tinta de paie

Tolbe, tinte, protectii...
User avatar
Alin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:08 Jan 2008, 19:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Gherla
Location:Gherla
Re: tinta de paie

Post by Alin » 28 May 2008, 10:27

Salutare ..
Pt. strangerea sulurilor de ..folie...izopren sau carton se poate folosi chinga sau chingi pt legat bagajele ( marfa ) in portbagaj ...se gasesc la magazinele de piese auto.... este o chinga foarte tare care se prinde ...si se strange cu un sistem ...gen clichet ... si nu-i scump .. cam 5 ron. Eu ma gandeam sa fac o tinta fixa in acest fel din baloti de paie stansi in acest fel......
Succes tuturor....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta de paie

Post by akila » 28 May 2008, 10:52

Salut Alin...din baloti de paie e super iarasi...am vazut pe la baieti astia din afara care au ferme....alea nu ai treaba cu ele...is bune si tintele alea cum le ai tu asa, dar problema e ca sa duc repede...raman gauri in ele.....

User avatar
Alin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:08 Jan 2008, 19:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Gherla
Location:Gherla

Re: tinta de paie

Post by Alin » 28 May 2008, 11:31

Da Akila, asa este.. insa material mai gasesc... tintele din baloti de paie sunt grozave... eu am tras " la baloti" ..dar nelegati ...e ok, insa stransi cu chinga de care ziceam sunt grozavi...din pacate nici vorba de transport ...au o greutate considerabila, in atentia celor care au case sau rude la tara!!!!

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta de paie

Post by cristian_iepure » 28 May 2008, 12:30

ok, deci vreti sa fie usoara si demontabila, de ce nu un cerc cu diametrul 1m spart in patru sferturi, facut din tzeava subtire, usor de transportat si usor de imbinat, si pentru acoperit una din solutiile oferite de voi de mai inainte (folie, carton etc) plus citeva rinduri de foli
e stretch (din aceea in care se invelesc paletii cu marfuri pentru a da mai multa rezistenta). cam asta e , zic si eu nu dati cu pietre :)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tinta de paie

Post by dady » 28 May 2008, 12:36

vad ca idei sunt tone, dar vreau o idee pt o tinta acceptabil de mica, usoara, rezistenta, ieftina pe care sa o poata face oricine. Tre sa cantaresc tinta asta ce o am sa vad cam cat are, sa aproximez cam cat ar fi una de 40x40, rotunda si mai subtire, ma gandesc undeva la 10cm, oricum nu o sa se traga in ea cu arcuri mai mari de 20kgf. La 40cm diametru nu cred ca e foarte mica, ieftina eeeeee, poate chiar gratis si rezistenta am vazut ca e... urmeaza rezultatu ;)

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: tinta de paie

Post by edwaits » 28 May 2008, 19:00

tribunule , aproximativ asa e facuta si asta numa nu e panglica ci are sectiunea rotunda
iar in loc sa fie lipita e legata cu ceva sfoara sintetica
in weekend am sa fac niste poze si am sa ma lupt cu softu pana am sa pot sa le postez...........promit
kazuki tomokawa

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: tinta de paie

Post by edwaits » 28 May 2008, 21:28

pozele sunt aici

Image

Image

Image


p.s. osmiu, am pierdut batalia si am utilizat un alt comp...................daca esti profesor in ale calculatoarelor astept PM cu modul in care pot sa-mi rezolv problema
kazuki tomokawa

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: tinta de paie

Post by edwaits » 21 Jul 2008, 22:17

nu am facut-o eu..............am cumparat-o [aprox 130 ron]
kazuki tomokawa

Post Reply