Tolba cu capac

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
Cristian Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Tolba cu capac

Post by Cristian Andrei » 11 Nov 2012, 02:38

Ma simt in sfarsit implinit dupa cateva ore de munca...Am reusit sa finalizez prima mea tolba,asa cum am visato,pot spune ca a sesit conform asteptarilor,ba poate si putin mai bine...are capacitate cam in jur de 10 15 sageti max,Am vrut neaparat sa fie cu capac pt ca le transport mai mult decat le folosesc si doresc sa fiu impacat ca nici una nu pateste nimic :D.
E confectionata din doua bucati de teava pvc imbinate cu un prastic care se foloseste pe post de prelungitor ,special pt tevile acestea.Le-am imbracat apoi in piele si a iesit bine parerea mea...eu sunt foarte multumit si entuziasmat pt prima tolba:D
Image
Image
Image
Image

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Tolba cu capac

Post by NIMROD » 11 Nov 2012, 10:12

foarte reusita =D> ,am confectionat si eu una din piele groasa -dar nu este stralucita (estetica).

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Tolba cu capac

Post by morometeb » 11 Nov 2012, 11:58

Salut!
Arata bine tolba ta. Felicitarile sunt cu atat mai consistente cu cat e prima tolba. Felicitari si pentru ideea capacului - protejeaza sagetile prin padurile pe care le bantuie arcasul roman, dar le protejeaza si cand sunt la "magazie". Am observat de cateva ori ca mi se mananca penele de pe sageti, mai ales penele de curcan autohton (probabil cele din magazin sunt tratate in vreun fel). M-am dumirit si despre cauza: moliile, bata-le vina! Ma gandesc ca intr-o astfel de tolba nemernicele nu patrund asa usor.
In sfarsit, important e ca ai petrecut ceva timp mesterind. E randul sagetilor acum... ;)
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Tolba cu capac

Post by AlinAndreica » 11 Nov 2012, 17:06

Frumoasa tolba si utila.Penele naturale sunt sensibile si la ploaie.Pe langa ca le folosesti greu ude,le mai trebuie si un tratament cu aburi sa-si revina complet.Capacul tau rezolva problema.

Cristian Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Tolba cu capac

Post by Cristian Andrei » 12 Nov 2012, 22:50

Multumesc...nu pot sa zic ca am muncit extrem de mult la ea,cam 4 5 ore max, deocamdata nu am asa sageti scumpe ca sa fie mancate de molii,tot vreau sa imi confectionez cateva dar problema e ca nu gasesc nici de unde material de shafturi... ma refer magazine de lemnaraie sau constructii, pt ca daca le cumpar speciale pt sageti mi se par relativ scumpe + ca mai trebe investit si in varfuri sialte cele... aproape ies ca si cele cumparate gata... aveti niste sfaturi unde pot gasi materiale ieftine?

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Tolba cu capac

Post by domide » 14 Nov 2012, 01:24

Poti sa gasesti la Praktiker sau OBI bete de 10mm, din molid cred ca sunt. Se gaseste si fag, dar parerile sunt impartite asupra calitatii fagului.
Trebuie sa le alegi sa fie drepte si fara aschii. Sa tii cont ca trebuie subtiate pana la aprox. 9mm. Cauta sa fie toate cu cat mai multe inele - densitate mare, la incerci prin indoire, sa fie la fel de rigide... succes, si mai cauta pe forum la "sageti" :)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply