Sistem de indoit arcul

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului
Sistem de indoit arcul

Post by Maryus » 07 Apr 2008, 20:13

akila please dami niste poze cu sistemul tau de indoit arul ca vreau sa imi fac din brad ...nu prea vad bine din pozele cu construirea arcurilor

Nu prea stiu cum prinzi arcul sus

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sistem de indoit arcul

Post by akila » 07 Apr 2008, 20:18

Prinzi o alta bucata de lemn pe lemnul ala din care vrei sa faci dispozitivul....stai ca pun niste poze...of of of....imaginatia asta... :roll: ]
Image
Image
Image
sper ca is bune astea,,,,se vede bucata de lemn prinsa cu holz suruburi....tine si la arcuri de 30kg ...cred ca tine si mai mult.... si se vede bucata de cauciuc cu care prind arcul sa nu sara in caz ca se rupe...e o fasie de camera de masina....si se vede la baza scripetele..care de fapt e o roata de pus la mobila la ceva...careia i-am facut eu santul pe mijloc ...ca vroiam neaparat scripete de asta care sa-l fixez direct cu holz suruburi...ca in oras am gasit de altele...numai ca pentru arcul ala greu...va trebui sa cumpar de alea si sa folosesc...roata asta nu cred ca ar rezista la forte prea mari....
Last edited by akila on 07 Apr 2008, 20:36, edited 1 time in total.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sistem de indoit arcul

Post by Maryus » 07 Apr 2008, 20:21

in forma de T

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Sistem de indoit arcul

Post by Neacsu Ionut » 10 Apr 2008, 20:24

dispozitivul de tillering trebuie facut dintr-o esenta mai tare,sau merge si brad?
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sistem de indoit arcul

Post by akila » 10 Apr 2008, 21:12

NU e nici o forma de T nimic....lemnul ala e pus acolo ca sa iti dai seama ce era cu banda aia de cauciuc.....se vede clar sub lemnul ala e o alta bucata de lemn prinsa cu 2 suruburi....si arcul sta pe chestia aia si il prind cu banda aia de cauciuc sa nu sara.....dispozitivul se poate face din lemn de brad...sccripetele trebuie sa fie mai puternic in caz ca iti vine vreo idede de arc de 60 de kg....si trebuie lemnul ancorat bine de ceva....si bucata ai de lemn pe care sta arcul trebui cumva prinsa mai bine sau acolo trebuie facut din ceva mai rezistent....asa cum e dispozitivul asta pe care il vedeti...tine arc de 30kg fara probleme////

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Sistem de indoit arcul

Post by Neacsu Ionut » 10 Apr 2008, 21:32

bine ca merge de brad, ca de-asta gasesti pe toate drumurile
mie nu-mi trebuie arc mai tare de 20-25kg,mai mult nu ma tin muschii :mrgreen:

cat despre dispozitiv am inteles bine cum se face ,nu e greu...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sistem de indoit arcul

Post by Maryus » 11 Apr 2008, 08:11

akila wrote:NU e nici o forma de T nimic....lemnul ala e pus acolo ca sa iti dai seama ce era cu banda aia de cauciuc.....se vede clar sub lemnul ala e o alta bucata de lemn prinsa cu 2 suruburi....si arcul sta pe chestia aia si il prind cu banda aia de cauciuc sa nu sara.....dispozitivul se poate face din lemn de brad...sccripetele trebuie sa fie mai puternic in caz ca iti vine vreo idede de arc de 60 de kg....si trebuie lemnul ancorat bine de ceva....si bucata ai de lemn pe care sta arcul trebui cumva prinsa mai bine sau acolo trebuie facut din ceva mai rezistent....asa cum e dispozitivul asta pe care il vedeti...tine arc de 30kg fara probleme////
reply-ul meu ala cu " in forma de T" era inainte sa pui tu poze acum m-am prins...ms mult.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sistem de indoit arcul

Post by akila » 11 Apr 2008, 20:56

Ok....e bine atunci.. :lol: ,,spor la treaba

Post Reply