tinta

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului
tinta

Post by scorillo » 10 May 2007, 00:20

Sergiu,

Am vazut albumul tau de pe picasa, ai o tinta faina acolo.

http://picasaweb.google.com/oprean/CuPr ... 4965420178

Poti da ceva detalii despre ea?
Pare a fi burete dens, am vazut ca sagetile se opresc in ea.
M-ar interesa si de unde as putea face rost...

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 13 May 2007, 22:15

Salut Eugen!

Image
Tinta e facuta dintr-un burete mai rigid, pe care l-am cumparat de la Spumotim, o firma producatoare de burete din Timisoara
Asta e site-ul lor: http://spumotim.ro/
Eu am dat pe bucata aia de burete 25 lei, (iti calculeaza la kg.) si dimensiunile ei sunt: 750x750x10 mm.
Eu trag in ea de la o distanta intre 20 si 30m cu un arc de aprox 24kgf, conditii in care, pana acum sageata nu a trecut in totalitate dincolo.
Pentru fixarea ei in pamant, am folosit niste baghete de fibra de sticla de la un cort iglu dezafectat astfel:
a) 2 baghete le-am introdus in burete in niste gauri facute in prealabil cu o sarma inrosita in foc, apoi le-am prelungit cu alte 2 si le-am fixat impreuna cu un manson de teava (este de fapt sistemul original al cadrului cortului)
b) pentru stabilitate, am introdus oblic prin spate, un al 3-lea picior, folosind tot 2 bagete. (in imagine marul sta implantat in bratul din spate)
c) In felul asta am obtinut o tinta destul de practica pe care o pot duce pe teren intr-un rucsac cand merg cu bicicleta (evident impatur si buretele in 2).
Asta e tot! :)
As vrea sa incerc in viitor sa vad cum se comporta un balot de paie paralelipipedic compresat, a incercat cineva?

Sa auzim de bine,
Sergiu

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 13 May 2007, 22:51

Eu am tot tras la sac cu paie, presate bine cu picioru... ce sa zic, si la 70 de metri trece sageata prin sac ca si cum n-ar fi...

Poate un balot e presat ceva mai bine, dar tot cred ca trece sageata prin el.


Deocamdata am probleme cu tintele, la distanta mica, adica 20-30 de metri, daca folosesc o tinta care opreste sageata, se rup sagetile in ea; daca trag la distanta mai mare, nu o mai nimeresc si se rup sagetile in pamant sau in gardu din spate.
As vrea sa imi fac o tinta cam de 1,5 sau 2m latura, si sa trag la peste 50 de metri.

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 14 May 2007, 08:23

Ce minunatie de arc folosesti tu, am tot auzit de ispravile lui ...
Cate kgf are? Ce sageti folosesti?
Sagetile mele sunt din niste baghete cilindrice de brad cumparate din comert de la Praktiker, cu un diametru de 10mm cu fibra frumoasa, lunga, fara noduri. Mie mi se par cam groase, prea solide dar poate ca tu de asa ceva ai nevoie.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 15 May 2007, 12:02

Ender,

Am doua arcuri acum, unul facut de mine cu materiale de la Florin, stil mongol/chinezesc/manchu :roll: , care are 85 livre la 28 inci, sau 38-39 kile la 72 cm intindere, iar al doilea este unul coreean, hwarang care cam 86 livre la 33 inci intindere.

Il folosesc intensiv pe cel coreean, este mic, usor si extrem de rapid. Folosesc tehnica asiatica, cu inel pe degetul mare de la mana dreapta.
De fiecare data cand trag cu arcul rup sageti, cazurile cand n-a fost asa is atat de rare incat nici nu mi le amintesc.
De pilda duminica am avut 8 sageti, am tras la o tinta de carton subtire lipita cu scoci pe doua bete de trestie, de la 15 metri, in asa fel incat sagetile sa treaca prin tinta nestingherite si sa se opreasca pe camp in spatele tintei, de regule pe la 50-80 de metri in spatele ei.

Chiar si asa am avut urmatoarele evenimente:
-trei varfuri rupte;
-o sageata crapata pe lung:
-un noc rupt;

Varfurile s-au rupt din cauza ca pamantul este uscat si foarte dur, fiecare bolovan se comporta mai degraba ca o piatra.
Cea despicata a prins o traiectorie piezisa pe sol cam 15 metri in spatele tintei, a virat brusc si s-a rupt.
Cu nocul e o problema destul frecventa, am coarda un pic mai groasa decat standardul nocurilor ( eu zic noc la locasul de prindere pe coarda al sagetii); am avut o ruptura urata acum o luna si ceva cred, mi s-a despicat un noc cu tot cu sageata din cauza asta si de atunci pilesc un pic nocurile, le ajustez la grosimea corzii, dar asta subtiaza putin cei doi craci de plastic si ii face mai fragili, asadar se mai rup. Momentan am trei sageti la care trebe schimbat nocul.

Asadar dupa o zi de tras am ramas cu trei sageti.
Ieri le-am reparat pe toate, mai putin cea cu nocul rupt. Trei sunt un pic mai scurte acum, au cam 32,5 inci de la noc la baza varfului fata de 33,5 cat aveau initial.

Chestia asta mi se intampla de fiecare data, trag cu arcul o zi si repar doua la sageti.

Nu prea inteleg cum faceti voi de nu rupeti sategi, Florin zicea ca are sageti vechi si de doi ani.
Pana si fetita mea cu arcul ei de 14 livre mai rupe din cand in cand cate o sageata.
Iar arcul pe care l-am vazut in pozele tale pare a fi destul de tare.


Uite aici un link cu arcul coreean

http://www.hwarangarchery.com/

Aici e cel mongol la full-draw, 33 inci; cred ca are cam 100 livre la intinderea asta:

http://picasaweb.google.co.uk/lekigrup/ ... 0888164466

Daca ai vreo idee cum sa fac sa rup mai putine sageti e binevenita. Numai sa nu-mi zic sa schimb arcul cu unulmai slab :D

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 15 May 2007, 14:17

Pana acum eu am rupt o singura sageata si asta din cauza ca a nimerit direct intr-o piatra si a avut o traiectorie luuuunga. Habar nu aveam ca arcul meu poate sa arunce o sageata asa de departe :D.
Despicarea nocului mi-o explic din cauza fortei initiale pe care i-o aplici sagetii la plecare, folosesti nocuri din acelea de plastic?
Poate ar trebui sa incerci ceva metode alternative ca sa intaresti partea din spate a sagetii: ai incercat sa faci canalul direct in lemn si sa bobinezi acolo unde se termina canalul cu sfoara? (canalul trebuie facut perpendicular pe liniile din fibra lemnului)
Sageata facuta din joarda de alun uscata, oare ar fi mai rezistenta?

P.S. Ai idee cum as putea sa masor taria arcului ?

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 15 May 2007, 20:56

Ar fi doua variante:
Prima ar fi sa-ti cumperi un cantar cu arc- eu am gasit unul care merge pana la 100 kg, cu scala in kg si in livre, a fost ieftin, pana intr-o suta de mii de la un magazin cu fiare, gen Motzul sau Notabil Pack, si este destul de precis.

A doua varianta ar fi sa legi arcul de o craca si apoi agati de el bidoane de plastic pline cu apa. Metoda asta e mai precisa, dar mai greoaie, iti ia o juma de zi pana termini. Asa poti faci si un grafic intindere/forta exact.

Uite aici cum faceau anticii:

http://www.imagesonline.bl.uk/britishli ... ht=2&idx=2

Folosesc sageti de la Florin cu nocuri de plastic, dac cum am zis le largesc un pic ca sa se potrivesca la coarda mea un pic mai groasa.

Daca este prea stransa coarda pe noc, eliberarea sagetii este destul de imprecisa, iar daca arcul este puternic se poate despica nocul.
Dupa pilesc un pic nocurile, se subtiaza putin aripioarele care incadreaza coarda si devin mai slabe si se mai rup, dar macar nu se mai despica cu tot cu sageata.

Am facut si self-nocuri, is cele mai bune dupa parerea mea, dar s-au dus, la ce consum de sageti am eu...

In mai putin de un an am distrus peste 50 de sageti pe care le-am cumparat facute gata si pe care le-am tot reparat; de multe ori am facut din doua rupte una buna, deci nu le las sa moara repede, in afara de asta am mai avut 50 de bete din care am facut vreo 40 de sageti si din care nu mai am acum decat suporturi de flori cu pene.

Uite aici un sfarsit de zi:

http://picasaweb.google.co.uk/lekigrup/ ... 3481785874

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 15 May 2007, 21:01

Problema nocului despicat s-a dscutat aici:

http://p081.ezboard.com/Broken-Arrows/f ... =342.topic

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

bete de la praktiker

Post by scorillo » 20 May 2007, 00:25

Ender,

Am fost azi la Craiova la Praktiker, special sa caut betele alea.

Cu ocazia asta am constatat ca Timisoara a ramas in urma definitiv si irevocabil: marea metropola Craiova are sosea de centura nou-noutza, asa ca de acum poti traversa orasul in max. 15 minute. Dezavantajul este ca ratezi ocazia sa te imprietenesti cu craiovenii la coada la semafor. :twisted:

Asadar, am cautat prin tot raionu de gradinarit, apoi am ajuns la materiale lemnoase si in sfarsit am gasit betele.
Sunt de o calitate exceptiopnala si sunt de pin, nu de brad.
Erau numai 11, le-am luat pe toate, din ele patru au spin 120 din care una 129, doua 110 una 103, trei in jur de 90-93 si una pe la 87.
Sunt exact ce imi trebuie.

Multam fain pentru informatie!

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 20 May 2007, 08:57

Eugen,

genial! Ma bucur ca ai gasit, simteam eu ca ti se potrivesc materialele astea.
Tot la praktiker pe la raionul de fiare este un fel de cos cu tevi de aluminiu de diverse diametre si grosime in pereti ... nu sunt dural asa ca f. probabil ca se vor indoi, dar macar nu se mai rup. Trebuie sa modifici si varful, probabil sa-l infiletezi. Asta e urmatoare varianta, in cazul in care experimentul pin de praktiker esueaza. :) Eu mi-am luat una dar nu am apucat sa imi fac o sageata din ea.

spor la facut sageti,
Sergiu

Post Reply