Set tolba+protectie+manusa

Tolbe, tinte, protectii...
Cristian Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by Cristian Andrei » 20 Nov 2012, 11:58

Oki ,am inteles care era ideea,nu mai vreau sa bat apa in piua cu asta.O zi faina si tie!
In ceea ce priveste confectionarea,nu am facut nici o poza in etapele in care eram dar pot explica cam ce scule folosesc si cum.
Am cumparat de pe piata de la un tigan vreo 2 metri patrati de piele,in maimulte bucati.
Scule utilizate:metru,creion,foarfeca tzeapana care taie bine,preducele, si recent am gasit in lidl un set de 3 clesti pt gaurit ,capsat si nituit piele sau alte materiale...a fost foarte ieftin si zic eu ca deja si-a scos modestul pret de 20 lei:P,incluzand si 100 nituri si 30 capse.si cat astea sunt,eventual un cutter.
tolba e facuta din teava de pvc din 2 bucati si se imbina cu un fel de prelugitor(intr-o teava intra in ea,in cealalta peste ea<nush cum sa explic)care pai apoi a fost imbracata in piele.pielea inainte sa o tai de obicei fac din carton un sablon pe care il verific data e bun(important.pt ca pielea e mai groasa putin e bine sa lasi cati mm in pus fatza de sablon)e taiata dreptunghiuri infasurata in jurul tubului,gaurita apoi si cusuta exactu cum tiai lega sireturile:P.Mie nu mi se pare greu de facut,ideea e sa fi foarte atent la masuratori,masori de 3 ori si abia apoi tai,si de multe ori maibine il masor pe obiect sau lasi in plus ca sa nu strici pielea.Totul trebe sa iasa atata timp cat calculele se incadreaza.Daca aveti intrebari mai punctuale,pt ca ar trebui sa scriu destul de mult la fiecare pt ca nu am poze,nu ezitati sa intrebati.
in legatura cu arcul din PVC am vazut clipuri ti tot felul,nu cred ca e doar un kitch daca e facut bine,nu dpoar o teava de pvc cu ata ca si cand eram copil:P.

Post Reply