Tinta fan

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
Baciu150
Membru al forumului
Membru al forumului
Tinta fan

Post by Baciu150 » 09 Aug 2012, 11:10

Am făcut o ţintă din fân. Pentru ea am făcut şuviţe din fân prin înfăşurarea lor cu sfoară în sens invers răsucirii firelor de paie. Apoi le-am împletit cât mai strâns în trei şi le-am cusut în spirală cu un ac ce l-am făcut dintr-un cui. Pe scurt cam atât ar fi. Cine are răbdarea să citească mai pe larg procedeul cu o notă de umor, o poate face la mine pe blog. http://www.sorin.fundatiaema.ro/pseudotutorialistikos/

Image
Image
Image
Image

Aici nimerisem un punct mai slab:
Image

Cam aşa se opreşte săgeata de carbon într-o zonă împletită bine:
Image

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Tinta fan

Post by Dediu00ro » 11 Aug 2012, 06:42

Foarte misto , ai dat ideii la multi sunt sigur, dar cred ca si munca a fost pe masura pt a inpleti atata fan. Poti sa dai o estimare asupra timpului consumat?. :)
Show without showing what u know without knowing

Baciu150
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Tinta fan

Post by Baciu150 » 11 Aug 2012, 17:06

Îmi e cam dificil să fac o estimare pentru că nu am avut un "program" nici ca timp de stat la împletit şi nici zilnic n-am fost. Dacă e să adun zilele, cred că o săptămână cu 4 ore pe zi.

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Tinta fan

Post by KMLeon » 11 Aug 2012, 18:28

Interesanta idee si mai mult ca sigur ca un asemenea tip de tinta e multumitor de rezistent in timp. Avantajul major e ca e facuta dintr-un material foarte la indemana, gratuit; singurele costuri implica sfoara pentru legat, dar e o cheltuiala minora in comparatie cu tintele din comert.
Felicitari pentru idee si timp petrecut la confectionarea ei.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Tinta fan

Post by cipm66 » 12 Aug 2012, 20:29

=D>
A fost ceva munca... Felicitari!

In general pentru impletirea de vase, din materiale cum sunt paiele fanul sau altele asemanatoarea, se foloseste un inel de ghidare. Poti vedea ceva asemantor aici http://www.youtube.com/watch?list=PL7CA ... ded#t=197s . Chiar daca este vorba de o cosnita, tehnica se poate folosi.

Cand eram mic, la "lucru manual" (unii poate isi amintesc ;) ), faceam stergatori din panusi de porumb impletite. Acelea se impleteau relativ usor.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply