Cea mai buna tinta ... in care am tras pana acum

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Cea mai buna tinta ... in care am tras pana acum

Post by Sharpshooter » 26 Oct 2008, 11:50

Dupa concursul de la Solca , am ramas placut impresionat de tintele de acolo si am cerut organizatorilor o bucatica de material ca si mostra . Oamenii amabili mi-au dat , si cand m-am intors in Timisoara cu bucatica in mana am incercat pe la firmele care vand materiale de constructii sa gasesc materialul respectiv . Materialul este asemanator cu folia de parchet dar are grosimea de 1 cm . Bineinteles ca nu am gasit , drept pentru care am schimbat tactica , si m-am prefacut mare constructor , care isi face casa , si am reluat cautarile ... intr-un final am ajuns la o firma de constructii unde oamenii mi-au dat drumul in depozit si m-au lasat sa caut ce imi trebuia , intr-un colt uitat de vanzatori si de vreme era in sul de material asemanator cu polifoamul cu latimea de 1 m si grosimea de 1 cm . Am aflat ulterior ca era de fapt hidroizolatie de fundatie . Materialul esra diferit de mostra pe care o luasem de la Solca dar se asemana cu tintele profi din polifoam ca si textura , drept pentru care l-am cumparat . La facturare am intrebat o domnisoara amabila si competenta daca se mai poate comanda , fata a dat un telefon la aprovizionare si raspunsul a venit sec : nu se mai comanda nu mai exista in stoc , am aflat cu ocazia asta ca marfa adica hidroizolatia era din Belgia si ca se comanda cu camionul , adica cel putin un camion odata , si ca nu se vanduse si mie mi l-au dat la pret de achizitie . Am platit 204 lei 17 metrii patrati , 12 lei metrul .
Ce am facut cu materialul ? am taiat 2 fasii late de 20 cm (am considerat ca lgrosimea tintei 20 cm va fi de ajuns sa nu treaca sagetile ) si lungi de 17 metri si le-am rulat ca pe un melc cat de strans am putut . Ca sa nu se desfaca pe lateral am legat tinta cu tri sfori care fiind din material sintetic s-au intins , si am fost fortat sa bag 3 lemne cu lungimea de 20 cm sa tina sforile intinse si margine tintei stransa ...
Am tras in tinta asta de 3 ori pana acum 2 arcasi simultan , se comporta excelent , partea nasoala este la scoaterea sagetilor ... muncesti si transpiri pana le scoti ... ale mele de aluminiu ies mai usor dar cele de lemn e tragedie ... partea buna este ca dupa ce ai scos sageata , gaura se inchide .... ramane doar un semn mic ...
M-am gandit ca dupa ce incepe sa se uzeze , pun fata de tinta pe cealalta parte , si dupa ce se uzeaza si aia , o desfac , si o rulez invers marginea va fi mijloc si mijlocul de acum va fi la exterior , in felul asta estimez ca va avea viata lunga tinta . Am folosit mai putin de jumatate din material , puteam sa o fac mai mare dar nu ar mai fi incaput in masina , scopul era sa am o tinta portabila deci per total m-a costat mai putin de 100 de lei tinta si mai am material de inca una . Este surprinzator de usoara si bine legata parca ar fi o singura bucata .
POZE:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Cea mai buna tinta ... in care am tras pana acum

Post by Sharpshooter » 26 Oct 2008, 20:54

Am fost azi si am tras iar in tinta ...am deschis un topic la rubrica "iesiri in natura" unde sunt alaturi de camaradul meu de arc Duncan Idaho de pe forum , acolo se poate vedea un filmulet in care trag in tinta si este filmat la final inclusiv spatele tintei pentru a se vedea cat de bine opreste sagetile .
Mai multe la rubrica "iesiri in natura"
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cea mai buna tinta ... in care am tras pana acum

Post by ender » 27 Oct 2008, 08:49

Eu zic ca o asa minunatie, merita un trepied de lemn. Daca tot mergi cu masina, un stativ de lemn pe langa tinta asta incape lejer. Nu mai depinzi de teren, crengi gasite ad-hoc. Este mai profi. Felicitari! + Sa o faci praf! ;)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cea mai buna tinta ... in care am tras pana acum

Post by akila » 31 Oct 2008, 00:28

Astea sunt cele mai practice tinte si mai faine....ies sagetile usor, nu iti raman varfuri in tinta., e usoara la carat, etc....super faine...numai ca tre sa scoti cativa banuti din buzunar ca sa o faci....

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cea mai buna tinta ... in care am tras pana acum

Post by metzger » 08 Mar 2009, 22:15

A incercat cineva sa foloseasca drept tinta polistiren extrudat? ma refer la polistirenul cel dens care se sub pardoseala deobicei e verde deschis sau roz.
Multumesc.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cea mai buna tinta ... in care am tras pana acum

Post by Greenarrow » 08 Mar 2009, 23:23

Intr-adevar materialul e super...stiu pt ca asta folosesc si eu pe post de izopren pt cort..cum zicea si fast_arrow.Sa-o stapanesti frumos!!!

Post Reply