 100 de euro is facute tot din straturi de izpren gros de 1 cm, lipite la cald cred si imbracate pe exterior cu o fasie de izopren de 5 mm.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 19 Oct 2007, 23:13

Florin,

Am facut asta iarna o tinta din cartoane, doua scanduri prinse cu doua preazoane luni de un metru, intre ele cartoane... N-am apucat sa trag cu hwarangul in ea, am tras numai cu arcul de la tine si am abandonat-o imediat aproape. Scosul unei sageti din ea este ceva sinistru, dar cu adevarat sinistru, munceam 10 minute sa scot trei sageti. Daca cu un arc de 40 de livre si sageti subtiri de carbon sau aluminiu, poate o merge.

Cred ca si acum e tinta la un amic in curte, sta de 10 luni afara...daca nu o fi facut gratare cu ea...

Am uitat sa va zic ca avea vreo 40 de kile.

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 20 Oct 2007, 09:57

Din experienta,
intr-adevar, la Sucevita am avut ceva de furca cu scosul sagetilor de 10mm, dar nu mai mult de 10 sec / sageata, in conditiile in care am tras cu arc de 27kgf, la distante variind de la 20 la 50m. Yap, sagetile de carbon erau mai usor de scos, dar nici alea f. usor.
Eu am de gand sa imi fac o astfel de tinta de carton, pentru curtea de la tara. O sa fie o tinta fixa, sunt constient de greutatea ei ;)

Sa auzim de bine,
Sergiu
Last edited by ender on 20 Oct 2007, 12:40, edited 1 time in total.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 15 Nov 2007, 02:53

eu mi-am facut tinta din saltele de alea care se pun pe jos in cort..(izopren).Am dat 7 lei cred pe un sul de ala care are 2 metri.Iei 2 suluri de alea sau tai in 4 fiecare sul,lipesti buc. intre ele si gata ai tinta.eu am tras cu arc de 30 de kg in ea si nu trece sageata de tot prin ea.Iese vreo 20 de cm pe partea cealalta.Eu zic ca aproape 20 de lei nu e mult pentru o tinta care o sa tina destul de mult.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 10 Dec 2007, 15:49

Nu e o solutie buna buretele asta .... tinta e deja harcea parcea chiar daca i-am lipt eu niste cartoane unul un fata si unul in spate ... pur si simplu nu e destul de consistenta tinta ... deja partea din mijloc s-a slabit considerabil.... inca mai caut solutii in ceea ce priveste tinta ... se pare ca voi cumpara in final (cand ministrul de finante adica sotia imi va permite)
o tinta originala fita din izopren la dimensiunea de 80/80 /20 ... Mi-am facut un calcul cat m-au costat buretii astia pe care ii tot schimb si am ajuns la concluzia ca platesc tot atata in decursul unui an ..... si nici nu mai tre sa alerg sa pierd vremea sa gasesc bureti si sa ma stresez....
Inca mai incerc cu sacul. Ma gandeam sa inghesui intr-un sac diverse textile vechi , ziare mototolite etc , un sac din acela de canepa cum se faceau odata pe la tara, fac cu un spray de vopsea un cerc , si un punct maimare in centru si asta e tinta .... deocamdata nu am destule textile , inca mai adun diverse haine vechi le ciopartesc si le pun acolo .... nici sac nu am de canepa , se pare ca sunt greu de gasit , sau oi avea eu ghinion , deocamdata folosesc unul din fibre sintetice (material plastic) dar ma gandesc ca la momentul potrivit pot baga sacul asta intr-unul de canepa (cand oi gasii) ... ar trebui sa mearga ma gandesc ... ramane de vazut.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 15 Jan 2008, 16:44

Nu fii asa sigur ca linoleumul ala opreste sageti trase de warbow-uri.Eu nu m-as ascunde dupa el la o adica :D ............

Post Reply