Set tolba+protectie+manusa

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
Cristian Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Set tolba+protectie+manusa

Post by Cristian Andrei » 19 Nov 2012, 18:18

Dupa inca o saptamana in acest weekend m=am gandit ca pe langa tolba sa imi mai fac si protectie si manusa in ton cu ea,iar dupa 3 seri de munca pana noaptea tarziu am reusit sa finalizez treaba...Vreau sa spun ca sunt foarte mandru de ele,as putea sa ma holb cu orele :)).Nu am apucat inca sa testez manusa dar dupa cum am intist arcul cu ea e foarte oki si nu simt deloc durere,amfacuto m-ai groasa deoarece am de gand sa imi fac un arc puternic si nu as vrea sa mai trebuiasca confectionalaalta manusa pt el. Pe viitor,apropiat sper,vreau imi fac si un arc din pvc amvazut tutoriale f interesante pe net,unu de 50 lbs si sa il imbrac in piele avand acelasi model ca si tolba si restul setului.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by IT_support on 19 Nov 2012, 20:04, edited 1 time in total.
Reason: Reclama.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by domide » 19 Nov 2012, 20:07

Salut,

Am doua raspunsuri, unul PRO si unul CONTRA:

PRO:

Felicitari pentru munca, accesoriile arata bine, si cred ca sunt functionale. Pentru aparatoarea de antebrat, iti recomand ca siretul sa fie pe exterior, asa cum reiese din fotografie, coarda va lovi peste snur, si nu este tocmai OK.

CONTRA:

Confectionatul la comanda, poti sa-l faci, dar nu poti sa-ti faci "reclama". Eventual in sectiunea "bursa", dar cred ca este cam nepotrivit, acest lucru. Forumul este pentru a invata unii de la altii, nu pentru comert.

Daca esti amabil, poti sa pui de exemplu un tutorial, sau cateva fotografii din timpul executie, sa vedem ce scule ai folosit, cum ai croit pielea, si alte amante utile.

Referitor la arcul din PVC, daca ai timp de pierdut, poti sa o faci, dar rezultatul, nu va fi pe masura asteptarilor - un kitsch. Daca vrei un arc mai puternic, poti sa incerci un selfbow. Iti garantez ca satisfactia va fi mult mai mare cand vei reusi sa-l faci. Mai ales ca va da mai binr in compania accesoriilor din piele ;)

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by morometeb » 19 Nov 2012, 20:07

Salut!
Am doua vesti: una buna si una proasta. Vestea buna e ca imi place ca-ti place sa mesteresti. La protectia de antebrat ai putea, totusi, schimba proiectul: mi se pare ca siretul ala decorativ poate afecta cursa corzii. Fa niste teste si spune-ne daca e asa sau daca merge.
Vestea proasta e legata de... reclama. Nu cred ca ai incalcat vreo regula din regulament. Cu toate astea sunt convins ca ai ridicat cateva sprancene... Forumul asta nu este tocmai o oportunitate de afaceri. Fara suparare, sunt oameni cu mult mai multa experienta in lucrul cu piele, lemn sau metal si totusi nu incearca sa-si vanda maiestria. Asta pe de o parte. Pe de alta parte eu nu m-as grabi sa-ti platesc tie pentru o tolba sa zicem, atat timp cat am o sumedenie de informatii despre cum sa-mi fac singur una.
Cele bune!
later edit: Am scris aceleasi lucruri in acelasi timp. Suntem pe aceeasi minte domide!!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by NIMROD » 19 Nov 2012, 20:37

,
da, in fiecare clipa invatam- ia aminte de sfaturile colegilor .Mie i mi place manusa de 3 degete este faina (pielea se va forma dupa coarda la vreo 2sapt de tras)

bafta in continuare cu mesteritul ;)

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by florinarnaut » 19 Nov 2012, 22:17

Cristian Andrei wrote:...Vreau sa spun ca sunt foarte mandru de ele,as putea sa ma holb cu orele :)).Nu am apucat inca sa testez
Asta-i prima faza, apoi urmeza alta si alta si tot asa ... pana cand prioritatea va fi urmatoarea: atat utilitatea, cat si esteticul unei creatii sa fie in echilibru perfect... :)

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by supernova » 19 Nov 2012, 22:49

Foarte faine, as vrea sa incerc si eu o tolba dar mie frica ca stric pielea si dupaia am dat banii pe ea degeaba. Pana atunci tin sagetile in mana. Oricum, arata foarte bine, sa le folosesti sanatos.

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by morometeb » 19 Nov 2012, 22:54

@supernova
Daca ti-e frica, testeaza pe materiale mai ieftine. Panza mai groasa, carton, linoleu, musama, gasesti tu ceva ce poate fi reciclat.
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

Cristian Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by Cristian Andrei » 20 Nov 2012, 02:35

Va multumesc tuturor:) pt incurajari si va doresc si eu la fel.Imi cer scuze daca am jignit pe cineva,nu a fost cu intentie,a fost cv de moment,nu mam gandit ca va starni astfel de atitudine,sunt nou pe forum abia a3 a sau a4 a postare.Intr-adevar nu sunt eu expert in lucrul cu pielea nicidecum,e doar un hobby.Exista oameni care fac asta de o viata poate ,nu sunt eu in masura sa ma compar cu ei si nu asta e motivul pt care am postat "reclama".
Dupa ce mi-am data seama de impactul ei pe forum,am dorit sa dau o reeditare a postarii mele sa sterg acea fraza si peste ce dau....nu mai e,lucru care vreau sa spun ca ma iritat al naibi de tare,din motive bine intemeiate spun eu.Orice fraza postata pe acest site trebe aprobata...dupa ce il scrisisem el a fost aprobat si a aparut asa zisa "reclama" deci si in concluzie nu am incalcat nicio regula dupa cum mi sa si scris mai apoi,dar sa fie abia dupa aceea stearsa mi se pare o aberatie si mai mare si mai ales fara acordul meu...a fost modificata postare de a mea.Nu vad unde e atunci libera mea exprimare?Sau e un fel de Zeu pe aici care face ce vrea?Mi s-ar parea normal sa mi se trimita un mail de avertizare daca doresc sa il postez sa il modific eu?
Nu vreau sa ofensez pe nimeni dar subiectivitatea ma deranjaza.Si nu e intalnita doar pe forum ci la nivel de tara.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by Mugurbb » 20 Nov 2012, 09:27

Frumos lucrat, bravo!
In ce priveste reclama, e suficient sa citesti regulamentul si vei intelege (daca vrei) atitudinea administratorului. Nu trebuie sa o iei personal fiindca nimeni nu are nimic de impartit cu tine. Nu ai jignit pe nimeni. Doar ca nu ai respectat regulamentul forumului. Considera ca esti intre prieteni si prietenii adevarati iti atrag atentia atunci cand gresesti.
Iti doresc succes in continuare!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
IT_support
Site Admin
Site Admin
Posts:63
Joined:01 Nov 2012, 19:01
Contact:

Re: Set tolba+protectie+manusa

Post by IT_support » 20 Nov 2012, 10:46

@offtopic
Buna Andrei,
In prumul rand felicitari pentru realizare.
1.
Cristian Andrei wrote:Mi s-ar parea normal sa mi se trimita un mail de avertizare daca doresc sa il postez sa il modific eu?
Este greu sa ti legatura cu fiecare membru care posteaza. Exista un regulament cu care ai fost de acord la inregistrare (viewtopic.php?f=8&t=2832) in care la punctul 11. specifica:
11. Mesajele sau semnaturile, considerate reclama vor fi sterse fara avertisment si/sau userul moderat.
acela a fost motivul pentru care a fost editat mesajul
2.
Cristian Andrei wrote:Orice fraza postata pe acest site trebe aprobata...
doar pentru membrii noi inscrisi, pana cand acestia fac dovada ca posturile sunt la subiect. Altfel forumul va fi plin de reclame trimise de spam-eri. Chat-ul este instant ;)
3. nu ofensezi pe nimeni (cel putin nu pe mine). Mugur a explicat f. bine
O zi buna iti doresc si success!

Post Reply