Protectie pentru antebrat

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Protectie pentru antebrat

Post by eduardbilanin » 22 Jan 2008, 18:27

Am incercat in lungile zile de frig si zapada in care a trebuit sa stau in casa sa fac o protectie de antebrat .Este vorba despre o protectie de antebrat realizata din 2 bucati de piele de toval suprapuse si tintuite.Am folosit peste 250 de tinte si nu am folosit nici un fel de adeziv sau cheutoare din comert.Am incercat sa ma apropii cit mai mult de simplicitatea obiectului.

Image

Image

Image

Image

Sper sa va placa si sper ca si altii sa posteze aici lucrari personale.
Last edited by eduardbilanin on 23 Jan 2008, 10:01, edited 1 time in total.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 22 Jan 2008, 22:42

Coarda nu va avea de suferit caci capsele sunt sub nivelul pielii un pic.Dar prefer sa afectez coarda la o adica decit sa-mi explodeze vreo sageata in mina.La peste 130# orice sageata iti poate reteza vreo fibra musculara sau vreun nerv daca se sparge.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 23 Jan 2008, 00:21

Atentie, si coarda daca se rupe e prapad!
E deajuns sa scoata capul o capsa si-ti smulge aparatoarea!
Poate ar fi bine sa mai pui un strat de piele mai subtire pe deasupra.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 23 Jan 2008, 10:05

Pai daca as pune un strat de piele deasupra as strica tot fasonul aparatorii.Tocmai capsele alea ii dau o tenta mai medievala daca ma pot exprima asa.Dau o nota de tarie si chiar intaresc pielea pina la a o face impenetrabila.Coarda nu cred ca are cum sa agate capsele caci sunt batute foarte bine sub nivelul pielii.Oricum ideea este de protejare a antebratului impotriva unei sagetii care eventual se poate rupe in zbor la plecare,caci eu personal nu ma lovesc cu coarda la revenirea ei sau la plecare pe antebrat.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie pentru antebrat

Post by eduardbilanin » 24 Jan 2008, 11:27

Salve Tribunule.Capsele le-am procurat pe sub mina de la o firma de profil(cam ca orice lucru pe care il cauti in Romania),apropo acum am venit din Italia si am fost la un magazin cu scule si articole de tot felul,casesti absolut orice chiar si bete de sageti incepind de la 6mm pina la 13mm.Nu stiu ce dracu mai stau aici in cloaca asta cred ca in curind ma duc dracului de aici,ma rog iar cad in vinturi.Capsele le-am batut deoarece au un mos si o baba(cum se zice popular)care intra una in alta pe fata-verso.

La ce vrei tu sa faci ar merge niste catarame faine,as fi pus si eu la mine daca le-as fi gasit....... imi venea sa injur iar dar ma abtin.Nu pot sa-mi pun singur aparatoarea caci cineva trebuie sa-mi lege sireturile.Cam ca la Hopliti,isi legau unul altuia echipamentul (denumit hopla),isi pieptanau parul unul altuia,isi.........Dar erau niste luptatori dati dracului :D

Apropo inca o data,te-ai gindit la ce ti-am sugerat eu,adica eventuala constructie a unui longbow-warbow,cu capete de corn de vita si tot dichisul?

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie pentru antebrat

Post by ender » 24 Jan 2008, 12:34

felicitari, se asorteaza bine cu bratul tau! ;)
mi-am procurat si eu ceva piele mai groasa,
urmeaza sa imi mesteresc si eu una,
cand e gata o sa ma prezint cu ea :)

+ apreciem contributia ficaruia la adaugarea continutului util al forumului,
de aceea te rog Eduard, sa ramnem la un limbaj "necolorat" editand ultimul
post. Multumesc.

inca o data felicitari,
Sergiu

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie pentru antebrat

Post by eduardbilanin » 25 Jan 2008, 13:36

As vrea sa intelegeti un lucru esential:NU ARE NICI O LEGATURA MARIMEA SAU PUTEREA BRATULUI CU INTINSUL UNUI ARC FOARTE TARE.Nu conteaza daca ai facut haltere sau halbere sau mai stiu eu ce sport.Arcul se intinde cu MUSCHIUL MARELE DORSAL,cu MUSCHIUL TRAPEZ si o mica parte a DELTOIDULUI.In efortul pe care il face un arcas sa intinda un arc greu tot corpul este partas.Din aceasta cauza ,exista o TEHNICA SPECIALA care printre altele te sfatuieste sa STAI IN TRAGERE,si sa tragi cu TOT CORPUL.Putem extrapola cu boxul si halterele de exemplu: intr-o lovitura de box,oricare ar fi ea,directa ,upercut ,jab sau croseu,trebuieste pusa toata greutatea corpului in lovitura(pe kinograma),deplasind corpul controlat in acest sens,iar bratul in speta pumnul nu este decit finalitatea acestui fapt.As merge si mai departe dind exemplu din Haltere caci Osmiu m-a pomenit in acest sens:BRATELE AU ROLUL DE SFORI IN PRIMA PARTE A MISCARII DE SVUNG, SI DE PROPTELE IN A DOUA PARTE DE SUSTINERE A GREUTATII DEASUPRA CAPULUI.Si aici miscarea se executa cu picioarele si spatele pentru a da un impuls barii.

Asa si in trasul de arc: va pun aici o demonstratie de-a mea cu un arc de 105# ca sa vedeti ca miscarea o fac tragind din spate si din muschiul trapezius.

Image

Post Reply