se lanseaza colectia de toamna la acesorii

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
se lanseaza colectia de toamna la acesorii

Post by domide » 05 Aug 2014, 15:17

...si nu numai.

Un arc cu maner din piele visinie, sageti cu pene si cresting asortat, culoare..... visiniu. Ce mai lipseste? O tolba visinie:

Image

Image

si tot setul:

Image

Sa le foloseasca Victor al meu cat mai mult 8->
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: se lanseaza colectia de toamna la acesorii

Post by ArrowsMaker » 07 Aug 2014, 22:56

Da, frumos! Poate lansezi o colectie.... :)

Cum reusesti sa faci penele alea sa arate asa? Adica, daca nu e secret, care e tehnica de vopsire? Eu am oricum in plan sa incerc sa obtin efectul ala, dar... ca romanul, daca cineva a reusit, de ce sa mai muncesc eu , cand pot sa il intreb? :)

Sau sunt cumparate?

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: se lanseaza colectia de toamna la acesorii

Post by domide » 08 Aug 2014, 13:58

Penele sunt cumparate de la "magazinul de arcuri" al lui Vali. Am inteles ca se pot vopsi usor cu vopsea de par, si cu o tehnica pentru aspectul "bareled". Parca am vazut la Alin Andreica ceva vopsit frumos.

Eu nu mai stau sa vopsesc si penele, ca si asa, sunt plin de cartonase galbene :)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: se lanseaza colectia de toamna la acesorii

Post by ArrowsMaker » 08 Aug 2014, 16:22

domide wrote:Penele sunt cumparate de la "magazinul de arcuri" al lui Vali. Am inteles ca se pot vopsi usor cu vopsea de par, si cu o tehnica pentru aspectul "bareled". Parca am vazut la Alin Andreica ceva vopsit frumos.

Eu nu mai stau sa vopsesc si penele, ca si asa, sunt plin de cartonase galbene :)
Daca te referi la magazinuldearcuri.ro , sa stii ca n-am gasit nicio pana naturala acolo, iar cand sun intra mereu in casuta vocala... :(

Totusi...stie cineva cum se obtine efectul ala? Ca eu... "facatorul de sageti"... nu stiu! Mai mare rusinea! :')

User avatar
Alin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:08 Jan 2008, 19:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Gherla
Location:Gherla

Re: se lanseaza colectia de toamna la acesorii

Post by Alin » 08 Aug 2014, 17:57

ArrowsMaker wrote:
domide wrote:Penele sunt cumparate de la "magazinul de arcuri" al lui Vali. Am inteles ca se pot vopsi usor cu vopsea de par, si cu o tehnica pentru aspectul "bareled". Parca am vazut la Alin Andreica ceva vopsit frumos.

Eu nu mai stau sa vopsesc si penele, ca si asa, sunt plin de cartonase galbene :)
Daca te referi la magazinuldearcuri.ro , sa stii ca n-am gasit nicio pana naturala acolo, iar cand sun intra mereu in casuta vocala... :(

Totusi...stie cineva cum se obtine efectul ala? Ca eu... "facatorul de sageti"... nu stiu! Mai mare rusinea! :')

Salut , cred ca Mircea se referea la : http://www.arcurimagazin.ro/sageti-si-t ... k-139.html sau http://www.arcurimagazin.ro/sageti-si-t ... k-138.html

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: se lanseaza colectia de toamna la acesorii

Post by AlinAndreica » 08 Aug 2014, 22:17

ArrowsMaker wrote: Totusi...stie cineva cum se obtine efectul ala? Ca eu... "facatorul de sageti"... nu stiu! Mai mare rusinea! :')
Poti sa incerci cu Galus (vopsea pentru textile). O gasesti la pliculet si dizolvi praful respectiv in mult mai putina apa decat scrie pe plic, pentru a face solutia mult mai concentrata ( aprox 2-300 ml apa la un plic).Sa nu uiti de otet sau sare (scrie pe plic care din ele). Penele albe le vopsesti in culoarea dorita (le ti in solutia clocotita mai putin de 10 secunde) si pe urma, daca inca nu are efectul pe care-l doresti, cu o pensula aplici si negru. Negru o sa inchida un pic culoarea si ii da si efectul ala de camo.Solutia trebuie sa clocoteasca in timpul vopsirii ( eu o tin la foc mic pe aragaz).Dupa vopsire speli penele sub jet de apa.Abia atunci o sa vezi ce-ai reusit si cum arata de fapt. Din pacate nu toate culorile prind la fel si mai depinde si de tipul de galus.Asa ca inarmeaza-te cu rabdare si timp pentru probe.

Post Reply