Thumb Ring

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Thumb Ring

Post by Greenarrow » 28 Mar 2008, 00:53

Salut.E prima data cand vad un thumb ring din piele si se pare ca nu e o idee rea de loc sa folosesti piele......thumb ring-urile pe care le-am vazut pe alte situri erau din materiale perecum cornul,os de vaca ,si pe forum am vazut dintr-o bila de biliard.Oricum parerea mea e ca la un longbow, de exemplu, nu e prea autentic sa folosesti asa ceva si probabil nici prea practic,insa la arcurile asiatice e excelent.....ca doar daia a fost inventat.:P :lol:

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Thumb Ring

Post by gabriel » 28 Mar 2008, 09:10

Eu trag si cu arc asiatic tot in priza mediteraneana.Am incercat cu un inel de os si nu prea imi place...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Thumb Ring

Post by Greenarrow » 28 Mar 2008, 15:34

O da! cred ca e destul de munca sa transformi o bila de biliard in asa ceva.Bravo!

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Thumb Ring

Post by gabriel » 28 Mar 2008, 20:21

osmiu wrote: daca ai ceva poze cu inelul ala sa le postezi n-ar fi rau ... poate ne prindem ce nu-i in regula cu el ... ...
nu e nimic cu inelul...pur si simplu nu imi place tehnica asta de tragere!
osmiu wrote:eu am o sageata care se duce prost ... trage dreapta ... da' trage dreapta rau ... ...
Esti dreptaci si tragi cu inel - pe ce parte pui sageata?Am vazut nistre video cu asiatici dreptaci,cu inel, dar puneau sageata ca si cum erau stangaci...Incearca si asa. Sau poate era inelul de vina.

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Thumb Ring

Post by edwaits » 24 May 2008, 20:05

o zi intreaga m-am plimbat prin timisoara dupa 'bila alba de rezerva' si nu am gasit
pana la urma tre sa-mi iau un set de bile ca sa ajung sa am si eu un inel
super ok prezentata realizarea inelului................multumesc
cum am bila ma apuc de lucru
kazuki tomokawa

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Thumb Ring

Post by edwaits » 25 May 2008, 13:16

cu eugen am vorbit de chestia asta anu trecut
la arcu asiatic ce-l-am nu e prea indicat inelul [am sanse sa-l rup ] asa ca pana acum nu am avut curaj sa ma apuc de tehnica asiatica
acu ca mai am un arc ma incumet

la magazinele de articole sportive am fost si nu aveau [ mai exact nu mai aveau ] bila de rezerva
in metal nu ma apuc sa-l fac ca nu ma prea pricep si nici macar o pila nu am [ in schimb am destule raspile ]..............mai astept dupa bila iar daca nu e imi iau un set si gata [ cu restul bilelor se joaca matu sau cainele asa ca am ce face cu ele ]

multzam de raspunsuri
kazuki tomokawa

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Thumb Ring

Post by scorillo » 25 May 2008, 18:52

Edwaits, cum ti-a zis si osmiu, cauta o carciuma ieftina de cartier cu biliard, undeva unde au gresie sau ciment pe jos, acolo sigur au bile albe ciobite sau sparte, pe care de obicei le arunca. Nu are rost sa cumperi un set.
Un alt material bun mai poti gasi la dentisti sau la tehnicienii dentari, au ceva polmeri foarte rezistenti din care fac proteze... Dar acolo e bine sa ai un inel care iti vine bine si sa il dai sa-ti faca un altul identic.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Thumb Ring

Post by scorillo » 26 May 2008, 14:36

Edwaits,

Uite aici unlink cu niste inele, e si un inel facut din corn de bivol, d-asta care creste si pe la noi si a carui bivolita face lapte bun de branza grasa.
Cornul de vaca nu e bun, se exfoliaza foarte usor si nu prea rezista, chiar si cornul de bivol se poate exfolia, asa ca trebuie examinat atent inainte de a alege bucata din care faci inelul, sa nu aibe fisuri. Fisurile aste micute se vor mari si vor distruge inelul.

Materialul de bila de biliard e cel mai bun, usor de gasit si usor de lucrat, nu se compara cu cornul, poti sa il iei chiar si cu raspilu in loc de pila, daca esti grabit.

Nu rezista la fel de bine ca si cornul la rupere, asa ca trebe sa-l faci un pic mai voluminos, daca ai un arc mai tare.

http://s183.photobucket.com/albums/x123 ... ele%20noi/

Intr-una din poze se vede un inel captusit cu piele, si care ulterior s-a rupt, tocmai din cauza cauza ca era fin si subtire.

Succes!

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Thumb Ring

Post by edwaits » 26 May 2008, 20:10

eugen,
vazut si placut
1.mai am mesajele de la tine de anu trecut................daca iti amintesti am un arc toth mongol [asa zis mongol]......chiar tu mi-ai recomandat sa nu incerc sa trag cu el utilizand tehnica asiatica ca am sanse sa-l rup
2.referitor la cautat bila de biliard prin birturi...........nop.......prefer sa dau banii pe un set decat sa ma rog de vreun birtas de bile ciobite
3.acum am sa-mi fac inel ................daca rup arcul asta e ..........mai am unul [chiar daca e longbow..............cu asta sigur nu voi incerca sa trag cu inel]
multumesc ptr mesaje
kazuki tomokawa

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Thumb Ring

Post by edwaits » 26 May 2008, 21:49

osmiu,
ce sa zic...... arcul asta cica are intinderea maxima 79"...........stiu ca tie ti s-a rupt unul realizat de acelasi mester [arcurile realizate de gro... sunt mult mai ok dar si mai scumpe..................aaaa si inca o chestie -difera calitatea celor trimise in est fata de restul lumii - mi-a zis-o unu din ungaria].................m-am folosit si ma folosesc de el si am fost multumit --- abia acum o sa-l fortez si daca se rupe asta e! mai am unul - longbow, si la cat de mandru am fost cand l-am luat asa-s de dezamagit de cum trage [sau nu sunt inca obisnuit cu el] ----- arcul asiatic e cel mai tare..............................
oooo, am deviat de la topic...............cand imi fac inelul va anunt
kazuki tomokawa

Post Reply