Protectie degete - finger tab-ul

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:
Protectie degete - finger tab-ul

Post by cristiflorin » 11 Aug 2008, 16:37

Pe linga manusi, ca protectie se mai foloseste si asa numitul finger tab .
Acesta este o piesa din piele sau alt material care protejeaza cele trei degete ale mainii cu care se trage coarda. E recomandabil mai ales vara. Se ancoreaza de degetul mijlociu sau de mai multe din degete printr-o bucla dintr-un material elastic sau o banda din piele. Sunt mai ieftin si mai simplu de realizat decit manusile. Se folosesc doua sau trei straturi de piele.
Forma poate varia. Unele taburi au atasat un separator de degete pe partea dorsala, si o mica platforma pe fata, (un profil L ) pentru a fi folosita ca referita pentru ancorarea la nivelul barbiei.

Image
Image

valentinm
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie degete - finger tab-ul

Post by valentinm » 12 Aug 2008, 10:38

salut,

si eu folosesc un finger tab si arata cam asa:

Image

initial am incercat mai multe forme, prezentate mai sus, dar am ramas la asta... parca sta mai bine pe degete.
foarte practic!

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Protectie degete - finger tab-ul

Post by cristiflorin » 12 Aug 2008, 12:08

Si eu cred ca e practic. Facusem unul anul trecut, din piele groasa, cu care nu trageam bine, dar, cum l-am pierdut, nu m-am deranjat sa fac altul, pina saptamina trecuta, cind am facut unul din piele mai subtire in doua straturi, foarte simplu. Ma obisnuisem sa apuc coarda numai cu buricele degetelor, cu o manusa subtire, din material textil. Cu tab-ul trebuia sa agat coarda cam in zona articulatiei degetelor, si nu aveam o eliberare lina a sagetii.
Am tras duminica cu Andrei si mi-a placut cum se comporta noul tab. Pe Andrei nu am reusit sa -l conving sa incerce, la arcul sau de alun are o coarda foarte subtire, nematisata, care pisca al naibii de nasol. Dar data viitoare cu siguranta il conving sa isi faca unul, mai ales pentru asiaticul de 30 kg, cu care Andrei se straduie sa traga cu degetele goale. Piele am destula si o sa incerc mai multe modele. Manusa arata mai smecher, dar mie mi se pare ca, cu degetele goale (tabul se da mult mai usor la o parte decit ar lua sa scoti manusa))pot apuca capatul sagetii mult mai usor, si o pot rasuci mult mai repede pentru a o fixa rapid nock-ul pe coarda.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Protectie degete - finger tab-ul

Post by dady » 12 Aug 2008, 12:16

eu am in lucru un ceva de genu asta:
Image
imi place cum merge dar mi se pare (poate din obisnuinta) mai usor lucru cu manusa cu 3 degete doar ca a mea e facuta dintr-o piele subtire si nu ajuta foarte mult, eu sper ca ma voi obisnui cu tabu asta, acum e la nituit, maine poimaine ar tre sa fie gata.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie degete - finger tab-ul

Post by Greenarrow » 12 Aug 2008, 21:42

Torlek,dar de sageata aia de la aproximativ 80 de metrii nu spui?....aa apropo a nimerit tinta si aproape de centru :d

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Protectie degete - finger tab-ul

Post by dady » 14 Aug 2008, 00:31

si uite ca l-am facut si pe asta, sper sa ma obisnuesc cu el si sa-mi fie de folos ;)
Image

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Protectie degete - finger tab-ul

Post by Sharpshooter » 14 Aug 2008, 11:26

Un finger tab olimpic profesional are 3 sau mai multe straturi de piele pentru a facilita declansarea , piele mai groasa la contactul cu coarda si mai fina pentru sensibilitate si acuratete la contactul cu mana arcasulul. Starturile de piele trebuie sa nu fie lipite cu nimic ele trebuie sa alunece liber unul peste celalalt sa aiba aceeasi forma ... Eu prefer sa trag cu manusa , fiecare cu declansatorul lui .... Frumos tab-ul si bine executat. Ceea ce am spus mai sus nu este o regula fiecare trage cu ce s-a obisnuit , sau cu ce-i place .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply