Tinta

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
Diego
Membru al forumului
Membru al forumului
Tinta

Post by Diego » 22 Oct 2007, 20:28

Deci, azi am cumparat materialele necesare pentru creearea unei tinte bune si usor de intretinut.
Materialele necesare :
1) 4 bucati de lemn de 15x15x2000 ( eu am luat de molid)
2) 2 metri patrati de material izolator pentru acoperis ( asemanator cu izoprenul)
3) 2 suruburi cu cap turtit + 2 piulite
4) Cuie
5) (Optional) Vopsea alba, dar putina
6) (Optional) Un compass si un marker pentru a desena cercurile tintei

Prelucrarea Materialelor

1) Pentru inceput materialul izolator se imparte in 2, trebe sa ai 2 bucati de catre 1 metru patrat. Dupa preferintele fiecaruia, cele 2 bucati se pot lipi intre ele pentru o tinta mai groasa sau 1 bucata va fi tinta iar cealalta va fi de rezerva.

2) Se iau 2 dintre cele 5 bucati de lemn de 2 m si se impart 4 parti de 1 metru. Cele 4 vor forma cadrul tintei. Pentru a se obtine un cadru de exact 1x1 metri 2 dintre cele 4 bucati de 1 metru se scurteaza cu aprox 3 cm dintru capat. Apoi folosind cateva cuie se formeaza cadrul. Celalte 3 bucati de lemn se pastreaza asa cum sunt pentru moment.

Image

Image

3) Dupa ce ati construit cadrul cele 2 bucati care leati taiat din capetele lemnelor , lipitile pe cadru dupa cum se vede in imagine. Folosind o bormasina dati cu un burghiu cate o gaura in bucata de lemn pe care ati lipito pe cadru. Gaurile trebuie sa fie cu putin mai mari decat suruburile care leati luat. Acest lucru va permite miscare bratelor care formeaza suportul tintei.

Image

Image

4) Se construiesc cele 2 brate care alcatuiesc suportu. Io leam construit de aproximativ 90 cm, prin care se da cate o gaura in unul din capete prin care va trece surubul. Acum instalati cele 2 brate ale suportului pe cadru folosind cele 2 suruburi si apoi se pu si piulitele ca sa nu iasa bratu din cadru. Optional cu inca o bucata de lemn se pot bloca bratele intre ele astfel incat cele 2 brate sa nu se balanseze aiurea.

Image

Image

Image

5) Cadrul gata construit arata cam asa

Image

Acum io nu am terminat cu totul tinta mai trebuie sa pun izoprenul pe cadru si sa desenez tinta dar aia se rezolva imediat. O sa revin cu poze mai incolo cu tinta gata terminata

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 25 Oct 2007, 10:14

cat a costat materialul izolator pentru acoperis? cum se chiama exact sa incerc sa caut in timisoara...

Diego
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Diego » 25 Oct 2007, 10:52

Pai acolo scria material izolator acoperis. O costat 9 ron mp patrat

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 25 Oct 2007, 11:31

Idea de a-l face pliabil e faina.
Mie cadrul de lemn mi se pare tare fragil, daca il nimeresti cu ceva sageti ...
Eu mi-am facut un fel de chevalet la bunica, tot pliabil. Avand insa 3 picioare e stabil indiferent de configuratia terenului. Cand mai ajung pe la tara, o sa-i fac o poza.

Diego
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Diego » 25 Oct 2007, 11:44

Stiu ca pare cam instabil dar mio ramas vreo 3 m d lemn cu care o sa intaresc cadrul astfel incat sa reziste mai bine. Dar inca mai lucrez la tinta dar e vreme naspa afara si comenteaza vecinii daca lucrez in casa.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 29 Oct 2007, 12:34

urmatoarea mea tinta va fi un sac de canepa plin de hartii. Abia astept nu mai dau banii pe prosti...am incercat 100 de variante .... asta ar fi ieftin si bun...

Diego
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Diego » 29 Oct 2007, 17:32

Din nefericire, izoprenul nu tine asa cum speram, sageata trece direct prin el. O sa mai caut alte materiale si o sa revin mai incolo cand mai apuc sa lucrez la tinta

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 01 Nov 2007, 02:49

Eu am facut o tinta din izopren de ala care spune pe jos in cort.Se gaseste la sul ,care are 2 metri lungime si vreo 50 sau 60 de cm latime.Tai cam la 40 de cm si iti ies 4 bucati dintr-un sul de ala,si lipesti bucatile intre ele.Din 2 suluri de alea iese o tinta cam de 7 cm grosime si va garantez ca nu iese pe partes cealalta sageata si nici nu e asa greu de carat.Iar ca sa o prinde de ceva, am legat cu sfoara de canpea(mi-e greu de explicat cum) am sa fac o poza...ideea e ca am legat-o cu sofara atat pe lungimea ei cat si pe latime si am lasat niste capete mai lungi cu care o pit lega de 2 bete infipte in pamant.FAra cadru si fara alte complicatii.

Post Reply