Tinte animate

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34
Tinte animate

Post by Traianj » 04 Jul 2013, 20:08

M am gandit :-? , ca de acum inainte, ar fi fair-play din partea mea , sa ofer ''o sansa'' de scapare tintei . Prin urmare, vreau sa le animez cu diferite dispozitive mecanico-electrice, mai mult sau mai putin complexe.

In plan am urmatoarele dispozitive :

1. Aruncator de talere
2 . Funicular cu dublu sens ; intr o parte actionat gravitational iar in sus, la deal , cu motor electric.
3 . tinta mobila 3 D cu radio comanda.
4 si multe alte traznai...


Pentru inceput, va prezint Aruncatorul mecanic de disc. Nu este un lucru elaborat , ci unul facut la repezeala, alaltaieri dupamasa.

Materiale :
coarda elastica, pivot cu rulment , luat de la o roata de carucior si una bucata sfert de jeanta de la bicicleta. ( nu i mai puteam scoate opturile..., asa ca hartz !!!)

Image
Image

Arunca discul la inaltime( reglabila in functie de tensiuniea initiala din coarda,) pana la 7 m . In curand o sa fac varianta cu repetitie si electrica. Imi lipseste un pinion, dar am luat deja:
Image

Este un acumulator de 12V 10 Ah, un electromotor de scuter( pentru catapulta), si o bormasina cu un defect care ma avantzajeaza; adica la reglajul 1, 2 , 3 , bormasina scapa, nu actioneaza . Deci cand o sa fac funicularul , pe aceste puncte tinta va merge la vale iar pe punctele 4, 5 , si burghiu unde se invarte va trage tinta la deal. Totul este de a gasi o solutie astfel incat sa comut de la distanta intre punctele 3 si 4.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Tinte animate

Post by Dediu00ro » 05 Jul 2013, 01:51

Arata foarte bine, acuma sa vedem ce fel arunca discurile. :)
Show without showing what u know without knowing

Post Reply