Tinta

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia
Tinta

Post by basty » 02 Jun 2012, 22:35

Salut,

azi am facut o tinta noua, din polistiren de 5 cm. Am pus 5 bucati de polistiren, in fata si in spate am pus carton din acela mai gros si le-am strans cu ceva sfoara de nylon de la balotii de paie, este foarte rezistent. Ca sa nu fie asa fara nimic in fata i-am pus o imagine cu un iepure. Tinta are 35 cm lungime, 25 cm inaltime si 25 cm grosime. O prind de pamant cu niste shafturi de sageti rupte pe care le-am ascutit la varf ca sa intre mai usor in pamant, tinta e foarte bine fixata. Lateralul Image partea de sus Image partea de jos Image fata Image aici se vede cum am strans nylonul, am facut dintr-un electrod am facut 2 ,,scoabe,, cu care am strans acel nylon si apoi le-am fixat in polistiren Image sageata trasa de la 10 m Image patrunderea sagetii, vreo 15 cm Image asta este. Sanatate!
Basty

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Tinta

Post by Mugurbb » 03 Jun 2012, 10:40

O vreme va functiona fara probleme dar nu va rezista. Polistirenul va incepe sa se sparga si sa faca mizerie. Sunt altfel de materiale mai rezstente: polistiren extrudat, folie polifoam, folia de protectie ce se aseaza zub parchetul laminat etc.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Tinta

Post by oroborusgeorge » 04 Jun 2012, 08:50

buna ideea si e bine daca vrei sa faci tinte bune , dar daca vrei sa sari peste anumite etape si sa devina comoda tinta noi la galati folosim saci de rafie pe care-i transportam goi si fiinca ne ajuta relieful din zona cand ajungem in locul ales pentru tragere il umplem cu nisip sau pamant avand grija sa nu punem si pietre , la plecare daca inca mai poate fi utilizat si altadata golim sacul si devine comod . succes

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Tinta

Post by domide » 04 Jun 2012, 09:42

Da George, da' nisip ca la Galati... :)) :)) :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Tinta

Post by basty » 04 Jun 2012, 11:10

Salut,

nu conteaza cat ma tine, fac alta, vad si caut lana sa incerc sa fac si cu lana. Multumesc de sfaturi !

Noroc!
Basty

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Tinta

Post by florinarnaut » 04 Jun 2012, 22:20

salut!
....nu conteaza foarte mult cat tine o tinta, ideea e sa o faci usor si binenteles costuri minime ca doar e un consumabil...
Iti sugerez ca polistirenul sa-l folosesti ca suport (o placa - doua e suficient) pentru al inbraca cu mocheta. Doua randuri de mocheta ( fata/spate) o face mult mai rezistenta si nu faci mizerie de loc cand extragi sagetile, apoi o infasori cu folie stretch si garantat te tine un an. Dimensiuni: 50 x 50 casa poti lipi tinte de 40 x 40 de exemplu...
...lana cred ca e foarte buna dar ..miroase...e prea de oaie :) , cred ca poate fi inlocuita cu pasla, postav...

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Tinta

Post by basty » 05 Jun 2012, 14:18

Multumesc mult de sfaturi, o sa incerc si nylonul si polistirenul cu mocheta. Multumesc inca odata !!!
Basty

Post Reply