reparatie coarda

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
reparatie coarda

Post by Sharpshooter » 19 Oct 2007, 15:35

Salut , am alta intrebare, si anume cum repar o coarda stricata.
Coarda are la mijloc(sau mai bine zis avea) ca un fel de matisare cu o ata de nailon deosebit de rezistenta. Coarda a venit fara nockpoint si cand am incercat sa improvozez un nockpoint am taiat aceasta matisare.
Materialul corzii in sine , pe lungime sirurile de fire nu sunt afectate insa aceasta matisare s-a desirat , tocmai pt ca materialul nu e afectat pe lungime me gandeam sa incerc sa refac matisarea respectiva .
Intrebarea mea este : ce tip de material textil folosesc? cum sa fac stiu ca sunt niste dispozitive speciale de facut corzi dar nu am asa ceva cum reusesc eu sa fac ata aceea sa stea infasurata fara sa se desfaca?
Astept sugestii si idei ...

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 19 Oct 2007, 18:03

Poti folosi o papiota obisnuita in care faci o taietuara prin care treci firul de ata ca sa nu se desire toata paiota odata.
Cat despre ata, eu folosesc ata sintetica pentru cizmarie, o cumpar dintr-un targ din Craiova, 3 lei o papiota de 30 de metri.
Sunt baieti aici care folosesc bumbac. Eu am matisat cu bumbac, dar nu am tras intensiv asa ca nu stiu cum s-ar putea comporta la uzura; de aratat arata bine.
Treaba e destul de simplu de facut, un pic migalos, dar dupa ce faci trei-patru metri o sa stii toate secretele.

Nodul de inchidere e un pic mai ciudat, aveam undeva un desen, il postez dupa ce il gasesc.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 19 Oct 2007, 23:25

http://www.archersreference.co.uk/download.html

Archers reference, issue 5, e un fisier pdf care contine multe chestii interesante, printre care si cum se face o coarda, inclusiv nodul.

Spor la treaba!

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 20 Oct 2007, 09:51

pentru prima mea coarda m-am folosit de pozele de aici:
http://www.geocities.com/Colosseum/1486/index.html

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 20 Oct 2007, 11:28

ca bine zici, uite-o aici:
Image
Image

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 20 Oct 2007, 11:34

apoi ... mi-am facut asta:
Image
acum astept jucaria noua a carei poza a pus-o Florin mai sus in topicul asta :D

Post Reply