tolba cu insemne dacice

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: tolba cu insemne dacice

Post by scorillo » 04 Sep 2008, 21:00

Simpatic foc motanul!

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tolba cu insemne dacice

Post by dady » 05 Sep 2008, 00:13

nu cred ca razvan s-a simtit foarte bine dupa asa un post. poate am inteles gresit si e o gluma

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba cu insemne dacice

Post by scorillo » 05 Sep 2008, 00:15

Foarte reusit lupul.
Materialul ala de musama nu prea merge pentru o tolba traditionala, dar banuiesc ca ai facut cu ce ai avut la indemana.
Culoarea e cam... batatoare la ochi?

Aveam undeva o poza a columnei unde este reprezentata o tolba capturata de la daci, destul de bine detaliata, e o tolba cilindrica, sau cel putin asa pare.

Nu o gasesc, cred ca o am pe alt calculator, o postez cum o gasesc.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tolba cu insemne dacice

Post by dady » 05 Sep 2008, 00:18

alta mancare de peste...mersi

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba cu insemne dacice

Post by scorillo » 05 Sep 2008, 00:31

Moderatorule, ai un dar, un stil cu totul personal sa te bagi ca musca-n gaura calului.
E obligatoriu sa scriu numai ceva ce sa-i placa cuiva?
Adica nu am voia sa scriu ceva ce nu place sau cum?
Sau daca imi place pisica aia trebuie neaparat sa nu scriu nimic, pt ca bietul om se asteapta sa zica cineva ceva despre tolba lui si vai! ce dezamagire pe bietul om, in loc sa citeasca despre tolba citeste despre pisica!
Sau mai rau, in loc sa zambeasca sau sa puna un :) , face crize de copil mofturos si vine cu para la nenea moderatoru, sa-l ia de urechi pe ala raul.

Mai, ce facem aici, cantam osanale, avem reguli ca daca posteaza cineva, obligatoriu ceilalti trebe sa scrie pe rand cate ceva frumos despre ce a postat celalalt, un fel de cor de idioti, sau ce?
Eu cred ca atunci cand arati aici ce ai facut, risti sa ti se spuna ca e naspa, iar daca te superi,inseamna nu esti in stare sa vezi adevarul si ca nu ai ce cauta sa postezi aici.
Daca esti in stare sa-ti recunosti propriile greseli, si mai ales daca scopul in care postezi este ca sa ti le cauti, sa rogi pe altii sa gaseasca greselile pa care tu nu le poti vedea singur pt ca, in mod firesc, esti subiectiv, atunci vei multumi pentru fiecare raspuns, oricum ar fi el, bun sau rau.

Si inca ceva, absenta totala a simtului umorului carcterizeaza de obicei pe cei lipsiti complet de inteligenta si pe cei rosi de cele mai întunecate si tenebroase ambitii.

Pe viitor, inainte de a trage concluzii despre ce am vrut eu sa spun, incearca sa zambesti un pic. O sa vezi ca si altii zambesc.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba cu insemne dacice

Post by scorillo » 05 Sep 2008, 00:48

Image

Image

In poza a doua, in partea dreapta jos, pare a fi gura unei tolbe plina cu sageti. Posibil ca partea rasfranta sa aiba rolul unui capac, sa poata fi trasa peste cozile sagetilor in caz de vreme rea.
Si cea din prima poza pare a avea un fel de guler rasfrant.

Ce parere aveti?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba cu insemne dacice

Post by akila » 05 Sep 2008, 02:12

salut Razvan....ma mie imi place lupu de pe tolba... :d .. daca era din piele , ar fi aratat super....

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tolba cu insemne dacice

Post by dady » 05 Sep 2008, 10:15

eu iti sugerez sa mergi pe culori de pamant, adica culori ce le gasesti frecvent in natura, albastru nu e una din ele, cun nu e mov de exempolu sau multe altele. incearca maro, crem, negru. contrastul dintre cusatura si material e f important, poate sa fie atat mare cat si mic dar exista niste limite, adica daca faci o tolba din piele la care vrei sa-i dai o patina de vechi nu merge sa cosi cu ata alba, ori o schimbi ori o "murdaresti" sunt multe metode care te ajuta sa patinezi obiecte. Cat despre postatul urmatoarei tolbe sau orice va fi, stai linistit, aici recunosc, greseala a fost a mea, desi mi-ai cerut sa iau masuri nu ar fi trebuit, pe forumuri exista o "lege", "Don't feed the trolls", un fel de a nu da apa la moara, eu prin postul meu i-am dat apa la moara lui scorillo si am gresit, un astfel de topic trebuia trecut cu vederea si continuat ontopic, ceea ce voi face d-aici inainte in afara cazurilor in care se ajunge la injurii directe sau amenintari. Sper ca nu mai urmeaza dupa postul meu un post care incepe cu "mai moderatorule" si se va cotinua ontopic...multumesc

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: tolba cu insemne dacice

Post by Pisic » 05 Sep 2008, 22:08

ar fi o idee sa deschidem un topic cu diferite tipuri de tolbe,incercate si neincercate,cu schite s.a.m.d. in care sa ne spunem parerea despre fiecare... *-:)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: tolba cu insemne dacice

Post by edwaits » 05 Sep 2008, 23:20

un lup din ala mi-ar place si mie........................sunt antitalent cand e vorba de taiat ceva
dar culoarea tolbei e ucigatoare............sagetile mi-ar place sa le vopsesc asa ...............ar fi mai usor de gasit
kazuki tomokawa

Post Reply