idee pentru tinta...

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
idee pentru tinta...

Post by Neacsu Ionut » 19 Jun 2008, 12:29

Salut!

Am facut o tinta din spuma(care se pune la termopane)nu stiu exact cum ii zice, dar am bagat spuma din aia intr-o cutie(matrita)si dupa uscare...gata tinta...asta am facut-o de proba are cam 30x40cm dar se poate face mult mai mare...chiar si rotunda(daca faci o matrita de carton rotunda)...opreste lejer sagetile trase de un arc de 23Kg...si e foarte usoara....
Image
Image
peste spuma se poate lipi un caron,hartie desenat frumos... :idea:
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: idee pentru tinta...

Post by akila » 19 Jun 2008, 13:17

Exact aceeasi idee a avut-o sotia mea....sa cumpar 2 tuburi cu spuma poliuretanica, si sa le golim intr-o forma, si gata ai tinta...numai ca lenea e cucoana mare... :lol: , si nu am mai facut treaba asta...

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: idee pentru tinta...

Post by cristian_iepure » 19 Jun 2008, 16:24

supertare, neacsule sa ne traiesti :), acum ma duc dupa spray

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: idee pentru tinta...

Post by Sharpshooter » 19 Jun 2008, 16:55

Eu as pastra si cutia sa tina spuma ca un invelis , previne zdrentuirea tintei pe margini . Din experienta va zic ca nu va fi durabila tinta dar va fi usoara , portabila , si poate fi facuta alta oricand. Am incercat toate tipurile posibile de burete si am fost dezamagit ...Izoprenul este solutia , sau tinta din polifoam cumparata de la magazin de arcuri (ca sa fiu rautacios de preferat din strainatate sa fie si de calitate) daca se doreste o tinta portabila . Pana acum nu am vazut tinta mai buna si mai ieftin de realizat , tinta fixa ma refer decat cea din cartoane . E adevarat ca sagetile mai groase sunt greu de scos din ea dar parerea mea este ca multa vreme nu va avea rival la raportul pret calitate . Problema este ca nu poti sa cari tinta de 1,3m/1,3m care cantareste peste 80 kg .
Deci revin , propunerea mea sa NU aruncati matrita in care turnati spuma , ca a aveti o tinta cu viata mai lunga , plus ca se poate desena pe carton , sau se poate lipi tinta deasupra.
Spor la tras
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: idee pentru tinta...

Post by Pisic » 19 Jun 2008, 17:06

se mai poate face o tinta din polistiren expandat,mai grosuta,care se incalzeste deasupra la flacara,asa se intareste si se subtiaza unpic,si nici gaurile nu mai is asa mari,polistiren deala gasiti la magazinele de lectrocasnice,se ambaleaza tot felu in polistiren.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: idee pentru tinta...

Post by Neacsu Ionut » 19 Jun 2008, 20:28

initial avea si cutia dar ulterior am dat-o jos pentru ca se zdrentuise rau...tinta asta arata asa dupa muuuulte sageti nu le stiu numarul... :mrgreen:
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply