Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

cutter pentru snur de piele

Tolbe, tinte, protectii...

cutter pentru snur de piele

Mesajde obe22 » 18 Dec 2014, 11:51

Ideea probabil ca exista, mie doar acum mi-a venit, am fost impresionat si m-am gandit sa impartasesc. Pentru snururi mai scurte( limitate la lungimea materialului) si taiate bine, nu se facea sa apelez din nou :') la omu’cu scula de taiere spiralata, si am injgebat asta:
IMG127.jpg

Ai dracu’ de magneti minusculi au o priza puternica, daca pun vreo 3-4 lamele nu se deplaseaza deloc cand sunt si presate cu degetul. Fara maner, ca folosesc extrem de rar si nu se merita o scula dedicata, doar o rapida improvizatie functionala. Pot sa tai cam 1cm latime deodata, ca atata-mi ajung jingasele-mi degetzele.
IMG126.jpg

IMG125.jpg

Sper ca-i de folos, spor
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
obe22
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 13 times
Been thanked: 9 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Hunedoara
judet: Hunedoara
Varsta: 0

Re: cutter pentru snur de piele

Mesajde ciprian muntean » 18 Dec 2014, 15:21

"Ascutita" idee!
Chiar la degetzele ma gandeam si eu cand am priviti imaginile...

Este adevarat ca daca nu lucrezi tot timpul cu snur... nu se merita sa faci dispozitve. Desi este fain sa te "aberezi" (cel putin mie imi place daca am timp)
Cu ceva vreme in urma am facut si eu un dispozitiv (http://www.cmuntean.ro/site/diy/leather ... aiere-snur) ... care nici nu stiu pe unde a ajuns.

In alta ordine de idei, de unde ai magnetii, de la hobber? Banuiesc ca sunt cu neodymium.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro
ciprian muntean
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 34 times
Been thanked: 77 times
locuiesc in:: Sibiu
judet: Sibiu
Varsta: 49

Re: cutter pentru snur de piele

Mesajde obe22 » 20 Dec 2014, 15:38

Cu degetzelele….. cam asa-i. Dupa mult taiat si aranjat de lame am scapat fara nici o taietura, dar la cate zgarieturi superficiale mi-am tras, ma gandeam daca a fost o idee buna sa postez ceva cu potential pericol pentru altcineva. Am facut si eu mai demult ceva lame mai fixate, dar am fost dezamagit de rezultat si mi-am dat seama ca si daca faceam una buna ar fi urmat la fel sa -o pierd sub kile de praf. Cat mi-am taiat acum cu lamele astea imi ajunge multi ani la cat folosesc. Poate uit ideea pana mai urmeaza s-o folosesc.
Despre magneti… numa’ de bine. I-am luat de pe ebay din china ca-s mai ieftini. Astia cica is n40 (mai puternici) si i-am luat initial pentru un "cuier" de sageti care nu-i gata veci. Chiar si unul mic de 2x2 tine o sageata care se balangane normal, dar cade daca-i scuturata tare, peste conditiile normale. Cei de 5x3 daca au spate feros, tin o sageata grea si la 17 Richter . In conditiile in care suprafata de contact e doar varful….varfului.
Oricum, magnetii astia is extrem de practici cu intrebuintari intr-o gramada de proiecte diy.
IMG129.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
obe22
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 13 times
Been thanked: 9 times
locuiesc in:: Hunedoara
judet: Hunedoara
Varsta: 0

Înapoi la Accesorii